Jak se bránit rozúčtování pomocí indikátorů

Vložil lake, 19. Březen 2015 - 5:03 ::

Blíží se opět doba rozúčtování nákladů na vytápění.

V jiné diskusi jsem upozornil na skutečnost, že povinnost instalovat indikátory musí být splněna pro VŠECHNA otopná tělesa v bytě či nebytovém prostoru. Takovými otopnými těledsy jsou i svislá stoupací a vratná potrubí, procházející bytem.
http://www.portalsvj.cz/…u-na-teplo-1
http://www.portalsvj.cz/…t-indikatory#…
http://www.portalsvj.cz/…t-indikatory#…
http://www.portalsvj.cz/…t-indikatory#…

Stávající pravidla rozúčtování nákladů (pokud vůbec existují) nepočítají se složkou tepla předávanou do bytů stoupacím potrubím. Při tom jde o otopná tělesa neregulovaná, vytápějící byty 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Jde tedy o otopná tělesa ve smyslu celostátně platného právního předpisu: není-li svislé potrubí řádně izolováno podle § 5 odst. 4 vyhlášky č. 193/2007 Sb., je otopným tělesem (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2007-193#p5).

Nejsou-li indikátory na VŠECH otopných tělesech v bytech a nebytových prostorech, není splněn požadavek zákona. Navíc platí, že v takovém případě nelze k rozúčtování nákladů na vytápění napříště použít náměry indikátorů. 

Nabyvatel jednotky v domě by si měl zjistit, zda pravidla rozúčtování jsou uvedena ve stanovách. Pokud nejsou, není povinen souhlasit s dosavadní praxí rozúčtování v domě. Jestliže napadne dosavadní praxi, znamená to, že není dosažen souhlas všech, požadovaný zákonem č.67/2013 Sb.. Bude nutno přejít na rozúčtování podle celostátně platného právního předpisu, což znamená rozúčtovat pouze podle započitatelných podlahových ploch.

Bez indikátorů na všech otopných tělesech, včetně svislých potrubí, je jakýkoliv výpočet s použitím indikátorů nevěrohodný. Od 1.1.2015 navíc je takový stav v rozporu se zákonem. To je nová situace. Každý vlastník se může bránit takovému protizákonnému rozúčtování například tím, že požádá soud o vydání předběžného opatření, kterým se zakáže SVJ používat náměry indikátorů od 1.ledna 2015, nejsou-li tyto přístroje instalovány na všech otopných tělesech v souladu s § 7 zákona č.406/2000 Sb. a s § 7a vyhlášky č.194/2007 Sb.

Nezbude pak nic jiného než rozúčtovat pouze podle započitatelných podlahových ploch. Nebo nainstalovat v bytech teploměry pro denostupňovou metodu. Ty se neupevňují na otopná tělesa. Vliv všech otopných těles (včetně vlivu svislých potrubí a přestupu tepla přes stěny, strop a podlahu) zaznamenávají nepřímo, pomocí měření průběhu teploty vnitřního vzduchu.

lake

P.S. Já osobně nemám nic proti rozúčtování, které by bylo v souladu se základními fyzikálními principy termodynamiky a s principy měření fyzikálních veličin. Montování krabiček s naskakujícími čísly pouze na některá otopná tělesa – to je humbuk, který s rozúčtováním nákladů nemá společného nic. Od 1.1.2015 je takový stav dokonce v rozporu se zákonem.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastiks, 21. Listopad 2015 - 13:10
    • Topení stoupacího vedení je závislé na tom jestli je stoupací vedení „v provozu“.

    Pokud byt nahoře netopí, pak netopí ani stoupačka. V tom případě je vliv na ohřev spodního bytu minimální (nulový). Bez měření na stupačce těžko posoudit. Řešit lze snad izolováním vedení.

    • vliv sousedního bytu bez měření přestupu tepla je asi těžko posoudit, a kvantifikovat
    • jak se projeví vliv využití cizího zdroje ? Např. přitápěním el.spotřebičů, TV, PC, vliv většího počtu v místnosti ??

    Společné bydlení má svoje kouzlo, ale některá omezení.

    • Ti co bydlí nahoře mají větší klid, rozhled, čistší vzduch.
    • Ti co bydlí v krajních bytech mají klid od jednoho ze sousedů, ale existující závislost na venkovní teplotě.
    • Ti co bydlí dole, mají pošlapané schody od těch nahoře, a ruší je jejich pohyb, včetně bouchání vchodových dveří.
    • A t.d .............­.........
    Vložil lake, 21. Listopad 2015 - 14:17

    Vlastiks, napsal jste tento nesmysl: „Pokud byt nahoře netopí, pak netopí ani stoupačka. “

    Zde se nebavíme o případu mimo topné období, kdy se v domě netopí. Bavíme se o případu, kdy se topí. Protože byty pod střechou mají nejvyšší tepelné ztráty, začínají topit dříve, topí intenzivněji a ukončují topení vždy později, než byty ve výhodnější poloze.

    Uvědomte si, že kdykoliv se v místnosti v nejvyšším patře otevře termostatický ventil, zaznamená to indikátor na tělese a vlastník bytu za vytápění platí. Pro všechny místnosti na stejné stoupačce v nižších patrech to ovšem znamená dodávku tepla ZADARMO a bez měření.

