Je možné, aby se dalo právně ošetřit trvání závazků družstva po převodu bytů do osobního vlastnictví?
Máme družstevní podíl v činžovním domě. Po dohodě s cizím investorem naše družstvo výměnilo půdní prostory za rekonstrukci domu a postavení výtahu. Investor vybudoval půdní byty, zrekonstruoval dům a hned po dokončení se představenstvo rozhodlo, že se zahájí převody do osobního vlastnictví. Na domě je spousta nedodělků a sporných míst. Rádi bychom se tedy zeptali, pokud se byty převedou do osobního vlastnictví (vznikne SVJ), zda zanikají všechny právní vztahy vázané na zanikající družstvo, tedy i záruky za výstavbu a rekonstrukci a také odpovědnost osob, které toto řídily. Je možné toto nějak ošetřit, např. ustanovením právního nástupce družstva, které převezme právě tyto závazky. Je možné toto zakotvit např. ve smlouvě o převodu do osobního vlastnictví?
Moc děkuji za věcné odpovědi a rady. Eva
Evo,
není zřejmé, o jakém "závazku družstva" píšete. Družstvo (vlastník budovy?) má nyní vůči staviteli (investorovi) právo na odstranění vad díla na základě dvoustranné smlouvy a Obchodního zákoníku (?). Družstvo může písemně zmocnit jinou osobu (např. SVJ nebo nové nabyvatele jednotek jednotlivě) k jednání s investorem a k uplatnění práv týkajících se odpovědnosti za vady.
Pokud na díle jsou nyní zjevné vady, pak - předpokládám - je družstvo již zhotoviteli vytklo, popřípadě odmítlo podepsat převzetí díla a prokazatelně žádalo odstranění těchto vad.
Ptáte se na "záruky za výstavbu a rekonstrukci". Otázkou je, zda vůbec existuje nějaká smluvní záruční doba. Zjistěte si obsah smlouvy mezi družstvem a investorem, zda byla uzavřena podle ObčZ nebo podle ObchZ, jaká je případně délka záruční doby (je-li jaká).
lake
Dobrý den, mockrát děkuji za odpověď. Přesně, jak píšete, družstvo má nyní vůči stavebníkovi právo uplatňovat reklamace. Podle smlouvy je záruka na dílo 5 let.
Situace je bohužel složitá, část představenstva propojená s investorem a stavební firmou (dva členové ze tří) nedávno převzala dům aniž by byl dokončen a aniž by informovala členy družstva. Nedodělky, které byly reklamovány na členské schůzi nebyly odstraněny, na reklamace jednotlivých členů se nebral ohled. Nyní už probíhají podpisy smluv o převodu do osobního vlastnictví.
Ve chvíli, kdy se ale družstvo zlikviduje, zanikají s ním i všechny smluvní vztahy? Je možné toto nějak ošetřit a převést smluvní vztahy na SVJ? Předpokládám, že aby mohlo družstvo zmocnit jinou osobu, musí paralelně existovat dál.
Děkuji za věcné připomínky a odpovědi. Eva
Evo! S převedením bytu se neukvapujte. Zvolte nové vedení družstva, které nebude tak „loajální“ s dodavatelem a dořešte reklamace. Stavebníci nových bytů budou jistě s převedením spěchat, tak vám asi vyhoví i v reklamacích. Poté si pohlídejte prohlášení vlastníka, hlavně podíly. (plochy jednotek) Přeji úspěch. Jana1
Evo,
vy - členové družstva - jste pány v družstvu, vy ukládáte představenstvu povinnost reklamovat závady, vy rozhodujete o tom, kdo bude stát v čele družstva.
Má rada tedy zní: prostudujte vaše stanovy a jednejte podle nich. Bude vás nejspíše zajímat způsob svolání mimořádné schůze družstva se dvěma body na pořadu jednání:
1. Zpráva představenstva o postupu reklamace
2. Volba nového představenstva družstva
lake
Poslední komentáře