Hlasovací kvórum ve stanovách
Dobrý den,
jsme SVJ vzniklé v r.2005. Máme ve stanovách hlasovací kvórum vyšší než bylo požadováno zákonem (proč tomu tak je, nevím).
Zajímalo by mne zda jak moc je takové kvórum závazné pro samotný článek stanov resp. uvádí li se v něm, že ke konkrétnímu typu hlasování je třeba 100% spoluvlastníků (změna účelu budovy), zda jde ze stanov článek „vyhodit“ hlasovacím kvórem pro změnu stanov (které je 50% z přítomných).
Já se domnívám, že nikoli tj. že uvádí li článek, že k něčemu je třeba nějaké %-kvórum, pak nelze úspěšně (proti názoru soudu) protlačit změnu (u nás prodej části budovy kdysi používané jako kotelna) tím, že článek zruším nižším kvórem pro změnu stanov. Je takové usnesení nicotné (neplatné „ex tunc“) nebo je třeba jej napadnout soudně?
Jaké máte na toto názory? Děkuji
Karel
vyšší než stanovil ZOVB, tak se jednalo o neplatnou část stanov. Za účinnosti ZOVB pak platilo pro toto hlasování kvorum dle ZOVB. od účinnosti NOZ pak platí pro toto hlasování kvórum dle NOZ.
To samé je v našem SVJ. Ve výboru se sešla sebranka, která si myslí, že s jejich kámoši všechny přehlasuje. Nyní vytváří stanovy podle NOZ a tam chce protlačit to, aby se u nás dalo dále krást, přihrávat zakazky známým a šikanovat vlastníky, nebrat jejich názory v úvahu. Původní stanovy byly odsouhlaseny 100%, nové chtějí odsouhlasit jen 51%, nedbají na názory členů a jejich obavy ze zneužití tohoto hlasování v jejich neprospěch. Já si myslím, že stanovy zakládají práva a povinnosti do budoucna a tedy musí být odhlasovány všemi členy.
Poslední komentáře