    Už jsem to zde napsal v květnu: http://www.portalsvj.cz/…i-indikatoru#…. Proč nečtete co bylo napsáno?

    Váš případ, kdy se v domě netopí, je případ okrajový a nemá žádný smysl se jím zabývat.

    lake

    Vložil Vlastiks, 21. Listopad 2015 - 15:46

    … kdykoliv se v místnosti v nejvyšším patře otevře termostatický ventil ??

    • slovo „kdykoliv“, nahraďte slovem POKUD
    • ale horní byt netopí podle mého termostatu, který já mohu mít nastavený na nižší teplotu než ten nahoře, a kvůli jeho nastavení se tedy můj byt přetápí i proti mé vůli, a POKUD já o to topení nestojím, tak proč bych měl platit za to, že topí byt nahoře ?
    • mám asi smůlu, že ?

    ale to samé si mohu myslet i já, o tom že ti nahoře mají smůlu

    • Zajímavé by bylo také hledat řešení případu když ne všichni topí, neboť mají nižší nastavení regulace, a že se topí jen kvůli některým, kteří mají rádi teploučko.
    • Je to debata o rovnici s mnoha neznámými.

    Pokud jde o stupačky, pak nejjednodušším řešením je jejich izolace. (Stejně je třeba izolovat i diskutéry o tomto problému)

    Vložil lake, 21. Listopad 2015 - 15:59

    Vlastiks, je bezvýznamné co si Vy myslíte o teple, které dostáváte zdarma ze stoupaček po celé topné období. Zvykl jste si na to a chcete dál okrádat jiné vlastníky jednotek
    Je na SVJ, aby prokázalo, že stoupačky jsou po celé topné období studené a že v nich neproudí teplá voda. To neprokážete a budete buď za blba, nebo za podvodníka.

    lake

    Vložil Vlastiks, 21. Listopad 2015 - 20:46

    Pane Lake nepoužil jste při zobrazení nějaký překladač do angličtiny, nebo jiného jazyka ?

    To co uvádíte „jako moje názory“ je úplný blábol. Nic takového jsem nepsal. Kde jste to zjistil ? Nic netvrdím, naopak zpochybňuji jednoduchá řešení, a doporučuji izolaci trubek.

    Doporučuji vyčistit brýle a soustředit se na text. Čtěte pouze uvedený text, ne to co tam „chcete najít“ !!!

    … že by přepracovanost ???

    Vložil Mrzout, 11. Květen 2015 - 21:27

    Zdravím,

    Lake napsal:

    „Nabyvatel jednotky v domě by si měl zjistit, zda pravidla rozúčtování jsou uvedena ve stanovách. Pokud nejsou, není povinen souhlasit s dosavadní praxí rozúčtování v domě.“

    Toto není pro nabyvatele od Lakeho dobrá rada.........­......nabyvatel ze sebe udělá blba. Jen tak na okraj pane Lake – Vy už jste požádal soud o vydání předběžného opatření tak jak zde radíte?

    Mrzout

    Vložil FilipN, 11. Květen 2015 - 15:07

    Lake: „otopnými tělesy jsou i svislá stoupací a vratná potrubí“

    Odkud tohle plyne? Zákon? Technická norma?

    Vložil lake, 11. Květen 2015 - 15:31

    Pane Filipe, přesný odkaz na právní normu jsem uvedl v úvodním příspěvku.

    lake

    Vložil levape, 11. Květen 2015 - 15:53

    Mě by ale zajímala právní norma, ve které je uvedeno, že svislé stoupací a vratné trubky jsou považovány za otopná tělesa.

    Vložil FilipN, 11. Květen 2015 - 15:34

    Uvedl jste č. 406/2000 Sb., 193/2007 Sb., 194/2007 Sb. a 67/2013 Sb., aniž byste upřesnil, kde je uvedeno dotazované.

    Vložil lake, 11. Květen 2015 - 15:40

    Pane Filipe, znovu a pomalu: najdete to v úvodním příspěvku. Najdete to tam tím způsobem, že si jej přečtete. Je to uvedeno i s označením konkrétního ustanovení (paragrafu) a písmene a s „klikacím“ odkazem na webovou stránku s textem oné právní normy.

    lake

    Vložil FilipN, 11. Květen 2015 - 16:18

    Klikací odkaz je tam jediný a k dotazovanému neříká nic.

    Vložil Mrzout, 11. Květen 2015 - 22:14

    Zdravím,

    § 5 odst. 4 vyhlášky č. 193/2007 Sb.:

    „Na všech vnitřních rozvodech musí být instalována tepelná izolace, pokud nejsou určeny k vytápění nebo temperování okolního prostoru, s výjimkou týkající se kondenzátních potrubí a nádrží.“

    Mrzout

    Vložil Penicilin (bez ověření), 22. Březen 2015 - 10:55

    Lake: „Každý vlastník se může bránit takovému protizákonnému rozúčtování například tím, že požádá soud o vydání předběžného opatření, kterým se zakáže SVJ používat náměry indikátorů od 1.ledna 2015, nejsou-li tyto přístroje instalovány na všech otopných tělesech v souladu s § 7 zákona č.406/2000 Sb. a s § 7a vyhlášky č.194/2007 Sb.“

    Pane lake, výše uvedené pokládám za Vaše fantasmagorie. Změním svůj názor, až zde zveřejníte jediný případ, kdy soud vydal předběžné opatření, kterým se zakázalo SVJ používat náměry indikátorů, protože tyto přístroje nebyly instalovány na všech otopných tělesech vč. stoupacího potrubí v údajném souladu s § 7 zákona č.406/2000 Sb. a s § 7a vyhlášky č.194/2007 Sb..

