Jak se dostat do datové schránky
Jak fungují datové schránky? V lednu jsem byl zvolen do výboru na neobsazené místo, ale předseda mě odmítá pustit do datové schránky s tím, že správcovská firma byla pověřena jejím vybíráním a nikdo jiný do DS nemá mít přístup. Samozřejmě chápu, že je vhodné určité věci delegovat na agenturu, která za SVJ vyřizuje agendu, ale odpovědnost stále nesu já a chci do datovky aspoň jednou za 10 dní nahlédnout, nebo aspoň nastavit notifikace na e-mail, abych věděl, co do datovky přišlo. Nevíte, jak tento „zákaz“ prolomit? Zpřístupní mi přístup do datovky na poště i přes „zákaz“ předsedy?
Ostatní kolegové ve výboru hrají mrtvého brouka a odmítají problém řešit, roli hraje i to, že jsou všichni důchodci a nemají přístup k internetu. Nechci dělat v domě rozbroje.
Jsem člen výboru. Přihlásil jsem se do DS našeho SVJ. Jsme 5 členů výboru, z nich 1 předseda.
Všichni jsme tzv. oprávněné osoby a máme totožná práva: Číst přijaté zprávy Posílat zprávy a číst odeslané Vyhledávat schránky Číst přijaté zprávy do vlastních rukou Mazat zprávy v trezoru Zobrazovat seznamy, historii a doručenky Měnit nastavení
Předseda výboru nemá žádné právo navíc.
Po kliknutí na „Nový uživatel“ mám možnost vytvořit nového uživatele a definovat mu oprávnění Pověřená osoba nebo Administrátor.
Pokud má každý z členů výboru oprávnění samostaně přijímat a odesílat datové zprávy za SVJ (jak píše pan Člen z výboru (bez ověření), 23. Březen 2021 – 18:43), tj. jednat v uvedeném rozsahu za SVJ, potom patrně není respektován způsob jednání za SVJ tak, jak je zapsán ve veřejném rejstříku. (Není pravděpodobné, že by ve veřejném rejstříku bylo uvedeno, že za SVJ jedná každý z členů výboru samostatně.)
Jak je to s platností takovéhoto právního jednání?
Příklad: Podle veřejného rejstříku za SVJ jedná buď předseda samostatně a nebo dva členové výboru. Datovou zprávu přijme/odešle jeden člen výboru, který není předsedou. Je takovéto právní jednání platné?
Musím říct, že z odpovědí nejsem moudrý. Když jsem se stal členem představenstva akciové společnosti, asi po týdnu nebo dvou týdnech (už si nepamatuji), mi přišla poštou obálka s přístupovými údaji automaticky. O nic jsem nežádal.
U výboru SVJ to bude snad stejné, jako třeba u bytových družstev, spolků atd.
Pane Sokole, jste zapsán ve veřejné rejstříku? Pokud ano, tak se někde ztratil dopis s přístupovými údaji. Můžete si přístup vyžádat jako právoplatný člen orgánu na kdejaké poště či místním úřadu s Czech pointem. Pokud nejste ve veřejném rejstříku, tak trvejte na zápisu. Co říká Váš předseda je hloupost.
§ 12 zákona č. 300/2008
(3) Ministerstvo zneplatní přístupové údaje statutárnímu orgánu právnické osoby nebo jeho členu, přestane-li být statutárním orgánem právnické osoby nebo jeho členem, vedoucímu organizační složky podniku zahraniční právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, přestane-li být vedoucím organizační složky podniku zahraniční právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, a vedoucímu orgánu veřejné moci, přestane-li být vedoucím orgánu veřejné moci, neprodleně po oznámení této skutečnosti novým statutárním orgánem právnické osoby nebo jeho členem, novým vedoucím organizační složky podniku zahraniční právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, novým vedoucím orgánu veřejné moci nebo administrátorem. Ministerstvo současně zašle novému statutárnímu orgánu právnické osoby nebo jeho členu, novému vedoucímu organizační složky podniku zahraniční právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, novému vedoucímu orgánu veřejné moci nové přístupové údaje do vlastních rukou.
Pane Sokole,
pokud nemáte přístup do DS vašeho SVJ, a byl jste zvolen členem výboru, ověřte si, zda jste také zapsán v Rejstříku společenství vlastníků jednotek jako nový člen vašeho statutárního orgánu.
A jak se prakticky řeší situace, kdy společnost nemá statutára? Znám případy, kdy v důsledku neplatnosti usnesení nejvyššího orgánu soud vymazal všechny členy představenstva/výboru, popř. úmrtím, odstoupením apod. Přesto společnost dále má datovku aktivní a je z ní zaměstnanci společnosti vybíráno, lze přes ní dokonce i odesílat. Vím to z reálné praxe, protože z datovky přišlo na soud vyjádření v rámci jedné žaloby, ač společnost nemá v obchodním rejstříku zapsáno nikoho.
Zdenku 22, prosím přestaňte zde psát tyto kraviny.
Je zjevné, že o problematice nic nevíte. Nerozumíte tomu o čem se snažíte „radit“. Neznáte ani § 30 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, a zřejmě jste nikdy neslyšel o § 21 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád.
Kdybyste si tato dvě ustanovení přečetl, zjistil byste, že oprávněnou osobou je člen statutárního orgánu; tvoří-li statutární orgán více osob, jedná za právnickou osobu předseda statutárního orgánu, popřípadě jeho člen, který tím byl pověřen. Z uvedeného plyne, že v případě SVJ je oprávněnou osobou ve vztahu k datové schránce zpravidla pouze předseda výboru.
