Instalace poměrových měřidel tepla a souhlas vlastníků

Vložil Anonymous, 24. Červenec 2008 - 20:07 ::

Dobrý den,chtěla bych se zeptat v případě instalace poměrových měřidel tepla, kolik je zapotřebí aby s tím souhlasilo lidí? Je to tak že musí být nadpoloviční většina nebo musí souhlasit všichni bez vyjímky? Když třeba jeden nebude souhlasit tak se to instalovat nebude? Můžete mi prosím někdo poradit? Dlouho jsem tu neviděla pana Matějku? Děkuji Lepková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil já (bez ověření), 25. Září 2008 - 8:30

    a ted si jeste přičtete nový zákon o vstupu policie do bytu bez souhlasu soudu jen na základe domnenky že je tam páchana nejaká nekalost

    Vložil Lepková (bez ověření), 1. Srpen 2008 - 19:48

    No tak Vám všem děkuji za názory ale jak je vidět tak každý říká ale úplně něco jiného a skoro nikdo se tu neshodne! Ale souhlasím s tím že na to jsem si byt nekupovala do osobního vlastnictví aby se mi po bytě producíroval někdo cizí i když je to jen odečet vody nebo tepla!

    Vložil Anonymou (bez ověření), 2. Srpen 2008 - 9:13

    Tady prostě mmoho lidí zapomíná, že vlastní byt není až tak vlastní! On totiž ten Váš vlastní byt je ve společném domě, typicky má okna, radiátory, stoupačky které NEJSOU Vaše ale společné všem, dále používáte společné prostory (výtah, chodby, sušárna, vchod). To vše je Vaše jen podílem.

    Lidé kteří nehodlají respektovat ostatní vlastníky a společné zájmy si mají koupit/postavit vlastní dům a tam se klidně zabarikádovat a nikoho tam nepouštět. Dokud budete ve společném paneláku musíte prostě respektovat např. zde řešené odečty.

    P.L.

    Vložil Lepková (bez ověření), 6. Srpen 2008 - 15:09

    Tak to si tedy rovnou můžu napsat ceduli na dveře: byt v soukromém vlastnictví ale přístup mají všichni, pojďte klidně dál kdo budete chtít? Nezbláznili se tu určití lidé tady? Do bytu si prostě nikoho nepustím a tím to hasne ať dá soudce příkaz jinak nejsem nikoho povinna do bytu pouštět!

    Vložil 566a567, 15. Srpen 2008 - 9:48

    … ovšem potom nechápu, proč se tu ptáte na poměrová měřidla.

    Pokud jste se rozhodla žít ve společenství vlastníků jednotek, mohla byste si třeba také uvědomit, že s ostatními dohromady vlastníte nemovitost za několik milionů.

    Pokud chcete žít ve společenství, je základem toto heslo: „nepomlouvat a důvěřovat“. Pokud to nechcete akceptovat, nejste člověk, který je schopen žít v s.v.j. a doporučuji Vám abyste si koupila domek.

    Bude to pro všechny nejlepší.

    P.S.: Takovýho vlastníka bych chtěl v baráku mít! )-:

    Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

    Vložil tata_FIDO, 7. Srpen 2008 - 7:18

    i u jineho tematu, konkretne rekonstrukce bytoveho jadra a pristup do sachtice. Kouknete se do pasportu bytu a urcite zjistite, ze sachtice patri do spolecne casti domu, takze montaz a odecet bytovych vodomeru je snad veci jasnou. Tak jakoje jasne ze do sveho bytu kazdeho nepustite. Tim ze jste se stal clenem spolecenstvi mate jista prava povinnosti a omezeni – tj. treba i ta montaz vodomeru a dalsich odecitacich pristroju.

