Hlasování a změna programu

Vložil MABLA, 3. Prosinec 2015 - 17:08 ::

Jsem členem původního bytového družstva, ze kterého se vyčlenilo SVJ a zároveň vlastníkem bytové jednotky v SVJ, které vzniklo ze zákona, ale dosud nepřijalo vlastní stanovy a není zapsané v rejstříku. SVJ vzniklo na základě starého bytového zákona v okamžiku, kdy klesl podíl družstva na méně než 25procent někdy v roce 2011. Předpokládám, že se řídíme vzorovými stanovani v upravené verzi z roku 2004/2006 a starým bytovým zákonem 72/1994.

Zajímalo by mne v souvislostí s plánovanou výroční schůzí

  1. Kolik procent vlastniků musí být přítomno a kolik musí hlasovat, aby byl schválený jednací řád a rozpočet?
  2. Mohu nějakým způsoben navrhnout změnu programu a pokud ano, kolik procent ze zůčastněných musí s navrhovanou změnou souhlasit?

Netlučte mne, prosím hned po hlavě, jsem v této problematice nováčkem :-)

Děkuji předem za Vaše rady.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr. (bez ověření), 4. Prosinec 2015 - 16:31

    Napsal jste:

    „Předpokládám, že se řídíme vzorovými stanovani v upravené verzi z roku 2004/2006 a starým bytovým zákonem 72/1994.“

    Starým bytovým zákonem č. 72/1994 Sb. se neřídíte, ten byl zrušen, řídíte se občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb., který obsahuje novou úpravu pro SVJ v části „bytové spoluvlastnictví“.

    Vzorovými stanovami se řídíte s tím, že ustanovení, která odporují donucujícím ustanovením nového občanského zákoníku č. 89/2012, jsou neplatná a platí pak to, co je uvedeno v novém občanském zákoníku.

    Jiný názor zastává pan lake, nejaktuálnější vyjádření k němu najdete zde: http://www.portalsvj.cz/…atit-na-soud#…

    Vložil JaVa, 4. Prosinec 2015 - 8:19

    Neuvedla jste 1)- datum rozdělení na jednotky(prohlášení vlastníka) a 2).datum zapsání třetího rozdílného vlastníka bytové jednotky do KN.Je totiž možné,že vaše SVJ vzniklo ze zákona již dávno před tím, než došlo k vámi zmiňovanému poklesu podílu Družstva pod 25%.Ověřte si to! JaVa

    Vložil § (bez ověření), 3. Prosinec 2015 - 23:02

    Žádné SVJ se nemůže vyčlenit z původního bytového družstva. Vždyť sám uvádíte, že svj vzniklo ze zákona. Nevzniklo vyčlenením z družstva. Pokud se jedná o výroční schůzi, tak to bude patrně výroční schůze družstva, a to nemá nic společného s vlastnictvím bytu a se schůzí shromáždění. Na ostatní dotazy hledejte odpověď ve stanovách družstva, jedině tam lze najít odpověď, zda můžete nebo nemůžete navrhovat změnu programu a jak se schvaluje jednací řád a rozpočet. Mícháte dohromady schůzi (výroční) družstva a shromáždění společenství, což jsou dvě zcela odlišné schůze dvou naprosto nezávislých právních subjektů.

    Vložil MABLA, 3. Prosinec 2015 - 23:38

    Opravdu nic nemíchám. Družstvo dalo na katastrů nemovitostí prohlášení vlastníka a pomalu se převáděly byty do vlastnictví až vzniklo SVJ ze zákona při poklesu podílu družstva pod 25 procent.

    Teď se konají dvě schůze za sebou, první je schůze SVJ, po ní následuje schůze družstevníků.

    Snažte se mne pochopit a nechytejte mne za slovo. Jedná se mi o první schůzi, tedy schůzi SVJ vzniklého ze zákona.

    Vložil § (bez ověření), 4. Prosinec 2015 - 5:56

    Já vás nechytám za slovo. Z toho co jste napsal to nebylo jasné. Na schůzi svj se neschvaluje žádný jednací řád. Ta probíhá podle programu, který musí být oznámený vlastníkům nejméně 15 dnů dopředu (viz vaše stanovy, jaký tam máte termín). Ten oznámený program je pak pevný,neměnný a neschvaluje se. Ovšem svj se skutečně nevyčlenilo z družstva. SVJ vzniklo ze zákona převodem původně družstevních bytů do vlastnictví.

    Vložil Taisa, 4. Prosinec 2015 - 1:06

    Pokud se řídíte vzorovými stanovami, viz:
    (13) Tříčtvrtinové většiny hlasů přítomných členů společenství je zapotřebí k přijetí usnesení o:
    a) schválení nebo změně stanov, (...) d) způsobu rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky.