    Vložil X (bez ověření), 22. Březen 2015 - 3:18

    Přemýšlím, že si na stoupačky přišroubuji žebra. Možná je budu i ofukovat ventilátorem.

    Asi si to nechám patentovat a začnu to vyrábět.

    Vložil tusalaj, 21. Březen 2015 - 21:03

    Dávám to sem pro informaci, aby to bylo na očích:

    http://www.mpo.cz/…t156174.html

    Ministerstvo průmyslu a obchodu (dále jen „ministerstvo“) poskytlo/sdělilo žadateli následující požadované informace.

    1. Žadatelem popsaný systém instalace starších litinových radiátorů pod zděnými parapety lze skutečně nazvat nevhodným vnitřním uspořádáním budovy, neboť proudění studeného vzduchu podél topných těles je zčásti omezeno. Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění, a vyhláška č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie, neobsahují ustanovení, která by při nevhodném vnitřním uspořádání budovy zprostila vlastníka povinnosti instalovat přístroje registrující dodávku tepelné energie pro vytápění.

    Dodavatelé montující indikátory na radiátory vybavují své zaměstnance manuály v souladu s normou ČSN EN 834 na instalaci elektronických indikátorů i v případě starších litinových radiátorů. Moderní dvoučidlový indikátor snímá teplotu radiátoru a teplotu prostředí a všichni koneční uživatelé budou mít u svých radiátorů stejné podmínky. Pokud by se vlastník budovy přiklonil k nedoloženému tvrzení tepelného technika a architekta budovy, že tento systém nebude transparentní, má možnost podle § 7 odst. 2 vyhlášky č. 194/2007 Sb. použít indikátor instalovaný na odtokové trubce radiátoru a nebo použít přístroje se snímačem teploty vnitřního vzduchu ve vytápěném prostoru a teploty venkovního vzduchu ve dnech vytápění v otopném období s trvalým průběhovým záznamem rozdílů těchto teplot vzduchu za časový interval, kterým je počet dnů v otopném období (tzv. denostupňová metoda).

    1. V § 7 odst. 4 zákona č. 406/2000 Sb. se uvádí, že stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem. Přístroje regulující i registrující dodávku tepelné energie nejsou navzájem zástupné, obě kategorie přístrojů jsou uvedeny opět ve vyhlášce č. 194/2007 Sb. Z uvedeného vyplývá, že instalace ekvitermní regulace topné vody v celé budově není důvodem ke zproštění plnění povinnosti přístrojů registrujících dodávku tepelné energie pro vytápění.
    2. Pro rozúčtování nákladů na vytápění v bytových budovách platí zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty, který je v gesci Ministerstva pro místní rozvoj. V ustanovení § 6 odst. 1 zmíněného zákona je uvedeno, že náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. K současnému platnému zákonu č. 67/2013 Sb. je v současné době zpracována novela, která je nyní v legislativním procesu (sněmovní tisk 308), kde se mimo jiné upřesňuje ustanovení § 6 odst. 1 zákona v tom smyslu, že náklady na dodávku tepelné energie pro vytápění a společnou přípravu teplé vody se rozúčtují vždy z náměrů stanovených měřidel podle zákona o metrologii nebo z náměrů na zařízeních pro rozdělování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody z náměrů vodoměrů na teplou vodu. V žádném ze všech výše uvedených právních přepisů není uvedeno, že by aplikace ustanovení § 6 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb. byla důvodem ke zproštění plnění povinnosti přístrojů registrujících dodávku tepelné energie pro vytápění.
    Vložil hpk, 10. Květen 2015 - 14:37

    Zajímal by mne názor zde diskutujících odborníků na tuto otázku – nebylo by možné vliv stoupacího potrubí zohlednit v základní složce TN? Že by se každé podlaži v každém panelovém domě podílelo jinou měrou na úhradě nákladů ZS? To by se přece dalo docela snadno rozpočítat …

    Vložil lake, 10. Květen 2015 - 15:52

    Pane hpk, je to rozumný nápad. Vliv stoupacích a vratných potrubí na vytápění nelze zanedbat. Dnes si můžete dohodou zvolit jakýkoliv způsob rozúčtování, na kterém se všichni shodnete. V tom určitě žádný problém nevzniká.

    Znám SVJ v Praze na sídlišti Lhotka, kde si 15% nákladů na teplo oddělili jako třetí složku nákladů (mimo základní a spotřební složku), označují ji ve vyúčtování jako „nucené teplo“ a rozúčtují podle velikosti povrchových ploch stoupacích potrubí v bytech. Odhlasovali si tento postup snad někdy před deseti lety, tedy v době, kdy se smělo postupovat pouze podle ministerské vyhlášky.