    Vložil kalič (bez ověření), 3. Srpen 2008 - 21:10

    Tvrdíte hlouposti,byt který jste si koupil do osobního vlastnictví je opravdu výhradně ve vašem vlastnictví anikoliv ve vlastnictví někoho jiného, vše se řídí prohlášením vlastníka budovy tak že i okna a radiatory mohou být vaším výhradním vlastnictvím, je vaším výhradním právem zda si necháte namontovat „měření tepla“ či nikoliv a ni většina na tom nic nezmění neboť by to byl nepřípustný zásah do vlastnického práva majitele BJ, čili takováto rozhonuti SVJ nejste povinen respektovat neboť meření tepla není dáno zákonem.

    Vložil Kolar (bez ověření), 3. Srpen 2008 - 22:51

    Pane Kaliči,

    Nevím, že by byly zrušeny předpisy : ZoVB, 72/1994 Sb tak v §13, odst.4) „Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot“, na základě Energetického zákona 406/2000 Sb, §6, odst 7 a vyhl. 224/2001 kterou se stanoví pravidla pro rozdělení nákladů za dodávku tepel. energie na jednotlivá odběrná místa.

    Pokud platí výše uvedené, pak i pro Vás a vaše SVJ. Vaše další tvrzení o vlastnictví BJ a SČD jsou jen vaším mylným svérázným výkladem předpisů a vedou jen k zakládání rozporů mezi vlastníky BJ v SVJ.

    k.kolar@centrum­.cz

    Vložil Anonymousqd (bez ověření), 2. Srpen 2008 - 16:46

    100% souhlas !!! JarekSVJ

    Vložil Pavel, 28. Červenec 2008 - 8:40

    Také jsem tu dlouho neviděl pana Matějku a je to škoda.

    Protože je rozúčtování tepla a teplé vody stanoveno právním předpisem, nespadá rozhodování o rozúčtování cen služeb do kompetence společenství (§9a/2 ZoVB).

    Podle stanov může o pořízení poměrových měřidel (a tím vlastně o změně způsobu rozúčtování) rozhodovat výbor nebo shromáždění. A to poměrem hlasů ve stanovách uvedených.

    Pokud by pořízení poměrových měřidel nebylo výslovně uvedeno ve stanovách jako pravomoc shromáždění a částka by byla nižší než je horní limit výboru, tak by o pořízení měřidel mohl rozhodnout výbor. Pokud by pořízení měřidel mělo výslovně v kompetenci shromáždění a nebo by náklady na pořízení přesáhly limit dovolený výboru, rozhodovalo by shromáždění, pravděpodobně nadpoloviční většinou přítomných.

    Přístup do jednotky zajišťuje ZoVB v § 13/4.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymou (bez ověření), 25. Červenec 2008 - 5:44

    A znovu musím doporučit studium Vašich stanov.

    Ale obecně dejte pozor na jedno – naprostá většina lidí spojuje dvě věci do jedné! „Instalace poměrových měřidel“ se skládá ze dvou zásadně odlišných částí:

    1. Samotná instalace + samozřejmě úhrada měřidel. Typicky by na takovou akci mohlo stačit 50% přítomných na schůzi.
    2. Mnohem důlěžitější!! Změna způsobu účtování. Typicky je potřeba 75% všech.

    Samozřejmě můžete udělat jen bod a bez b ale je to logicky nesmysl. Instalace samotná se dělá právě kvůli změně účtování.

    P.L.

    Vložil Pavel, 28. Červenec 2008 - 8:28

    Mám jiný názor.

    Ad a) podle stanov může být rozhodnutí o pořízení měřidel i v kompetenci vý­boru

    Ad b1) máte patrně na mysli § 11/4 ZoVB, ale ten uvádí 3/4 většinu přítomných hlasů a nikoliv 75% VŠECH

    Ad b2) nevím z čeho usuzujete na hranici 75%. Pokud z § 11/4, tak ten se odvolává na § 9a/2, který opravňuje společenství rozhodovat o rozúčtování cen služeb, není-li rozúčtování cen služeb stanoveno zvláštním právním předpisem nebo rozhodnutím cenového orgánu. A rozúčtování tepla a teplé vody je upraveno v 372/2001 Sb. Protože je právní předpis, společenství nemá o čem rozhodovat.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymou (bez ověření), 28. Červenec 2008 - 8:59

    Asi jsem byl příliš ovlivněn stanovami u nás, ale my máme ve stanovách že na změnu způsobu účtování je potřeba 75% všech.

