K diskusi od kdy se stávají zálohy na správu domu majetkem SVJ
Z diskuse : Zálohy na opravy (správu) a jejich vlastnictví
1. dotaz a) a b) Jaký majetek ze společných částí domu (SČD)vlastní SVJ ? Žádný. SČD jsou přímo v podílovém vlastnictví vlastníků BJ. ZoVB §15/4 „Pokud vznikla PO (§9) jsou finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem PO vůči vlastníkům jednotek“. SVJ se stává po převzetí peněz ze záloh jejich „vlastníkem“, jako dlužník.
- V případě jejich 100§ neprofinacování, musí hlasovat shromáždění o převodu neprofinancované částky zpět do záloh na opravy, jde-li např. o objem fin. zůstatku = „ve vlastnictví SVJ“ který je v kompetenci výboru ?
b)Jak tomu bude u SVJ, kde PO nevznikla ?
2.dotaz) Nebyl by problém záloh a přechod „jejich vlastnictví“ na SVJ=PO jednodušší nebo srozumitelnější kdyby např. SČD se stávaly ze ZoVB vlastnictvím PO=SVJ ? Pak by PO=SVJ mělo „svůj“ majetek a „vlastnictví“ peněz PO=SVJ by mohlo být opodstatněnější než nyní. Vlastník BJ by byl podílovým vlastníkem ale na majetku PO=SVJ. Teď SVJ žádný majetek nemá.
Dobrý den!
Jo jo, nějaké názory se liší. Asi se každý staráme o jinak velký dům a máme různější vlastníky. (-: C´est la vie…
Ale tedy ke 2. otázce. Zkusím myslit, že PO je právnická osoba, kterou je samozřejmě i SVJ. Abych to doplnil, musí obsahovat klíčové slovo „společenství“ v obchodním jméně a je to velmi často neziskovka, ale není založena podle obchodního zákoníku jako ostatní firmy (s.r.o., veř.obch.spol. … v.d.).
Pokud by SVJ ale mělo majetek, jak navrhujete tou otázkou, musí přece danit a přiznávat ten majetek. Navíc SVJ má, podle Rejstříku společenství vlastníků jednotek, jako předmět činnosti jen správu domu. Ta se vymezuje právě zákonem o vlastnictví bytů.
Další důvod, proč to nejde, je skutečnost, že vlastníci se o společné prostory dělí svými podíly. Jak byste jim to kompenzoval? To jako že by si to SVJ pronajalo? To přece nejde. Ale znám ten případ, kdy si ještě tenkrát, když se po roce 1995 vyhrožovalo, že si musí tihle odkupci paneláku založit firmu, že si v jednom domě založili družstvo. A právě do družstva vložili kompletně svůj majetek a tím se stávali klasickými družstevníky. (Jako je tomu u družstevních bytů.) Pozor. Potom je při každé akci souhlas úplně všech družstevníků, protože každý pak má na družstvu stejný podíl. Takže byt ani nelze prodat, když si jeden soused vzpomene, že nesouhlasí.
I když nevím, proč byste tohle mohl potřebovat, bez konstruktivní rady bych radši nic nepsal. A tady nabízím nám docela osvědčený způsob, který je navíc velmi transparentní a jednoduchý tak, že i ti nepříliš vzdělaní sousedé vidí, kolik je kde a za co.
Rozdělte si peníze na dvě hromádky:
Fond záloh a Fond oprav
Fond záloh normálně vyúčtujte společně s konty vlastníků a vyúčtováním spotřeby médií a energií. Pokud by tam byly velké přeplatky, dohodněte se na schůzi shromáždění, že třeba každý vlastník převede do fondu oprav 20,— Kč za metr čtverečný své podlahové plochy. To aby to bylo spravedlivé.
Fond oprav nevúčtovávejte a nechte si na něm peníze. Razím heslo, že je v něm vhodné udržovat jen tolik peněz, kolik by stála nejdražší havárie v domě. (U nás střecha = 100 000,— Kč.)Zbytek točit a točit. Jakmile ty peníze leží ladem, je dokonce vinou výboru, že nenavrhuje nejlepší hospodaření s nimi. Tím pádem se vůbec nemusí řešit žádný spořicí účet, protože peníze, které by se na něj jinak posílaly, se dají vycyklit tak, aby z nich bylo více než pouhý úrok. Modernizovat asi budete mít stále co…
Abych se přiznal, opravdu vůbec netuším, proč by se Vám to mohlo zdát výhodnější nebo vůbec že by to bylo k zamyšlení. Ze všech stran v tom vidím jen potíže a užitek žádný.
Snad Vám odpověď pomohla k lepšímu osvětlení. (-:
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Oprava v textu a) V případě jejich 100% neprofinancování … Děkuji za pochopení. Kolar
Vážený pane Kolár, vaše otázka je čistě akademická, nechcete řešit konkrétní problém, jelikož se zde ptáte na stav je-li SVJ právnická osoba a není-li SVJ právnická osoba. Podnikáte-li na úseku správy domů, tak se poraďte s právníky a finančními odborníky.
Obecně: již zde několikráte bylo řečeno, že se vždy jedná o zálohu a ty má SVJ dvě:
- krátkodobou zálohu (na služby), která se vyúčtovává zpravidla 1× ročně,
- dlouhodobou zálohu (tzv.FO), která se pouze zúčtovává – poskytuje přehled tvorby, čerpání a zůstatek, může být v členění na jeden podíl, kdy lze dovodit stavy na jednotlivé jednotky.
„Zálohy“ v souladu se ZoVB, předpisy o účetnictví a daních, nejsou majetkem SVJ, SVJ je pouze správcem cizích finančních prostředků pro předem stanovené účely – viz „Prohlášení vlastníka“ a stanovy SVJ.
ZoVB přesně vymezuje, kdo je vlastníkem společných částí domu, následně je uvedeno v „Prohlášení vlastníka“.
Matějka
Pane Matějko, děkuji za vaši odpověď. Nepodnikám v oblasti správy domů. Pokusil jsem jen reagovat na zajímavou výměnu rozdílných názorů p.Pavla a p.Filipa (i p.Vávry) ohledně „vlastnictví“ záloh na opravy po "dosednutí na bankovní účet. Otázka 1. nebyla šťastně formulována, omlouvám se.
Podle Vás to ZoVB vymezuje přesně. Jestli tomu správně rozumím, jste stejného názoru jako p.Filip a Vávra ? Diskuse jen potvrzuje to, že to není všemi stejně chápáno a jak je náročné se v nejednoznačnosti předpisů orientovat a zvolit v praxi „správné“ řešení při účtování prostředků na opravy a další souvislosti. Nejsem účetní ani odborník na daně ale zajímá mě to jistě stejně jako řadu jiných, kteří „okinfo“ sledují.
Uvítal, bych, kdybyste se vyjádřil k 2. otázce, připouštím akademické, jak by to byly se zálohami na opravy, kdyby připusťmu dle ZoVB, byly společné části domu ve vlastnictví PO=SVJ, a zda by to podle Vás mohlo být vůbec možné. Členové SVJ by byli samozřejmě spolupodílníky – spoluvlastníky této PO s velikostí podílů dle současných pravidel ZoVB.
Děkuji za odpověď. k.kolar@centrum.cz
Poslední komentáře