    Obdobný způsob rozúčtování mohla vyhláška č.372/2001 Sb. obsahovat od samého počátku, ale protože ji vytvořili ministerští neználci a amatéři, je zcela odtržena od fyzikální reality a nic takového v ní nenajdete. Je to na vás …

    lake

    Vložil hpk, 11. Květen 2015 - 18:46

    Pane lake, dobrý den, my už jsme spolu na téma RTN párkrát diskutovali. Jsem ta, která v loňském roce podala reklamaci pro rozpor RTN s vyhl. 372. Byla jsem úspěšná do té míry, že výbor dal pokyn rozúčtovací firmě, aby dodržovala zákonné odchylky. Nebudou mi tedy již v budoucnu účtovat téměř 200% průměru, ale pouze 140%. Přes to přese všechno stále není rozúčtování v pořádku a musím letos reklamovat opět. Návod jsem nalezla ve vašem příspěvku ze dne 19. 3. 2015. Pravidla pro rozúčtování TN v našem SVJ schvalovaná v březnu 2015 (a ač si to výbor SVJ odmítá připustit – pravidla neschválená, poněvadž já jsem hlasovala proti ) nelze podle mne použít pro RTN za rok 2014. Žádám o přeúčtování dle podlahové plochy. Nejde o to, že bych chtěla dělat potíže, ale rozúčtování je pro mne skutečně na první pohled nevěrohodné. Dospívám k tomu zcela jednoduchou logickou úvahou, tzv. selským rozumem: Pokud vytápím svůj byt přes den na 20°- 22°C – mám dvě rohové místnosti SZ a SV a platím 140% nákladů, pak se ptám, jakých teplot ve svých bytech dosahují ostatní vlastníci… Jak jsem již psala – ve vnitřní části domu bydlí kamarádka a ta klidně odjede na týden na hory a nechá otevřené větračky. Přitom její náklady na teplo jsou pod průměrem. Vím, že má většinou v místnostech okolo 23°- 25°. Říká, že má ráda teplo. Ne, že bych byla nepřející, já jí to přeju, ale nemusím se ani domáhat nahlížení do souhrnných podkladů rozúčtování, abych dospěla k tomu, jakou roli asi hraje v našem rozúčtování teplo dodané stoupačkami. Řešením by jistě bylo zohlednit vliv stoupaček v pravidlech pro náš dům, například v polohových redukcích, ale to je nereálné, když pro většinu vlastníků by to znamenalo navýšení. Navíc členové výboru bydlí v 1. – 3. poschodí našeho šestipodlažního domu ve vnitrobloku. To s rozpočítáním základní složky poměrově dle podlaží mne napadlo spíš jako námět pro připomínkování novely vyhl. 372 až k němu dojde – nevím, kdy to bude a zda se já jako jednotlivý vlastník v jednom domě můžu k tomu vůbec nějakým způsobem vyjadřovat. V tomto směru jsem naprosto nepoučená a neznalá. Hana Jurášková

    Vložil lake, 11. Květen 2015 - 19:35

    Paní Jurášková,

    základem pro rozúčtování podle náměrů indikátorů je stanovení součinitele prostupu tepla U pro jednotlivé místnosti či byty podle ČSN 73 0540–4. Pokud se v domě SVJ pokouší rozúčtovat podle koeficientů „vycucaných z prstu“, dokonce bez započtení vlivu tepelných zisků ze stoupacích a vratných potrubí, pak princip rozúčtování nákladů nemusí být fyzikálně správný.

    Schválená pravidla vyúčtování pro dům však nemusí být fyzikálně dokonalá. Rozhodující je, zda s nimi všichni vyjádřili souhlas. Jestliže se v minulém roce rozúčtoval náklad za rok 2013 způsobem, který jste nenapadla, pak bylo dosaženo konkludentního souhlasu všech a bude se tak postupovat i nadále.

    lake

    Vložil hpk, 11. Květen 2015 - 20:36

    Pane lake, děkuji,nechci Vás obtěžovat příliš, ale potřebovala bych si to ještě ujasnit. Do roku 2014 jsme v SVJ žádná řádně schválená pravidla neměli. Toto mi napsal výbor v dopise v červnu 2014 (když jsem od nich pravidla žádala – poté, co jsem reklamovala rozúčtování za rok 2013): Pravidla neurčoval stávající výbor, žádný dokument od předchozího výboru se nenašel. Měli jsme tedy jen pravidla, podle kterých firma účtovala a s kterými všichni do té doby vyjadřovali konkludentní souhlas. Vyúčtování za rok 2013 jsem reklamovala, bylo opraveno a já jsem jej přijala. Tím jsem tedy opět vyjádřila konkludentní souhlas, jestli tomu rozumím. V červenci 2014 jsem ale napadla redukční polohové koeficienty a při hlasování o typu nově montovaných indikátorů jsem žádala denostupňovou metodu. Hlasování o typu indikátorů, o poměru ZS : SS proběhlo na listopadových schůzkách. Hlasování o polohových koeficientech proběhlo na shromáždění v březnu 2015. S navrho­vanými koeficienty jsem neměla možnost se ani předem seznámit (tento bod nebyl uveden v programu shromáždění a navrhované koeficienty nebyly ani přílohou pozvánky. V programu byl však bod „rozprava o způsobu rozúčtování“). Při hlasování o polohových redukcích jsem byla proti návrhu výboru – to je v zápisu uvedeno. Mohu to považovat za nesouhlas s pravidly? Jurášková

    Vložil hpk, 11. Květen 2015 - 20:52

    Možná se tedy mýlím v tom, když se domnívám, že nově tvořená pravidla by měla mít podobu nějakého uceleného dokumentu, který by např. obsahoval rozdělení nákladů na ZS a SS, typ používaných indikátorů a polohové redukce. Když bych s prvními dvěma souhlasila a s redukcemi na polohu bytů ne, je to snad nesouhlas s pravidly …? Jurášková

    Vložil Romann (bez ověření), 11. Květen 2015 - 10:32

    Komplikovat rozůčtování tímto způsobem je zbytečné. Není zohledněno např. to, že stupačky v nižších poschodích budou topit častěji než v horních poschodích. A i tato skutečnost se může významně lišit v jednotlivých větvích stupaček podle konkrétních uživatelů bytů a jejich zvyklostí.