    Instalaci i změnu účtování jsme si odhlasovali v jednom společném bodu na schůzi, asi je to tak nejlepší a nejjistější.

    Obecně je „nejlepší“ věci odhlasovat na schůzi i když to třeba není potřeba, protože to alespoň částečně „zacpe hubu“ prudičům. A „prudiči“ jsou asi v každém domě, bohužel..

    P.L.

    Vložil Lepková (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 0:15

    Víte ono je zapotřebí rozlišovat prudiče a „prudiče“! To je holt riziko společného vlastnictví…bohužel pro mně! Bydlím v přízemním rohovém bytě a tím pádem budu mít vyšší náklady na topení a třeba vytápět ty nd sebou kteří topí méně nebo za mně společenství odsouhlasilo zvýšení do FO a důvod? Nový výtah ačkoliv bydlím v přízemí a zálohy na něj jsem nikdy neplatila! Nebo platím vodu mimo i když mám oba svoje měřáky protože si společenství odsouhlasilo udělat zvlášť kohout kterým hrstka ženských zalévá před domem květy…což o to, musí se jim nechat že se o to starají ale stačilo by aby tam byla tráva a jen se třeba sekala,bylo by to méně pracné a nemuselo by se to tak zalévat! Na schůze nechodím protože mně stejně přehlasují a jsem tím pádem v menšině! Každý to odhlasuje ale vždy každý remcá po schůzi na chodbě v hloučkách! Jak mám šetřit když někdo jiný kdo je na tom řekněme finančně lépe odhlasuje něco s čím nesouhlasím nebo na to prostě nemám? Ještě tady někdo bude tvrdit o prudičích? To může napsat jen ten kdo o tom ví prd nebo mu to je jedno po finanční stránce! Díky

    Vložil 566a567, 15. Srpen 2008 - 10:19

    Pokud jste tak nespokojená s vaším společenstvím, nechte se navrhnout do výboru a uvidíte sama.

    Výbor má naprosto ctnostně vykonávat svou činnost podle vůle vlastníků. Chápu, že leckde předseda výboru společenství se chová spíš jako „pan domácí“, ale to je na vlastnících, zda jsou ovce nebo zda se umějí postavit a zpacifikují si ho.

    P.S.: Za to teplo byste platit více neměla, protože byste měla mít úlevu za rohové a koutové místnosti. To se celkem běžně dělá. Předložila jste výboru písemně, že požadujete, aby vám rozepsali jakou úlevu máte na které místnosti, když jste na kraji? Třeba Vás přeqapí, že ty úlevy opravdu dělají. Potom však můžete mít chyby ve výkonech radiátorů. Pokud jste starý vyměnila za nový menší, musíte to pro vyúčtování nahlásit, ten rozdíl je totiž docela pálka.

    Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

    Vložil Anonym (bez ověření), 25. Červenec 2008 - 9:24

    Další problém je vstup do jednotky. Instalace poměrových indikátorů jistě není havarijní situace, takže vlastník nemá povinnost umožnit vstup do jednotky. V takovém případě může být řešením umístit indikátory na vstupu a výstupu topného média z/do jednotky.

    Vložil HonzaT, 25. Červenec 2008 - 9:50

    § 13 odst. 4 ZoVB:

    Pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky. Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot.

    Vložil Anonym (bez ověření), 25. Červenec 2008 - 10:25

    První věta § 13 odst. 4 ZoVB říká, kdy je vlastník povinen umožnit přístup do jednotky. Instalace a údržba zařízení pro měření tepla a vody v jednotce jistě není nezbytně vyžadována úpravami, provozem ani opravami ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku.

    Druhá věta § 13 odst. 4 ZoVB hovoří o instalaci a údržbě zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a odečtu naměřených hodnot. O vstupu do jednotky neříká nic.

