Jak zakotvit do stanov specifickou podminku ?
Jsme bytové družstvo (vznik 1997) s 11 byty, které má v Katastru již Prohlášení vlastníka a tak už je jenom otázka několika měsícu než dojde k 2 a vice prevodum bytu do OV a vznikne SVJ, ktere bude fungovat ještě několik let vedle současného BD (protože 5 členu o převod bytu do OV nemá zájem-chtějí své byty prodat jako družstevní).
Možná víte, že Zásady pro poskytnutí grantu hl.m. Prahy (čl. IV. Podepisování smlouvy bodu 3) uvádí, že v případě prodeje nebo jiného způsobu převodu vlastnictví (krom dědictví) v průběhu 5 let od poskytnutí grantu, vrátí příjemce grantu hl. m. Praze celý grant. Odkaz pro zájemce: http://pamatky.praha-mesto.cz/GRANTY, žádosti se podávají vždy k 30.11. Zhledem k tomu, že je potenciální šance formou grantu získat až 50% z vynaložených nákladu na opravu domu, tak s prosazením zda podat žádost o grant nebude na členské schuzi BD problem (pozn: na získání grantu není právní nárok).
Dotaz: Jak lze zakotvit do stanov BD a take do prvnich stanov vznikajícího SVJ podminku, kterou by se predešlo situacím, po dobu trvání 5 leté lhuty=hrozby vrácení grantu, že:
- někdo z členu BD převede na někoho jiného čl.práva a povinnosti s bytem související, nebo převede užívaný DV byt do OV (pokud to před ziskanim grantu a podepsáním smlouvy „BD vs Mesto“ nestihnul nebo nechtěl),
- někdo prodá byt v OV jiné osobě,
Tj podmínku, že konkrétní člen BD nebo SVJ, kdo převod nebo prodej uskuteční v 5 letech bude povinen vrátit celou část grantu Městu z vlastních zdroju nikoli žadatel grantu (tj. BD), aby na to ostatní nedoplatili. Prostě jak chránit lidi, kteři na 5 let jsou ochotni se vzdát vlastních zájmu ve prospech zájmu společných (získat nemalé peníze na nutné opravy domu od města). Máte s tím někdo prosim zkušenosti? Jak to lze právně ošetřit ve stanovách, ať už BD nebo SVJ? Děkuji předem za odpovědi. S pozdravem, Helena
Paní Heleno,
nelze vyloučit, že magistrátní úředníci se budou řídit těmi zmatečnými dotačními pravidly a budou vymáhat vrácení grantu.
Musíte se rozhodnout, zda o dotaci požádá družstvo nebo SVJ. Jinou variantu jsem z dotačních pravidel nevyčetl, ale moc jsem je nestudoval, je to klasický magistrátní blábol, na některé nesmysly upozornil pan lake a pan G.X.
Není např. samozřejmě možné, aby o grant požádalo družstvo, které již dům nevlastní, protože je ve vlastnictví členů SVJ.
Naopak je možné, aby o grant žádalo SVJ i když žádné „společné prostory“ nevlastní. Magistrátní právníci pravděpodobně budou vykládat „společná prostory ve vlastnictví SVJ“ jako „společné části domu ve správě SVJ“. Je to stejný případ jako u dotačního titulu Zelená úsporám. Právní povědomí státních a magistrátních úředníků není velké, s tím se musíte smířit.
Pokud požádá družstvo, nesměl by být do 5 let převeden žádný byt do vlastnictví. To je přijatelné řešení, družstevní byty se mohou převádět podle § 230 ObchZ (nejde o prodej se změnou vlastnického práva k bytu) bez ztráty dotace. V tom jsou pravidla podle mého názoru děravá. Ostatně, pokud je 6 členů družstva pro SVJ a 5 proti, vůbec vznik SVJ nedoporučuji.