    Vložil hpk, 11. Květen 2015 - 19:54

    Zohlednit to, že stoupačky v nižších poschodích topí častěji než stoupačky ve vyšších poschodích nepovažuji za komplikaci rozúčtování, ale za významný krok k věrohodnosti rozúčtování. Např. v šestipodlažním domě je u bytů v 1. poschodí 5× větší pravděpodobnost, že jejich stoupačky budou hřát než u bytů v 5. poschodí. A to je skutečnost, která významně zasahuje do tepelné pohody v bytě. Je přece logické: mám-li nad sebou pět obývaných bytů, tak téměř s jistotou budou moje stoupačky nějaké teplo přivádět i do mého bytu. Pokud je nade mnou jeden byt, jehož majitel odjede a vypne radiátory ..... Protiargumenty, které slýchávám od vlastníků bytů v nižších poschodích: Přece nebudeme platit za to, že někdo nad námi topí, když my sami netopíme … Tenhle argument přece nemůže obstát. Jestli mají v bytě dostatečné teplo, tak ztlumí nebo vypnou radiátory a byt jim budou vytápět třeba jenom stoupačky. Ale teplo do jejich bytů dodáváno bude. A za tohle teplo budou platit – proč by za něj měl platit někdo jiný. Jiný protiargument: Za teplo ze stoupaček platíme v základní složce nákladů. Možná, částečně asi ano, ale kdyby opravdu odpovídajícím způsobem základní složka zahrnovala teplo dodané ze stoupaček, pak by nemohla být v žádném případě pro všechny byty stejná. Musela by být nějakým způsobem odstupňována podle nadzemního podlaží. Hana Jurášková

    Vložil Romann (bez ověření), 12. Květen 2015 - 10:28

    Hpk,

    napsal jste: „Zohlednit to, že stoupačky v nižších poschodích topí častěji než stoupačky ve vyšších poschodích nepovažuji za komplikaci rozúčtování, ale za významný krok k věrohodnosti rozúčtování.“

    Já jsem ale napsal pravý opak, než uvádíte. Uvedl jsem přece, že pokud není zohledněno to, že stoupačky v nižších poschodích topí častějí než ve vyšších, je rozúčtování podle velikosti povrchových ploch stoupacích potrubí v bytech zbytečnou komplikací.

    Vložil lake, 12. Květen 2015 - 12:32

    Pane Romanne, není třeba pochybovat o tom, že stoupačky ÚT většinou hřejí ve všech patrech, nebo nehřejí nikde. Důvody jsou dva:

    (1) Byt v posledním patře je bez stoupaček. I v mírné zimě musí brát měřené teplo pouze přes svůj radiátor, a to znamená, že stoupací i vratné potrubí je teplé po celé délce. Všechny byty pod ním jsou vyhřívány stoupačkami pomocí neměřeného tepla – to mají zdarma jako bonus na úkor bytu pod střechou. Už jen toto je důvod, aby se teplo ze stoupaček zohlednilo při rozúčtování.

    (2) Byt v posledním patře má vždy nejvyšší tepelné ztráty ze všech bytů na téže stoupačce. To je fyzikální realita,se kterou nic nenaděláte. Zatímco byty v chráněných polohách pod posledním patrem mají koeficienty tepelných ztrát v rozmezí 100% až 151%, byty pod střechou mají tepelné ztráty od 227% do 276% (vztaženo na 1 m2). Viz http://www.portalsvj.cz/…dle-pocitace#…. Proto musí byty pod střechou začít topit vždy dříve, topí intenzivněji a ukončují topení později než ostatní. Stoupací a vratné potrubí je tedy po většinu času teplé po celé délce.

    lake

    Vložil hooonza, 12. Květen 2015 - 13:01

    .

    Vložil RadekV, 22. Březen 2015 - 11:33

    Jen doplním – tvrzení: „Moderní dvoučidlový indikátor snímá teplotu radiátoru a teplotu prostředí..“ – je lež. Prodavači a jejich zákonodární pomocníci to sice tvrdí, ale pravda to není.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 19. Březen 2015 - 7:08

    Prosím, v kterém předpisu je uvedeno:

    „Nabyvatel jednotky v domě by si měl zjistit, zda pravidla rozúčtování jsou uvedena ve stanovách. Pokud nejsou, není povinen souhlasit s dosavadní praxí rozúčtování v domě.“

    Děkuji

    Vložil lake, 19. Březen 2015 - 8:01

    Viz § 6 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb.. Nejsou-li pravidla rozúčtování uvedena ani v prohlášení vlastníka, ani ve stanovách SVJ, pak platí, že nabyvatel jednotky žádný konkludentní souhlas s pravidly rozúčtování nedal.