    Všimněme si, prosím, že zákonodárce NEPÍŠE „Vlastník jednotky je povinen umožnit VE SVÉ JEDNOTCE instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody a umožnit VE SVÉ JEDNOTCE odečet naměřených hodnot.“ Místo toho zákonodárce zcela jasně píše: „Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu ZAŘÍZENÍ PRO MĚŘENÍ TEPLA A VODY V JEDNOTCE a umožnit odečet naměřených hodnot.“

    Zařízení pro měření tepla a vody v jednotce může být umístěno mimo jednotku (pak není problém), a nebo v jednotce (potom je třeba mít na zřeteli, že vlastník podle platného ZoVB není povinen v jednotce umožnit instalaci, údržbu ani odečty takového zařízení).

    Vložil Pavel, 28. Červenec 2008 - 0:34

    Jednak se domnívám, že instalace měřidel a odečet hodnot tepla a vody je součástí provozu domu jako celku, tj. povinnost umožnit přístup do jednotky vzniká již podle 1. věty.

    I kdyby tomu tak nebylo, tak druhá věta jasně ukládá povinnost vlastníkovi jednotky umožnit instalaci zařízení a odečet naměřených hodnot. Samozřejmě se myslí v JEHO jednotce, v jiné jednotce by to byl logický nesmysl, tam nemá vlastník cizí jednotky co umožňovat. A o společných částech domu 2. věta nic neříká.

    A pokud by se snad tento spor dostal k soudu, tak doufám, že soud by postupoval podle zdravého rozumu. A některé rozsudky NS, NSS a ÚS tomu nasvědčují.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonym (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 10:34

    Měřiče je možné instalovat mimo jednotku, odečet měřičů je možné provádět dálkově. Nutnost vstupu do jednotky tedy nevzniká ani při instalaci měřičů, ani při jejich odečtu.

    Je potřeba mít na zřeteli, že vlastník jednotky není povinen umožnit přístup do jednotky, není-li stanoveno zákonem jinak.

    Nutnost chránit soukromé vlastnictví a zejména nutnost chránit nehmotná práva s tím spojená naštěstí už začíná být zřetelná v povědomí lidí a rád bych věřil (ověřit to nedokážu), že i v rozhodnutích sou­dů.

    V dané souvislosti je jednoznačně třeba dávat přednost technickým opatřením (jakými jsou instalace měřičů mimo jednotku, případně dálkový odečet) před narušováním práva na nedotnutelnost obydlí, a to i za cenu jistých jednorázových počátečních nákladů.

    Vložil Pavel, 30. Červenec 2008 - 23:11

    Protože jste reagoval na můj příspěvek tak, že pouze dále rozvíjíte své pozoruhodné představy, evidentně mimo realitu, odpovím.

    „Měřiče je možné instalovat mimo jednotku, odečet měřičů je možné provádět dálkově. Nutnost vstupu do jednotky tedy nevzniká ani při instalaci měřičů, ani při jejich odečtu.“

    Většina panelových domů neumožňuje instalovat měřiče mimo jednotku. (Když mám trubky vytápění pouze v jednotlivých jednotkách, poradíte jak mám dát měřáky mimo jednotky? Rád změním názor.)O tom, zda se bude dálkově odečítat rozhoduje shromáždění resp. náklady.

    „Je potřeba mít na zřeteli, že vlastník jednotky není povinen umožnit přístup do jednotky, není-li stanoveno zákonem jinak.“

    Zákon tuto povinnost jasně, alespoň pro většinu lidí jasně, stanovuje v § 13/4 ZoVB. Je možné také nahlédnout do literatury, pokud je ustanovení pro někoho nejasné. Např. Dvořák, Vlastnictví bytů a nebytových prostor, ASPI, 2007, str. 237.