Dospělý člověk snad dokáže rozpoznat čemu rozumí, a o čem naopak nemá ani páru.
Justitianus
Pane Justitiane,
myslím, že byste měl poučit Ministerstvo, že se nechová podle vašeho výkladu zákona, ale při zapsané změně ve složení členů statutárního orgánu vymazávaným členům DS znepřístupní a zapisovaným naopak zpřístupní.
Zdenku, nerozumíte tomu správně. Bez souhlasu nynější Oprávněné osoby se nemůže stát Oprávněnou osobou nikdo další.
Automatická změna Oprávněné osoby nastává pouze u té Oprávněné osoby která podala žádost o zřízení DS. Nebo u těch Oprávněných osob, které byly společně uvedeny v žádosti o zřízení DS. V tom případě se po výmazu některé Oprávněné osoby z rejstříku SVJ vygenerují a doručí přístupové údaje do datové schránky pro jejího nástupce, jakmile je tento nový člen výboru zapsán do rejstříku SVJ namísto původní Oprávněné osoby.
Neexistuje však povinnost SVJ označit jako Oprávněné osoby všechny členy statutárního orgánu. To se Vám zde snažím vysvětlit.
- Podle § 5 odst. 4 písm. d) zákona č. 300/2008 Sb. platí, že náležitosti žádosti o zřízení datové schránky právnické osoby jsou (…) jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození a adresa pobytu osoby oprávněné jednat jménem právnické osoby.
- Podle § 21 zákona č. 99/963 Sb., občanský soudní řád, platí, že za právnickou osobu jedná člen statutárního orgánu; tvoří-li statutární orgán více osob, jedná za právnickou osobu předseda statutárního orgánu.
Z uvedeného je zřejmé, že jediný kdo rozhoduje o tom kdo jsou Oprávněné osoby je předseda výboru. V SVJ tazatele je zřejmě právě on jedinou Oprávněnou osobou. Možná zřídil práva Administrátora smluvnímu správci, a o nic dalšího se nestará. Tazatel tedy nedostane žádné přístupové údaje, dokud jej předseda výboru neoznačí za druhou Oprávněnou osobu.
Postavení Pověřené osoby by tazatel mohl získat, jestliže předseda výboru dá k tomu pokyn Administrátorovi.
Justitianus
Moje zkušenost je taková, že když jsme si jako SVJ nechali zřídit datovou schránku, v žádosti byl uveden jen předseda, ale v DS nám jako oprávněné osoby zavedli všechny členy výboru. Na dotaz na helpline odpověděli, že to tak má být.
Pane Justitianus,
že vy jste nikdy nebyl členem výboru SVJ, který by měl zřízenou DS? Já vám tady vysvětluji, jak tomu je v praxi, a ne jak vy jste si to chybně načetl v zákonech.
Z důvodové zprávy k zákonu č. 300/2008 Sb.:
Je-li statutární orgán právnické osoby… kolegiálním útvarem, jsou jeho všichni členové oprávněni k přístupu do datové schránky právnické osoby…
Pan Sokol, pokud byl řádně zvolen členem výboru, není pouhou pověřenou osobou, on je členem oprávněné osoby.
Pane Zdenku 22, to co píšete ví každý člen kolektivního statutárního orgánu. Myslím, že je zbytečné to tu opakovat. Kdo chce ten pochopil, kdo nechce stejně nepochopí. Problém pana Sokola je jinde, pravděpodobně není ve veřejném rejstříku dosud zapsán.
Sokole, jste pouze člen výboru. Výbor jako statutární orgán přijímá rozhodnutí většinou členů. Jste v menšině, takže tudy cesta nevede. To platí to i přes to, že nastavení systému DS ve vašem SVJ je špatné, hloupé a riskantní. Bohužel hlupáci ve výboru mají většinu.
Pokračujme dál: Nejvyšší orgán SVJ je shromáždění. Předložte tedy Váš návrh shromáždění. Ale napřed si k tomu nastudujte systém pro přístup do datových schránek: kdo je Oprávněná osoba, případně Administrátor, kdo jsou Pověřené osoby, jak se jim zřizují práva, a jaká práva to mohou být.
Pravděpodobně netušíte, že datová schránka je něco jiného než email. I jen pouhým „nahlédnutím“ se zprávy v datové schránce ihned doručí přjemci, se všemi právními důsledky které plynou z doručení písemnosti právnické osobě. Proto se nesetkal s úspěchem Váš návrh na plný přístup do DS.
Existuje samozřejmě řešení, ale to by váš předseda musel alespoň něco tušit o systému DS. Mohl byste bez problémů dostat – jako Pověřená osoba – oprávnění v omezeném režimu „Zobrazovat seznamy, historii a doručenky“, ovšem to záleží na rozhodnutí oprávněné osoby; ta tomu ovšem zjevně vůbec nerozumí. K takovému řešení postačí buď dobrá vůle oprávněné osoby, nebo je možno ji k tomu dotlačit rozhodnutím shromáždění.
Justitianus
Dobrý den, jako člen statutárního orgánu družstva jsem neměl přístup do DS. Došel jsem na poštu a s kopií výpisu z rejstříku jsem požádal o zřízení. Přihlašovací údaje mi přišly do soukromé datové schránky. Žádný souhlas jiného člena, ani předsedy představenstva jsem nepotřeboval. Přístupové údaje jsou pouze moje. Každý člen představenstva má jiné a také jiný e-mail pro zasílání notifikaci. Domníval jsem se, že právnické osobě je doručeno okamžikem doručení zprávy do schránky. Ne okamžikem vyzvednutí, resp. přihlášení oprávněné osoby. S pozdravem, Fišer Milan
Poslední komentáře