    Mohl by si takový souhlas ujednat se SVJ individuálně po nabytí vlastnictví jednotky. Nemá ovšem takovou povinnost. Nedá-li souhlas, je SVJ povinno postupovat podle § 6 odst. 2 zákona č.67/2013 Sb. (a rozúčtovat pouze podle započitatelných podlahových ploch).

    To je pouze problém SVJ, že si nezajistilo, aby pravidla byla uvedena v prohlášení či ve stanovách právnické osoby. Nabyvatel jednotky nenese za tento stav žádnou odpovědnost. Není jasnovidec, aby tušil, že nějaká utajovaná pravidla již v domě existují. A i kdyby věděl o existenci takových tajných pravidel, nemusí s nimi souhlasit.

    lake

    Vložil Jan UH, 31. Květen 2015 - 17:07

    Pane lake, děkuji za Vaše odborné příspěvky a měl bych jeden dotaz, jak si vyložit § 6 odst. 2 zákona č. 104/2015, který mění zákon č. 67/2013 s účinností od 1.1.2016? Pokud měřidla na radiátory budou instalovány až v roce 2016 vlastníci bytových jednotek již nemusí odsouhlasit změnu rozúčtování nákladů na vytápění jak to stanovil zákon č. 67/2013. Děkuji za výklad Jan UH

    Vložil Nela, 9. Květen 2015 - 15:03

    Vážený pane lake, se zájmem jsme si přečetli váš příspěvek „Jak se bránit rozúčtování pomocí indikátorů“. V našem domě se účtuje dle náměrů indikátorů již řadu let. A po řadu let patří naše náklady k nejvyšším v domě (140% průměru), přestože vytápíme náš byt přes den na 20 – 22 st. C (jen pro zajímavost, někde jsme vyčetli, že projektovaná teplota pro naše rohové místnosti je 21,5 st. C, takže se dá říct, že nepřetápíme ..?.). Na noc radiátory vypínáme. A také vždy, když opouštíme byt. Naši přátelé, kteří bydlí v bytech ve vnitřní části domu, v nižších patrech, dosahují běžně teplot ve svých bytech 23 – 26 st. C a přitom platí náklady pod průměrem domu. Nedávno jsme se právě pozastavovali nad tím, že když odjíždějí na 14 dní, nechávají otevřené větračky. Odpověděli nám, že jim stoupačky v pohodě vytopí celý byt. Bydlíme v rohovém bytě (2 rohové místnosti SZ a SV), polohová redukce na tyto místnosti stanovena na 20 %, nad námi je ještě jeden stejný rohový byt – podstřešní, který má redukci pouhých 30% na rohové místnosti, náměry pochopitelně ještě vyšší než my, i když náklady zhruba stejné (díky úpravám dle vyhlášky 372). Žádali jsme společně SVJ o změnu redukcí a zaizolování stoupacího potrubí, ale neuspěli jsme. Redukce prý jsou v pořádku. Bylo o nich hlasováno na shromáždění vlastníků a pouze dva vlastníci byli proti. Na zaizolování stoupacího potrubí prý nejsou peníze (nejsme stavebníci, ale dotazovali jsme se u odborníků a bylo nám řečeno, že zaizolování by pro takový dům, jako je náš stálo cca 150.000,– Kč). Přitom na shromáždění byla schválena kompletní rekonstrukce topného systému v ceně 1.500.000,– Kč. Protože se domníváme, že teplo dodávané do bytů stoupacím potrubím je hlavní příčinou disproporcí v rozúčtování , chtěli bychom použít všech legálních dostupných prostředků k tomu, aby potrubí bylo zaizolováno. Byli bychom Vám velmi vděčni za jakékoliv rady a zkušenosti v této otázce. Vám i ostatním diskutujícím, orientujícím se v této problematice. Zejména by nás zajímalo, jestli má někdo nějaké zkušenosti v této otázce s rozhodnutím soudu. Předem děkujeme. Manželé Navrátilovi.

    Vložil lake, 9. Květen 2015 - 18:44

    Snaha nechat zaizolovat stoupací potrubí se nejspíše nesetká s úspěchem.

    1. Topný systém byl vyprojektován jako celek tak, že zahrnuje i tepelné výkony stoupacích potrubí. Jde tedy o otopná tělesa, jak jsem už mnohokrát napsal.
    2. Jak si představujete, že byste kontrolovala ve všech bytech, zda si vlastníci izolaci z trubek neodstranili?

    Stanovení redukčních koeficientů je práce pro odborníka, který umí vypočítat tepelnou ztrátu jednotlivých místností. Není to věc hlasování, ani věc pouhého subjektivního odhadu.

    Pravidla rozúčtování nákladů na vytápění musí být schválena všemi vlastníky jednotek (zákon č. 67/2013 Sb.). Jestliže tomu tak nebylo, měla jste se ihned po hlasování obrátit na soud. Je Váš problém, že jste tak neučinila. Lhůta je tříměsíční.