    „Nutnost chránit soukromé vlastnictví a zejména nutnost chránit nehmotná práva s tím spojená naštěstí už začíná být zřetelná v povědomí lidí a rád bych věřil (ověřit to nedokážu), že i v rozhodnutích soudů.“

    V uvedeném případě se nejedná o vlastnictví ale spoluvlastnictví. A spoluvlastnictví omezuje ze své podstaty jednotlivé spoluvlastníky. Pokud Vám to nevyhovuje, tak si pořiďte dům ve výlučném vlastnictví a nemusíte se starat o nějaké měřáky na radiátorech. Jak rozhodují ÚS, NS, NSS si můžete ověřit na jejich stránkách. Možná by to Vaše názory přiblížilo realitě.

    „V dané souvislosti je jednoznačně třeba dávat přednost technickým opatřením (jakými jsou instalace měřičů mimo jednotku, případně dálkový odečet) před narušováním práva na nedotnutelnost obydlí, a to i za cenu jistých jednorázových počátečních nákladů.“

    Co je třeba upřednostnit, je věcí shromáždění. Pokud by to bylo technicky možné a bylo to cenově přístupné, tak se instalaci mimo jednotku a dálkovému odečtu asi nikdo nebude bránit. Zatím většina SVJ jde cestou nižších nákladů.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonym (bez ověření), 31. Červenec 2008 - 17:34

    Vážený pane PavleSVJ,

    děkuji za Váš názor, souhlasím, že většinový názor v dané chvíli patrně upřednostňuje hledisko nákladů před hlediskem soukromí. To nic nemění na možnosti technické proveditelnosti umístění měřičů mimo jednotku za cenu jednorázových počátečních nákladů.

    V této souvislosti upřesňuji svou původní větu:

    „Nutnost vstupu do jednotky tedy nevzniká ani při instalaci měřičů, ani při jejich odečtu.“

    na

    „Nutnost vstupu do jednotky tedy nevzniká ani při výměně (kalibraci) měřičů, ani při jejich odečtu.“

    Prvotní instalace pochopitelně může být spojena s technickými úpravami, které v typickém případě budou prováděny jak v jednotce, tak mimo jednotku. Co je v dané souvislosti podstatné, je, že se jedná o úpravu jednorázovou.

    Shrnuto:

    Jednorázová úprava, byť spojená s náklady a jistým nepohodlím, představuje pro vlastníka typicky menší omezení, než opakované vstupy cizích osob do jednotky.

    (Pokouším se zde tlumočit názor odborné firmy tak, jak jsem ho na moji poptávku obdržel.)

    Vložil Anonymou (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 10:48

    Tedy opravdu se nestačím divit. Můžete mi prosím vysvětlit, čím se vás DOTKNE že někdo nainstaluje na radiátor měřák? Pokud máte rodinný dům, také musíte vpustit na svůj pozemek nebo dokonce do domu pracovníky, co připojí vodoměr/plyno­měr/elektroměr.

    V paneláku typicky NEJDE technicky měřit voda/teplo mimo jednotku.

    Na tento příspěvek lze říct jediné – škoda že nejde takovýmto lidem jako jste Vy v zájmu nedotknutelnosti obydlí to topení prostě mimo jednotku odpojit a šmitec.

    P.L.

    Vložil Šárka (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 10:45

    Jak byste chtěl instalovat měřiče mimo jednotku v domech, kde stoupačky procházejí pouze přes byty? Mimochodem, stoupačky jsou vždy součástí společných prostor a vlastník je tedy povinen umožnit k nim přístup.

    Vložil Anonym (bez ověření), 31. Červenec 2008 - 17:36

    Mailněte mi, rád Vám to nakreslím.

