Je nutné vodoměr měnit ?
Dobrý den. Jsme SVJ. 8 let jsme s vodoměry na st. vodu nic nedělali. Je nutné je vyměnit, nebo ocejchovat ? Napadá mne obejít vlastníky, aby každý podespsal, že souhlasí s údaji na vodoměrech a že si výměnu za ocejchovaný nepřeje. Je toto možné ? Vadilo by to něčemu ? Nezaložil bych si na nějaké problémy ? Díky za rady. ZŠ.
Ještě možná pokus o dobrou radu k fakturačním vodoměrům (jsou v majetku vodárenské firmy), vyplatí se pečlivě porovnávat součty spotřeb z podružných vodoměrů s fakturačními a současně sledovat hodnoty ročních spotřeb fakturačních vodoměrů. Naše praxe je bohužel taková, že u fakturačních vodoměrů po cca 3 letech (alespoň v našem případě) začínají dost prudce stoupat naměřené hodnoty a to v silně nelineární závislosti na okamžité spotřebě. Existuje možnost vyžádat si od vodárenské firmy provedení nezávislého přeměření dotyčných vodoměrů. Tato provede výměnu mimo řádný termín a provede přezkoušení je-li skutečná odchylka větší než dovoluje norma (+15%), pak přeměření nejenže neplatíte ale firma musí provést přepočet a finanční vyrovnání. Jsou-li jsou vodoměry v předepsané toleranci (do 15ti%), toto přeměření hradíte bylo to cca 1.600,–Kč/kus. ALE ZÍSKÁTE nový kalibrovaný vodoměr s podstatně nižším rozptylem měřených hodnot, což si ověříte při dalších odečtech. Myslím, že při současných a do budoucna nás čekajících cenách vodného a stočného se to vyplatí.
Výměna podružných vodoměrů SUV,TUV by měla být po 6-ti(SUV) a 5-ti(TUV) letech, také uvažujeme o tom (blíží se termíny) nechat odhlasovat na členské schůzi souhlas vlastníků s jejich užitím pro další období nebo do první zjištěné závady. Odečty bytových vodoměrů provádíme v termínech odečtů fakturačních vodoměrů (současně prověřujeme jejich funkčnost) a vedeme roční průměry každé b.j. Budou-li vlastníci souhlasit a toto podloženo zápisem členské schůze, pak nevidím důvod proč takto neušetřit fond oprav. Ono, výměna 48-mi kusů vodoměrů (24× SUV, 24× TUV) v našem případě není zadarmo.
Vážený ZŠ. Načtěte si prosím předcházející diskusi – statě VODOMĚRY. Tedy znovu.
Všechny podružné vodoměry musí být stejného typu – třídy přesnosti. Vychází se ze zákona č.505/1990 Sb. v platném znění a prováděcí vyhlášky č.345/2002 Sb., kde je stanovena doba k ověření vodoměru studené vody 6 let, teplé vody 4 roky.
Dohoda všech není v dané věci možná!
Kdokoliv bude připomínkovat vyúčtování z důvodu, že není provedena zákonem stanovená kalibrace – přezkoušení, bude mít pravdu i v případě soudu a bude se muset uskutečnit nové rozúčtování dle počtu osob a směrných čísel. SVJ, respektive odpovědní statutární zástupci, se vystavuje za určitých podmínek i finančním sankcím ve správním řízení, jelikož jako právní subjekt, byť nepodnikající, musí naplňovat zákonné normy platné v ČR.
Matějka
Vážený pane Matějko, Vaše trvzení se zdá býti logické, ale je podložené nějakým právním předpisem? Konktétně mi jde o to, zda musí být stejného typu a stejné třídy přesnosti.
Některá poměrová měřidla (řekl bych většina) má různou třídu přesnost v závislosti na poloze, ve které jsou instalovaná. Dále členění měřidel do tříd je skokové a tedy pokud jeden typ měřidla těsně nesplní podmínky přísnější třídy, je zařazeno do méně přesné třídy. Přesto může být (a často je) jinak přesné, než je měřidlo jiného typu a výrobce označené stejnou třídou přesnosti.
Mohl byste uvést odkaz na zákon, vyhlášku, závaznou normu nebo jiný závazný dokument, který toto stanovuje?
K. Nový
Dobrý den, oprostila bych se o vyjmenovávání platné legislativy a vysvětlím to obecně. Vodoměry používané pro rozúčtování nákladů za dodávku SV a TV jsou různé třídy přesnosti A – D. Obecně platí, že třída D je nejlepší a třída A nejhorší. Vodoměry v různých třídách mají svá specifika,např. měří při různém průtoku vody, některé třeba vůbec nezaznamenají malinký průtok a zkušený odběratel si tak může odtočit spoustu vody. Právě proto, se doporučuje, aby všichni uživatelé na propojeném technologickém celku měli vodoměry stejného typu a stejné třídy přesnosti, aby se alespoň minimalizovala rozdílnost náměrů. Výměnu měřidel by měl vždy hromadně objednat vlastník (SVJ) i v případě, kdy developerská společnost zapsala vodoměry jako součást bytu, o úhradě se mohou jednotlivá SVJ dohodnout individuelně, podle Občanského zákoníku si opravy a údržbu v bytě do 300,– Kč hradí vlastník jednotky sám, to znamená, že by se z dlouhodobé zálohy v nejhorším případě hradila jen montáž vodoměrů, přesto vždy apeluji na vlastníky bytů, aby nečerpali tyto zálohy na maličkosti a stanovili si usnesením hranici alespoň na 1000,– Kč s tím, že v případě potřeby jedincům vypomohou.
Černá
Dobrý den, logicky je to celkem zřejmé, že v případě, že by vodoměry měly různou třídu přesnosti, tak rozúčtování nebude zcela spravedlivé. Ovšem momentálně by mě při jednom sporu pomohla právě ta legislativa – a nemohu nic najít.
K. Nový
Platná legislativa bohužel v žádném předpisu toto taxativně neurčuje, zde je pouze napsáno, že dodavatel nebo vlastník na svůj náklad osadí … Lze tedy z této dikce usuzovat, že je více než pravděpodobné, že vlastník zboží nakoupí najednou a stejné značky. To ,že musí být měřidlo ověřené stanovuje vyhláška č.259/2007 Sb. dříve č. 333/2000 Sb.. Jako pádný argument bych doporučila prohlášení Českého metrologického úřadu, který na svých Webových stránkách vydal právě odborný posudek ke shodě měřidel. Jinak si ještě projděte komentáře MPO a MMR k vyhláškám o rozúčtování nákladů a zkuste webové stránky časopisu Energie a peníze.
Černá
Poslední komentáře