    Nic vám nebrání navrhnout do budoucna odlišná providla rozúčtování s jinými koeficienty a požádat o odsouhlasení. Budete-li přehlasována, obraťte se na soud. Buďte ovšem připravena na to, že jste to Vy, kdo soudu musí tvrdit a prokazovat, že na stávajících koeficientech je něco špatně.

    lake

    Vložil Nela, 9. Květen 2015 - 18:48

    Dobrá, mnohokrát děkuji za rychlou a funfovanou odpověď. Já jsem usilovala o změnu polohových redukcí a byla jsem skutečně přehlasována.Do­konce stihnu i ten soud. Tříměsíční lhůta ještě nevypršela. Mně osobně připadá také nesmyslné řešení izolovat stoupací potrubí, ale člověk už někdy neví kudy kam – jak dokázat, že účtování není v pořádku. Tak nás jen napadlo, že kdyby bylo stoupací potrubí zaizolováno, tak by se pravděpodobně při rozúčtování došlo ke zcela jiným číslům. Samozřejmě je rozumnější zohlednit teplo ze stoupaček v polohových redukcích. Ale když výbor ani rozúčtovací firma o tom nechce ani slyšet a většině vlastníků je to jedno. Většině to vyhovuje a menšina mlčí, protože si myslí, že když jsou v menšině, tak nemají šanci. Samozřejmě jsou mezi nimi i tací, kteří ani nechtějí přemýšlet, o čem je vlastně řeč. Když něco navrhne firma, tak je to podle nich v pořádku ..... Jen mi není jasné, jak to budu soudu dokazovat já, že koeficienty jsou špatné. Přečetla jsem si pozorně váš příspěvek „Koeficienty podle počítače“. Je zajímavé, že svými propočty „podle selského rozumu“ jsem došla k docela podobným číslům, jako uvádíte v té tabulce pro nezateplený dům. Na koho se obrátit, aby koeficienty spočítal a můžu u soudu použít tento váš článek? Děkuji.

    Vložil lake, 12. Květen 2015 - 5:08

    Jak budete u soudu dokazovat Vám poradí advokát. Dokazuje se svědectvím, listinnými důkazy, případně posudkem soudního znalce.

    Tepelně-technické vlastnosti stavby se posuzují podle součinitele U stavebních konstrukcí, které tvoří hranici mezi vnitřním (upravovaným) a vnějším prostředím (viz ČSN 73 0540). Jiným způsobem počítá potřebné výkony otopných těles projektant ústředního vytápění, který bere do úvahy i tepelné zisky z neizolovaných potrubí, prostupy tepla stěnami, vliv oslunění, a tepelné ztráty způsobené větrem.

    Prostě se obraťte na odborníka,který umí podle stavebního stavu budovy a klimatické oblasti a orientace ke světovým stranám spočítat co potřebujete – celkovou potřebu tepla dodávaného do jednotlivých bytů k udržení parametrů vnitřního prostředí. Z toho se přímo odvodí korekční koeficienty polohy pro indikátorovou metodu.

    Mimochodem, opakuji co je od počátku obsahem celé této diskuse:

    Dnes běžně používaná indikátorová metoda bez zahrnutí stoupacích a vratných potrubí je nejen v rozporu se zákonem, ale ani fyzikálně nejde o použitelný způsob rozúčtování nákladů na vytápění. Mnohem vhodnější se jeví denostupňová metoda, která se obejde bez indikátorů na všech otopných tělesech a tedy jako jediná splňuje požadavek zákona č.406/2000 Sb. bez dodatečné instalace čehokoliv na stoupačkách.

    Při použití denostupňové metody je bezvýznamné kolik tepla se dostalo do bytu z radiátoru, ze stoupacího potrubí, ze slunečního svitu, nebo prostupem přes stěnu od souseda. I tato metoda samozřejmě vyžaduje stanovit a použít korekční koeficienty polohy, ale rozúčtovatel si nejspíše vystačí se zjednodušenými korekcemi na teplotu vnitřního vzduchu bez vlivu sálání okolních stěn podle § 2 odst. 10 vyhlášky č. 194/2007 Sb..

    lake

    Vložil RadekV, 19. Březen 2015 - 7:50

    Ptejme se tedy obráceně:

    Co všechno má nabyvatel jednotky nastudovat, aby nebyl po čase nemile překvapen? Co všechno je pro něj závazné, kde to najde, kdo mu to případně dá k nahlédnutí, ale hlavně – jak se to nazývá – aby to uměl vyžádat …

    Vložil m.scale, 21. Březen 2015 - 8:18

    Týká se problematika uvedená p. Lake,také bytových družstev,nebo pouze SVJ ?

    Vložil lake, 21. Březen 2015 - 12:22

    Ustanovení § 7 zákona č. 406/2000 Sb. a § 7a prováděcí vyhlášky č.194/2007 Sb. ohledně instalace registrujících přístrojů na otopná tělesa platí shodně jak pro vlastníka budovy (družstvo), tak i pro společenství vlastníků jednotek.

    Povinnosti rozúčtovatele podle zákona č. 67/2013 Sb. plní shodně jak družstvo, tak i společenství vlastníků jednotek, jestliže jsou v právním postavení dodavatele služby. Ani v tom není žádný rozdíl.

    Takže obsah úvodního příspěvku je beze změny použitelný jak pro služby poskytované bytovým družstvem nájemcům, tak pro služby poskytované společenstvím vlastníků jednotek jednotlivým vlastníkům jednotek.

    Pokud by měly být dosavadní indikátory používány k i nadále k rozúčtování, nastává problém s tím, že prakticky v každém bytě jsou:

    • 2 až 5 otopných těles s regulací a s indikátory, a
    • 2 až 6 otopných těles bez regulace a bez indikátorů.