    Vložil svj1513, 16. Srpen 2008 - 8:22

    Také bychom tu kresbu rádi viděli. Díky, Kovařík svj1513(at)sez­nam.cz

    Vložil Šárka (bez ověření), 17. Srpen 2008 - 9:20

    Obávám se, že stěžující si pisatel neví, o čem mluví. V domě se stoupačkami, které procházejí přes byty, to prostě nejde. Jedině snad formou „celé zbourat a postavit znovu“. Představa, že by se do šachty stoupaček instalovaly místo trubek 1+1+1 (TV, SV, zpátečka) vždy např. 9+9+9 (podle počtu podlaží) trubek se samostatnými odbočkami do bytů je nesmysl. Ostatně i v případě, že máte vodoměry s dálkovým odečtem, vzniká každý druhý rok nutnost vstoupit do bytu a vyměnit je (interval výměny: 4 roky pro teplou vodu, 6 let pro studenou, takže si to lehce spočítáte, zda zvýšené náklady skutečně stojí za to). Šárka

    Vložil Anonym (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 11:22

    Vážená paní Šárko,

    děkuji za reakci. V instalaci měřidel mimo jednotku nevidím po technické stránce problém, návrh konkrétního technického řešení závisí na situaci v domě, odborná firma návrh provede. Problém může být finanční, ten se pokusím vyčíslit níže.

    Ona je to do značné míry otázka priorit. Osobně si určitě rád jednorázově připlatím za úpravy nutné k instalaci měřidel mimo jednotku. Stejně tak si dokážu představit vlastníky, kterým nevadí, že cizí osoba (pokaždé jiná, zmocněná odečítající firmou, která je zmocněná vyúčtovávací firmou, která je zmocněná správcovskou firmou, která je zmocněná výborem, který je zmocněn vlastníky) dvakrát ročně odečítá vodoměry, dvakrát ročně měřiče tepla, chodí kontrolovat plomby, provádí výměnu měřidel (kalibrace). Je přitom typické, že výměny měřidel nejsou prováděny současně s odečty, rovněžtak kontrola neporušenosti plomb není prováděna současně s odečty, ani výměna měřičů tepla není prováděna současně s výměnou měřičů vody. Vychází z toho šest až osm návštěv cizích osob ročně, každé předchází zásilka zaslaná s dodejkou s oznámením termínu, pochopitelně bez oznámení jména osoby, která se bude domáhat vstupu do jednotky, a bez uvedení povinnosti takovéto osoby se na požádání legitimovat, typicky bez jakéhokoli podpisu, v lepším případě s xerokopií nečitelného podpisu neznámé osoby.

    Kalkulace ztráty čistého času: 8 x vyzvednutí zásilky na poště 16 hodin, 8 x návštěva osoby v bytě 8 hodin, Celkem 24 hodin x 500 Kč / hodinu = 12 tisíc Kč (Těch 24 hodin je skromný odhad, odečítač může totiž žádat přítomnost v bytě i více hodin, kromě toho jedna hodina čekání na odečítače může narušit či znemožnit jinou práci v trvání řekněme 12 hodin.)

    Kalkulace nehmotné újmy: 8 návštěv cizích osob v bytě. Tady je i přibližná kalkulace nehmotné újmy a bezpečnostních rizik obtížná, ale bude řádově nejméně v desítkách tisíc Kč, v závislosti na osobě a postavení vlastníka.

    Dále má vlastník zaručenu svobodu pohybu, nikdo nemůže být nucen zdržovat se v jednotce osmkrát ročně v předem nepředvídatelných časech.

    Proti tomu stojí jednorázové náklady spojené s instalací měřidel mimo jednotku, řádově tisíce Kč.

    Moje stanovisko, které z obou možností dám přednost, je naprosto jednoznačné, ale nikoho v této věci pochopitelně neovlivňuji.

    (Přístup ke společným částem domu obecně zde neřeším, ale určitě není pravda, že společné části domu musí být přístupné jenom z toho důvodu, že jsou společné. Společnými částmi domu jsou kupř. nosné konstrukce domu, které jsou typicky přístupné pouze ve své menší části. Obdobně u jiných společných částí domu.)