    Co se týká změny programu přímo na schůzi, není to vhodné. Lepší je doplnit program ještě před schůzí. S důležitými body schůze je třeba vlastníky seznámit předem v pozvánce. Hlasování o bodech neuvedených v pozvánce by poté mohlo být nepřítomnými a přítomnými nesouhlasícími vlastníky oprávněně napadeno.

    Vložil MABLA, 4. Prosinec 2015 - 13:56

    Děkuji za rychlé reakce všem, kteří přispěli do fora.

    Vznik: SVJ – ke vkladu do KN došlo v listopadu 2000 současně s převedením prvního bytu (tady se nějak uplatní zákon 103/2000). Třetímu vlastníku byl byt převedený na jaře 2001. K poklesu podílu BD v objektu došlo v roce 2010, oba termíny jsou tedy v působnosti starého bytového zákona a vzorových stanov. BD nesplnilo podmínku zákona a nesvolalo do 60 dnů schůzi ani nedalo informaci o poklesu podílu BD pod 25 procent. Protože ke schůzi a přijetí stanov nedošlo ani později, předpokládám, že jsou pro nás závazné vzorové stanovy ve znění z roku 2006.

    Letošní schůze: Pokud tomu správně rozumím, tak svolavatel schůze nesplnil povinnost termínu oznámení schůze, neboť zaslal oznámení a materiály k výroční schůzi v kratším termínu než 15 dnů a nevyvěsil současně informaci na nástěnce (to se stalo až po týdnu).

    Usuzuji z toho, že bych mohl požádat o nový termín konání schůze s řádným oznámením (písemně předem, nebo na shromáždění?).

    K bodu 13: Rozumí se zde i schvalování hospodaření a rozpočtu na další zúčtovací období?

    Děkuji předem za Vaše rady a postřehy.

    Vložil anon (bez ověření), 4. Prosinec 2015 - 15:26

    Ne, nemůžete žádat o nový termín schůze, to zcela jistě nemáte ve stanovách, že vlastník bytu může požádat o svolání nové schůze. Ve stanovách by mělo být uvedeno, jak se svolává schůze, to musíte respektovat. Nebo můžete podat návrh soudu na zneplatnění schůze. Čeká vás těžká práce.

    Vložil JaVa, 4. Prosinec 2015 - 14:46

    Mabla! Pokud Vám už svítá ,tak jistě víte,že vaše SVJ vzniklo ze zákona 72/1994 § 9 odst.3 (103/2000 Sb.,) již v roce 2001 ,kdy byl zapsán třetí rozdílný vlastník do KN.Družstvo(původní vlastník a správce nemovitosti) mělo již v roce 2001 svolat ustavující shromáždění společenství vlastníků a zvolit statutární orgán.Na žádný pokles pod 25% jste nemuseli čekat!Jak dlouho v tom domě bydlíte?Proč jste se nezačal o svá práva a povinnosti člena společenství zajímat před zapsáním svého bytu do KN?Jaký máte prospěch z toho,že jste stále členem družstva?Nejprve si sám odpovězte na tyto otázky!JaVa

    http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#…

    Vložil Evžen (bez ověření), 4. Prosinec 2015 - 15:42

    Doplním JaVa.

    Při převodu prvního bytu do vlastnictví je rozhodující datum podání návrhu na vklad do KN (právní účinky vkladu). Toto datum má zásadní vliv na posouzení, kdy SVJ vzniklo.

    Pokud by byl datum podání návrhu na vklad prvního bytu do KN před 1.7.2000, pak SVJ vzniklo až při poklesu pod 25 procent.

    Pokud by byl datum podání návrhu na vklad prvního bytu do KN až po 1.7.2000 (tzn., že by byla pravda jak jste uvedl až listopad 2000), pak SVJ vzniklo už po převedu bytu třetímu vlastnikovi bytu tj. v r. 2001 (pozor, k vlastníkům vždy patří též původní vlastník celého domu). Podmínka vzniku SVJ až po poklesu pod 25 procent se na tento případ nevztahuje, protože se vztahuje jen na SVJ bez právní subjektivity vzniklé do 1.7.2000 podle zákona o vlastnictví bytů platného do 30.6.2000. Po tomto datu už žádné SVJ bez právní subjektivity vzniknout nemohlo a vznikala už jen SVJ jako právnické osoby po převodu třetímu vlastníkovi podle znění zákona o vlastnictví bytů platného od 1.7.2000.

    Vložil lake, 4. Prosinec 2015 - 22:31

    Pan Evžen napsal: „Při převodu prvního bytu do vlastnictví je rozhodující datum podání návrhu na vklad do KN (právní účinky vkladu).“

    Pan Evžen se mýlí. Jeho tvrzení je v rozporu se zákonem i s judikaturou.

    Podle ZoVB platí, že tzv. odložený vznik SVJ mohl nastat pouze v domech, kde původní družstvo vykonávalo činnost správce podle ZoVB ve znění před účinností zákona č. 103/2000 Sb.. Tento zákon nabyl účinnosti dne 1.7.2000. To znamená, že v domě musela existovat dne 30.6.2000 alespoň jedna jednotka převedená do vlastnictví jiné osoby, odlišné od původního družstva. Jedině tak mohl nastat stav předvídaný zákonem.