Pokud bude o grant žádat SVJ lze do smluv o převodu bytů do vlastnictví zakotvit smluvní podmínku zákazu převodu bytu do 5 let resp. odpovídající sankci, která vyplývá z čl. III/5 smlouvy o poskytnutí dotace. A zbývá pouze vyřešit posledního člena SVJ, kterým je družstvo. To lze zajistit tak, že 5 členům družstva, kteří nemají byty převedené do vlastnictví, družstvo byty po dobu 5 let nepřevede a dodrží tak ty zmatečné podmínky.
Hezký den!
Pavel
Citace ze smlouvy: V případě prodeje nebo jiného způsobu převodu vlastnictví (nikoli přechodu z důvodu dědictví) objektu uvedeného v Článku I. odst. 1 této smlouvy v průběhu 5 let od poskytnutí grantu, vrátí příjemce poskytovateli celý grant, a to do 30 kalendářních dnů od zápisu změny vlastníka/spoluvlastníků v katastru nemovitostí. Pokud se jedná o bytovou jednotku nebo nebytový prostor v objektu ve vlastnictví společenství vlastníků jednotek podle zákona č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů, je-li příjemcem společenství vlastníků jednotek, vrátí poskytovateli poměrnou část grantu; je-li příjemcem grantu vlastník/spoluvlastníci bytové jednotky nebo nebytového prostoru v objektu ve vlastnictví společenství vlastníků jednotek, vrátí poskytovateli grant v plné výši.
Pravidla pro poskytování grantů hl. m. Prahy jsou obsažena v Příloze č. 1 k usnesení Rady HMP č. 1078 ze dne 22. 6. 2010 s názvem "Zásady pro poskytování grantů hl. m. Prahy vlastníkům památkově významných objektů v roce 2011". V Zásadách je uvedeno (na str. 6, první odstavec):
"V případě prodeje nebo jiného způsobu převodu vlastnictví (nikoli přechodu z důvodu dědictví) objektů uvedených v Článku I. odst. 1 v průběhu 5 let od poskytnutí grantu, vrátí příjemce grantu hl. m. Praze celý grant, a to do 30 kalendářních dnů od zápisu změny vlastníka/vlastníků v katastru nemovitostí."
To znamená, že jakmile družstvo převede první jednotku novému vlastníkovi, poruší tímto okamžikem grantová pravidla a bude povinno vrátit grant v plné výši. Nerozumím tedy, proč řešíte, zda noví vlastníci budou své jednotky dále prodávat. Druhý a další převod jednotky je zcela bezvýznamný a na povinnost vrátit grant nebude mít žádný vliv. Totéž už zde napsal pan G.X.
Zbytečně se zabýváte převodem členských práv v družstvu (což je spojeno s právem na uzavření nájemní smlouvy k bytu). Takový krok nemá žádné účinky na poskytnutý grant. Budova zůstává jako celek ve vlastnictví družstva - příjemce grantu.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Další části citovaného odstavce se sice netýkají vašeho případu, ale jsou dokladem toho, jaký zmatek panuje v hlavách ouředníků pražského magistrátu:
"Pokud se jedná o společné prostory objektu ve vlastnictví SVJ podle zákona o vlastnictví bytů, je-li příjemcem grantu SVJ, vrátí hl. m. Praze poměrnou část grantu (...)"
Takový případ v praxi nejspíše nenastane. Neznám SVJ, které by vlastnilo objekt - celý dům s byty a nebytovými jednotkami. SVJ by muselo od vlastníků skoupit všechny jednotky v domě a stalo by se tak i vlastníkem společných prostorů a členem sama sebe. Pouze takové SVJ je ovšem oprávněno požádat v Praze o grant ...
"... je-li příjemcem grantu vlastník/vlastníci bytové jednotky nebo nebytového prostoru v objektu ve vlastnictví SVJ, vrátí hl. m. Praze grant v plné výši."