    Nejde pouze o porušení povinnosti uložené zákonem s účinky od 1.1.2015. Jde o to, že od 1.1.2015 se změnily právní podmínky pro použití indikátorů. Z náměrů indikátorů osazených v rozporu se zákonem pouze na některých tělesech nelze od tohoto data nic hodnověrně rozúčtovat.

    Jediný celostátně platný předpis, který lze v tomto případě bezpečně použít, je ustanovení vyhlášky č.372/2001 Sb. o rozúčtování pouze podle započitatelných podlahových ploch.

    Družstvo či SVJ si může sjednat se VŠEMI odběrateli služby jiná pravidla podle § 6 zákona č.67/2013 Sb.

    Obsahem těchto nových pravidel může být například ustanovení, že náklady na tepelnou energii ze svislých potrubí bude dodavatel služby rozúčtovat bez indikátorů, na základě odborného posouzení (viz § 3 vyhl. č. 372/2001 Sb. per analogiam). Tato nová pravidla by však muselo družstvo či SVJ sjednat před zahájením dalšího zúčtovacího období; tedy uplatnila by se nejdříve ode dne 1.1.2016.

    Ovšem pozor! Ode dne 1.1.2016 nebude povoleno jakékoliv ujednání o rozúčtování bez použití indikátorů. Takže taková nová pravidla, která fakticky zákon obcházejí, budou v rozporu s právem.

    lake

    Vložil Vlad (bez ověření), 7. Říjen 2015 - 13:14

    V létě 2014 jsme si (všichni vlastníci) ujednali podle zákona 67/2013 Sb. rozúčtování tepla pouze podle náměrů indikátorů na topeních. Shodli jsme se na tom, že kvalita bytů (patro/přízemí/pod střechou/orien­tace/počet m2/ stupačky …) je jejich vlastnost a nebudeme ji již žádným způsobem korigovat nebo zohledňovat. Co může být z jednoho pohledu nevýhoda (topení bytu pod střechou), je z pohledu druhého výhoda (nikdo nedupe nad hlavou) … Každý vlastník má možnost svůj byt prodat a koupit si byt jiný, z jeho pohledu více vyhovující. Podle ujednání jsme i rozpočítali teplo za sezonu 2014/2015. Zajímavé byly důsledky ujednání – klesla jak celková spotřeba tepla tak i jednotlivé náměry indikátorů v bytech dosavadních „topičů“ (ukazatel počet dílků na RTN/ m2 bytu), kteří dříve měli vysoce nad 140% průměru domu. Dotaz: mám rozumět textu nového zákona 104/2015, že toto naše ujednání budeme muset změnit? Děkuji za odpověď

    Vložil P_V (bez ověření), 21. Březen 2015 - 12:58

    Pane Lake, stoupačky jsou otopná tělesa s regulací (ekvitermní) i s měřením (výdej je úměrný spotřeba energie v kotli nebo na předávacím kalorimetru).

    Vložil hpk, 22. Březen 2015 - 16:27

    Teplo vydané stoupačkami – předané jednotlivým bytům není nikde rozpočítáno a přijatelným způsobem vykázáno ve vyúčtování jednotlivých bytů. Tvrzení našeho výboru, že je součástí základní složky, pokulhává, protože pak se ptám, jak může mít stejnou základní složku byt v 1. patře, jako ten v pátém nebo ten pod střechou. Nejen, že průměry stoupaček jsou jiné, ale je nutné přičíst pravděpodobnost, že je ohřeje někdo nade mnou. Když budu bydlet v šestipatrovém domě 1. poschodí, mám pětkrát větší pravděpodobnost, že moje stoupačky dodají do mého bytu nějaké teplo než ten v poschodí pátém. A ten pod střechou má pravděpodobnost nulovou. Proč ti nahoře mají platit teplo, které doputovalo do jiných bytů? Absolutně spravedlivé to asi nebude nikdy, ale snad by se to mohlo alespoň nějaké spravedlnosti přiblížit! Takže nejraději teploměry a nebo alespoň indikátory i na stoupačky! Já tedy k indikátorům montovaným na otopná tělesa zvláštní důvěru nechovám, ale jestli mě někdo nutí je mít, tak ať jsou alespoň na všech tělesech. Vždyť je to opravdu do nebe volající nespravedlnost. Tady na portále jsem se dočetla, že stoupací potrubí v nižších patrech může dodat do některých místností až 30% tepla. Neumím to spočítat, ale řekla bych, že je to možná i více. Moje kamarádka má byt v 2. p. a k vytápění používá prakticky JEN stoupačky. Má nulové náměry a v bytě 22°- 23°. Já v 5. p., když budu vytápět byt na 23°, tak budu mít náměry jedny z nejvyšších v domě a vysoko nad zákonnou odchylkou. Mít v bytě 23° to si vůbec nedovolím. Přesto, že mám v bytě nižší teploty než jiní vlastníci, ještě jsem označována za „plýtvače“. Přesně podle přísloví „sytý hladovému nevěří“. Kdybych se dnes přestěhovala do takového „úsporného bytu“ v nižším poschodí ve vnitrobloku, také bych měla nulové náměry, to je pochopitelné – přece nebudu topit, když mám v bytě teplo. Ale na rozdíl od některých majitelů těchto bytů bych už věděla, že za to teplo, které v bytě mám, platí někdo jiný. Hana Jurášková

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".