    Jestliže tato podmínka nebyla splněna, pak původní družstvo nevykonávalo činnost správce před dnem nabytí účinnosti zákona č. 103/2000 Sb.. Takže nebyla splněna nutná podmínka pro tzv. odložený vznik SVJ(2000).

    Na věci nic nemění, jestliže později nabyl jednotku další vlastník se zpětnou účiností. Posuzuje se pouze právní stav k rozhodnému dni.

    lake

    Vložil Evžen (bez ověření), 5. Prosinec 2015 - 12:09

    Napsal jste: „To znamená, že v domě musela existovat dne 30.6.2000 alespoň jedna jednotka převedená do vlastnictví jiné osoby, odlišné od původního družstva. Jedině tak mohl nastat stav předvídaný zákonem.“

    Já jsem napsal" „Při převodu prvního bytu do vlastnictví je rozhodující datum podání návrhu na vklad do KN (právní účinky vkladu).“

    Co jsem napsal není v rozporu s tím co jste napsal vy.

    Vložil lake, 5. Prosinec 2015 - 13:02

    Evžene, nerozumíte tomu. Rozhodující je právní stav, který existoval ke dni účinnosti zákona č. 103/2000 Sb.. Před dnem 1.7.2000 musel být již v katastru zapsán mimimálně jeden vlastník jednotky, odlišný od původního družstva.

    Pouhé podání návrhu na vklad vlastnického práva nemá právní účinky. Ty nastávají teprve v okamžiku, kdy katastrální úřad vklad provede. Den podání návrhu na vklad je tedy pro věc bezvýznamný.

    Že to nechápete lze ještě vysvětlit Vaší neznalostí práva. Směšné ovšem je, když se mne na základě Vašich neznalostí snažíte poučovat o údajných „hloupostech“. Hlouposti zde píšete Vy.

    lake

    Vložil Evžen (bez ověření), 5. Prosinec 2015 - 13:16

    V sekci „legislativa“ na tomto portále máte několik článků od Martina Kořistky, Brno. V jednom z nich „Právní postavení majitelů bytů a jeho důsledky“ Martin Kořistka uvádí:

    „Pokud však byl 1. byt v domě (či domech, které jsou evidovány v katastru nemovitostí jako jedna budova s více vchody) do vlastnictví převeden dne 01.07.2000 a později (rozhodující je datum podání návrhu na vklad do KN), pak SVJ jakožto sdružení bez právní subjektivity nevzniklo a vzniknout nemohlo, jelikož v takových případech vzniklo nebo vznikne přímo ze zákona SVJ – právnická osoba.“

    Pane lake, tato informace není podle vás správná?

    Vložil lake, 5. Prosinec 2015 - 16:06

    Pane Evžene, je mi úplně jedno co napsal nějaký Martin Kořistka. Vy snad věříte každému nesmyslu, který někdo napsal?

    Prezident Erdogan napsal, že ruské letadlo bylo sestřeleno nad Tureckem. Prezident Putin napsal, že ruské letadlo bylo sestřeleno nad Sýrií. Věříte jim snad oběma?

    Odložený vznik SVJ nastal jedině při splnění podmínky, že původní družstvo vykonávalo činnost správce podle ZoVB ve znění účinném před nabytím účinnosti novely č. 103/2000 Sb.. Nemusíte mi to věřit, ale tak to je napsáno v zákoně. Takže si to tam přečtěte, namísto čtení fantazií pana Kořistky.

    Takže před dnem 1.7.2000 musel být v katastru zapsán minimálně jeden vlastník jednotky odlišný od družstva. Nebyla-li splněna tato jednoduchá a všem srozumitelná podmínka, pak družstvo nevykonávalo činnost správce před nabytím účinnosti tohoto zákona a žádný odklad vzniku SVJ se nekonal.

    Při tom je zcela bezvýznamné kdy byla podána žádost o vklad do katastru. Rozhodující je pouze zda katastrální úřad provedl vklad tak, že před dnem 1.7.2000 již byl v katastru zapsán druhý vlastník.

    lake

    Vložil JaVa, 4. Prosinec 2015 - 14:31

    omyl-zdvojený příspěvek-Prosím o smazání.Děkuji Java

    Vložil MABLA, 11. Prosinec 2015 - 11:04

    Děkuji všem učinkujícím v této diskusi. Možná zbývá odpovědět na otázku, proč zůstávat členem družstva. Má to smysl v případě, kdy družstvo vyvíjí takovou hospodářskou činnost, ze které mají členové družstva nějaký (finanční) užitek. A také vyslovuji přání, aby na těchto stránkách zavládl větší duch vzájemné tolerance. M.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".