Opět je zmiňován "objekt ve vlastnictví SVJ". Cožpak magistrát hl.m. Prahy nezaměstnává alespoň jednoho právníka?
lake
Pane AnonymousX,
tazatelka se nezmiňuje o tom, že by k převodu jednotek mělo dojít před poskytnutím dotace. Naopak píše, že "s prosazením zda podat žádost o grant nebude na členské schuzi BD problem". Z toho jasně plyne, že o žádosti se nebude rozhodovat podle ZoVB, nýbrž rozhodne původní vlastník - družstvo - na členské schůzi družstva podle Obchodního zákoníku. Tedy před převodem první jednotky.
Pokud by se žádost podávala až po převodu jedné nebo více jednotek do vlastnictví, pak žádost budou podepisovat všichni spoluvlastníci společných částí domu: jak BD, tak každý další vlastník jednotky v domě. Žadatelem nemůže být pouze SVJ, i kdyby již vzniklo, neboť vzhledem k nesmyslnému znění dotačních pravidel by toto SVJ muselo být vlastníkem celého objektu:
"Pokud se žádost o grant týká společných prostor objektu ve vlastnictví společenství vlastníků jednotek (dále jen „SVJ“), je žadatelem SVJ a žádost o grant podepisují zástupci SVJ stanovení zákonem o vlastnictví bytů."
(viz Pravidla pro poskytování grantů, oddíl "Podání žádosti" odst. 1).
lake
Prosím o informaci na které Praze sídlíte a jak dalece máte objekt chráněn památkáři. Popřípadě mailem. jana.glosova@atlas.cz Děkuji. Jana1
Jedna se o Prahu 7– Bubeneč. Zpusob ochrany nemovitosti – pamatkove chranene uzemi.
Smlouva o prevodu bytu do OV se ted vypracovava, takze dekuji za Vas podnet, jak to tam zapracovat. Ale co s tema cleny BD, kterych tato smlouva nezajima, OV nechteji, maji zajem jednou o prodej clen.prav, aby nemuseli platit statu dan. Porad si myslim, ze by toto chtelo nejak osetrit i ve Stanovach BD, jenom nevim jak. Dekuji za rady. Helena
My jsme měli podobný problém. Družstvo bylo nuceno koupit pozemek pod domem a pozemek přináležející. Ve stanovách SVJ (byty už převedeny) máme prostou klauzuli. Vznikem SVJ družstvo jako právnická osoba nezaniká. Ke zrušení družstva dojde až budou splaceny závazky vůči městu. Při převodu bytu (OV) se nabyvatel stává automaticky členem původního družstva, se všemi právy a povinnostmi. Odkaz na toto ustanovení je citován v převodních smlouvách. Jana1 Dodávám: Odpověď na vaši otázku: O grant požádá stávající družstvo, které toto schválí většinou na mimořádné schůzi.
Dobrý den,
Striktně vzato, převod členských práv není převodem vlastnictví nemovitosti → žádná změna v katastru.
Naproti tomu převod od družstva do „OV“ evidentně takovou změnou je.
V bodě 2) píšete o převodu bytu v „OV“ jiné osobě. To však je již druhý převod a problémový již může být ten první.
Po shlédnutí dokumentu Zásad se domnívám, že jsou formulovány nepřesně a v důsledku toho nebezpečně pro vás. Z dokumentu nedokážu posoudit, jak budou operace, které zmiňujete, MHMP posuzovány.
G.X.
Grant vyhlašuje Město Praha a předpokládám rovněž , že bude magistrát také dohlížet na dodržování Zásad poskytování grantu, které vydal. G.X.
Posuzovatelům nebudu hlásit žádné změny. O grant zažádá družstvo, které bude garantem a bude existovat současně se SVJ. My to máme taky tak. Jana1
Máte již vypracovanou smlouvu o převodu DB do OV? Do této smlouvy můžete zakotvit 5-ti letou podmínku nepřevádět byt. Vy jste družstvo, vy převádíte, vy si dáváte podmínky smlouvy. Na mimořádné družstevní schůzi je potřeba nadpoloviční většinou toto odsouhlasit, případně určit sankce za porušení. Jana1
Poslední komentáře