    Vložil Šárka (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 12:19

    Vážený pane,

    Vámi navrhované řešení je možné pouze v domech, kde stoupací vedení (vody a tepla) prochází společnou chodbou a odbočky do jednotlivých bytů jsou přístupné právě na této společné chodbě. V domech, kde stoupačky procházejí pouze přes byty, tzn. jedna trubka od přízemí do posledního patra s odbočkami pro spotřebu v jedn. bytech právě v těchto bytech, to technicky možné není. Ale chápu Vaši nevoli, pokud je to u Vás skutečně tak, že se odečítá apod. několikrát ročně. U nás si vystačíme s jedním odečtem ročně, při kterém se zároveň provedou případné výměny. Kontrolní odečty provádíme jen v naprosto mimořádných případech. A oznámení o termínu vyvěšujeme na nástěnku a házíme do schránek (pro nebydlící je info na našem webu).

    Vložil Anonymou (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 12:15

    Stále zapomínáte, že v paneláku už z principu NEJDE instalovat měřič tepla/vody mimo jednotku.

    A kde jste dopočítal 8 návštěv? U nás se chodí 1× na vodoměry a 0× na měřiče tepla (dálkový odečet). Za pár let už se nebude chodit vůbec, protože budou dálkově odečítané i vodoměry.

    No a věta

    „Tady je i přibližná kalkulace nehmotné újmy a bezpečnostních rizik obtížná, ale bude řádově nejméně v desítkách tisíc Kč, v závislosti na osobě a postavení vlastníka.“

    to je blud největší. Myslíte jako že „obyčejný“ člověk má újmu třeba 20 tisíc a např. domovní důvěrník nebo předseda OV KSČ třeba 40 tisíc?

    P.L.

    Vložil Anonym (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 12:44

    Nikoliv, pane P.L., jedná se o způsob využití jednotky a majetek umístěný v jednotce.

    Rozdíl bude v tom, zda vlastník je v postavení uživatele jednotky, nebo v postavení pronajímatele. Pokud vlastník jednotku pronajímá, návštěvy odečitačů v jednotce mu zřejmě budou vadit podstatně méně, než když jednotku sám užívá.

    Rovněž majitel sbírky obrazů (mincí, koberců, známek ad.) umístěné v jednotce nebude z návštěv cizích osob nadšen.

    Sám píšete, že máte dálkové odečty resp. o ně usilujete, takže byste mohl mnou uváděné důvody chápat, případně uvítám, když je upřesníte.

    Možná jste typ, který návštěvy neznámých osob v bytě vítá. Já nikoliv.

    Vložil Ferdinand (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 12:33

    Vážený pane P. L.,

    oceňuji Vaši jedinečnou a jistě nedoceněnou schopnost seriosní a solidně podložený názor, který hájí osobnostní práva, označit za blud a jeho autora za prudiče.

    V úctě

    Ferdinand

    Vložil Anonymou (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 12:41

    Blud je snaha přepočítávat onu „újmu“ (návštěvu někoho kdo odečítá) na peníze a ještě větší nesmysl je tuto částku vztahovat na cituji „v závislosti na osobě a postavení vlastníka“.

    Ono je na to takové jedno hezké přísloví zní asi takto:

    „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého“. A o tom to celé je. Lidé, kteří myslí jen na sebe a nejsou ochotni kvůli společnému zájmu strpět třeba tu pětiminutovou návštěvu „odečítače“ nepatří podle mě mezi slušné lidi.

    Zrovna teď rekonstruujeme dům. Znamená to nášvětvy v bytech, zbýšený hluk a špínu, během výměny nepojedou výtahy. Kdyby každý začal svoje osobní újmy přepočítávat na peníze kam bychom se dostali?

    P.L.

    Vložil Ferdinand (bez ověření), 30. Červenec 2008 - 12:54

    Přesně jak píše P. L., kéž by každý začal své újmy („škody“ podle dosud platné právní terminologie) přepočítávat na peníze jakožto na universální vyjádření hodnoty. Přesně na takovéto „přepočítávání“ existují celé studijní programy, jejichž absolventi patří k nejžádanějším. Díky panu P. L. začínám chápat, proč je po nich taková poptávka.

    V úctě

    Ferdinand

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".