Je SVJ podnikatelem či nikoliv?

Vložil Anonymous, 30. Červenec 2007 - 15:24 ::

Je SVJ podnikatelem či nikoliv? SVJ se zapisuje do obchodního rejstříků, přesto – jedná se z pohledu obchodního zákoníku o podnikatele? Je to nějakou právní normou konkrétně upraveno?

Jakým zákonem se řídí výjemné dohody mezi více SVJ – obchodním zákoníkem? (Se sousedním domem společně využíváme kotelnu, máme podespsanou dohodu o účtování nákladů, ale není tam uvedeno, dle jakého zákona – jde automaticky o obchodní zákoník, když účastníkem dohody není nikdo jiný než ona dvě SVJ?)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 30. Červenec 2007 - 15:31

    Ehm, jsem autorem výše uvedeného dotazu – a vidím, že jsem se přepsal, resp. u 2. otázky jsem se chtěl zeptat, zda jsou vztahy/smlouvy mezi více SVJ (pokud jsou takové smlouvy uzavřeny) přednostně řešeny OBČANSKÝM ZÁKONÍKEM, není-li výslovně stanoveno jinak..?

    Vložil NKlainová, 30. Červenec 2007 - 17:45

    Zásadní změny přinesla novela ZoVB provedená zákonem č. 451/2001 Sb. Mezi ně patří, že místo zápisu společenství do obchodního rejstříku byl vytvořen samostatný rejstřík společenství vlastníků jednotek. Tím bylo společenství vyřazeno z režimu podnikatele ve smyslu obchodního zákoníku.
    Současně byl zpřesněn předmět činnosti společenství jako právnické osoby (§ 9 odst. 1) a to tak, že je způsobilé vykonávat práva a zavazovat se pouze ve všech věcech spojených se správou domu.

    § 3 ZoVB:

    Pokud tento zákon nestanoví jinak, práva a povinnosti vlastníků budov ……a vlastníků jednotek upravuje občanský zákoník.

    Vložil Anonymous, 30. Červenec 2007 - 23:05

    Myslím si, že záleží na typu právního vztahu a na tom, pro účely jakého zákona se klasifikace provádí. SVJ není fyzickou, ale právnickou osobou. SVJ má IČO. Dle zákona SVJ není podnikatelem, ale to ještě neznamená, že se na něj automaticky vztahují všechna ustanovení občanského zákoníku jako na nepodnikající fyzickou osobu, např. ustanovení na ochranu spotřebitele. Tedy se nelze dovolávat toho, že by se vztahy mezi SVJ a podnikající právnickou osobou musely řídit občanským zákoníkem tak, jak se toho může dovolávat nepodnikající fyzická osoba.

    Vložil NKlainová, 30. Červenec 2007 - 23:31

    Naprosto souhlasím, že odpověď nebyla jednoznačná. Obchodní závazkové vztahy mezi dvěma SVJ nebo např. mezi SVJ a různými dodavateli budou často řešeny podle ObchZ. Podle ObchZ se uzavírají i smlouvy o úvěru, o běžném účtu apod.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".