jak se stát novým členem ve společenství? JSEM VLASTNÍKEM BYTU.
DOBRÝ DEN, přes darovací smlouvu jsem dostala darem byt a potřebovala bych zjistit, jakým způsobem a co musím splnit, abych se mohla zapsat do SVJ. JESTLI JE NĚJAKÁ VZOROVÁ ŽÁDANKA, KTEROU MUSÍM VYPLNIT A POSLAT POVĚŘENÉMU VLASTNÍKOVY SVJ.DĚKUJI.
v objektu SVJ tak se automaticky stanete clenem svj se vsemi pravy a povinnostmi. Clenstvi je povinne, nelze se mu vyhnout jinak nez prodeji bytu. Ohlaste koupi bytu s vasim jmenem vyboru SVJ. Prectete si dukladne stanovy!!!
Jestliže získáte bytovou nebo nebytovou jednotku v domě, kde již vzniklo svj, potom po té, co jste zapsán/a v katastru nemovitostí jako vlastník (nebo i spoluvlastník) bytové nebo nebytové jednotky, tak Vám automaticky vznikne členství v svj. Je potřeba se podívat do katastru, zda máte vlastnictví jednotky zapsané v katastru. Dále zjistit, zda již v domě vzniklo svj (způsob vzniku svj je různý). V případě, že svj v domě již vzniklo, je potřeba se seznámit s Prohlášením vlastníka domu (je uloženo i v katastru nemovitostí nebo požádejte o jeho kopii výbor svj). Dále se seznamte s platnými stanovami svj (měly by být uloženy v rejstříku ve sbírce listin nebo taktéž požádejte o jejich kopii výbor svj).
Ještě doplním p. Božku, je rovněž potřeba si dohodnout s výborem případně se smluvním správcem, který vede svj účetnictví a případně i další smluvní služby (existuje-li ve vašem svj a je toto např. dle uzavřené smlouvy v jeho kompetenci) výši záloh, nahlásit počet osob, které budou v bytě nově bydlet.
Ik, na to, co zde píšete, se Kateřina neptá. Kateřina uvádí, že má darovací smlouvu na byt a co má dál dělat, aby se stala členem svj. Takže napřed Kateřina musí být vlastníkem bytu. Vlastnictví bytu jí vznikne až po zápisu darovací smlouvy do katastru nemovitostí. Následně musí zjistit, zda v domě vzniklo svj nebo ještě ne (způsob vzniku svj je různý a to i dle ZoVB – rozhodující je, kdy byla budova (dům) rozdělena Prohlašením vlastníka (musí být vloženo do katastru nemovitostí) na jednotky a dále kdy byly převedeny první jednotky. Ikdyž ZoVB byl zrušen, tak jednotky v domě, které vznikly Prohlášením vlastníka dle ZoVB jsou nadále vedeny podle ZoVB. Po prostudování Prohlášení vlastníka a Stanov zjistí další povinnosti vlastníka. V případě svj je pro vlastníka jednotky partnerem pouze svj zastoupené výborem a ne správní firma.
P. Božka, jestli chápete psané, tak já pouze navázala na Vaše vyjádření pro Kateřinu a doplnila ho pouze o případné další věci, které musí udělat, jestli v domě existuje svj. Nebudu přece psát to samé co jste udělala již Vy. Myslím, že i to by se Kateřině mohlo hodit vědět. A že jsem psala o správní firmě vychází z toho, že my např. ve smlouvě s naším správcem máme klauzuli, že náš správce vystavuje po dohodě s vlastníkem evidenční list zálohových plateb (zálohy na služby), hlídá měsíční platby na účet svj, upozorňuje výbor na dlužníky, jedenkrát za rok při vyúčtování upozorní vlastníky mající nedoplatky na nutnost navýšení záloh na služby a vyhotovuje po dohodě s vlastníkem případně nově upravený evidenční list. Takže asi tak. Proto jsem napsala buď výbor či správce – záleží na smluvním vztahu.
Pí. Ik, právě proto, že chápu napsané, tak jsem na Vaše vyjádření, které je pro zde diskutující zavádějící, reagovala. Co mají různá společenství vlastníků ve smlouvách, pro pí. Kateřinu není až tak podstatné. Podstatné je, co říká zákon a dále co říká Prohlášení vlastníka (PV) a stanovy, pokud předmětná ustanovení v PV a ve stanovách nejsou v rozporu se zákonem. Společenství vlastníků je ze zákona založeno jen za účelem správy domu a správy pozemků souvisejících se spravovaným domem. Správní firma pouze vykonává některé činnosti, na které uzavře se zástupci společenství smlouvu/y. Tyto smlouvy ale nejsou smlouvami s jednotlivými vlastníky. Pro jednotlivé vlastníky je partnerem pro jednání vůči společenství jen zástupce společenství vlastníků, t.j. výbor sv nebo předseda (dříve pověřený vlastník) sv. Další komentář z mé strany už považuji za bezpředmětný.
Na mínusy nehleďte. Když mínusování nezdůvodní, tak si většinou mínusovači hojí své komplexy z neznalosti nebo z ego protestu. Hezký zbytek svátků.
Jste členem SVJ po předchozím vlastníkovi bytu. Vy nemáte výbor ale pověřeného vlastníka ?
Přečtěte si NOZ aspoň od § 1158, Stanovy, Prohlášení vlastníka a co důležitého bylo v SVJ odhlasováno a není z nějakých důvodů ve stanovách (Pravidla rozúčtování vody apod.)
Bytové spoluvlastnictví
§ 1158 (1) Bytové spoluvlastnictví je spoluvlastnictví nemovité věci založené vlastnictvím jednotek.
§ 1194 (1) Společenství vlastníků je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku; při naplňování svého účelu je způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem. (2) Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky.
§ 1190 Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je společenství vlastníků. Nevzniklo-li společenství vlastníků, je osobou odpovědnou za správu domu správce.
§ 1176 Vznikem vlastnického práva k jednotce vzniká vlastníku jednotky povinnost řídit se pravidly pro správu domu a pro užívání společných částí, pokud byl s těmito pravidly seznámen nebo pokud je měl a mohl znát, jakož i zajistit jejich dodržování osobami, jimž umožnil přístup do domu nebo bytu.
§ 1177 (1) Kdo nabyl jednotku do vlastnictví, oznámí to včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, vlastníkům jednotek prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem. To obdobně platí i v případě změny údajů uvedených v oznámení. (2) Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně 3 měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby.
Poslední komentáře