Fond oprav (DZOI)
Potřeboval bych znát aktuální hodnotu svého členského podílu na fondu oprav (DZOI). Správce SVJ i Výbor SVJ mi s tím dělají obstrukce. Nerozumím tomu, fond přece spoluvytvářím já a na účet SVJ pravidelně odvádím v rámci předepsaných pravidelných měsíčních příspěvků. Prosím o vyjádření, zda na tuto informaci mám právo a čím je oprávněnost mého požadavku podepřena; v našich stanovách toto není zmíněno, ale tím pádem ani považováno za nesdělitelné. Děkuji
Buď platíte dlouhodobé zálohy na opravy a pak by měl být schopen účetní potažmo SVJ zálohu každého vlastníka specifikovat nebo platíte nevratné příspěvky a pak Vám může být jedno kolik jste hodil nenávratně do chřtánu společné kasy. Správce s Vámi komunikovat nemusí a SVJ k tomu musíte prokazatelně vyzvat pokud se chcete někdy v budoucnu domoci svých práv. My tento údaj každý rok poskytujeme vlastníkům bez vyzvání a zdarma do mailu.
Pokud Vám výbor SVJ předkládá 1× ročně ke schválení účetní závěrku,tak si sám, pomocí matematiky z třetí obecné vydělte zůstatek na účtu DZ celkovým podílem domu z KN,výsledek pak vynásobte číslem u své bytové jednotky a dozvíte se kolik z celku připadá na vaši bytovou jednotku.JaVa
Asi jste to myslel dobře, ale…
správně má být: zůstatek VYNÁSOBÍTE spoluvlastnickým podílem
Příklad: XXXX Kč krát YYY/ZZZZ
YYY/ZZZZ je spoluvlastnický podíl.
Názorný příklad z KN: Číslo jednotky 1423/9 Typ jednotky: jednotka vymezená podle zákona o vlastnictví bytů Způsob využití: byt Budova: č. p. 1422, 1423 Katastrální území: Velká Hleďsebe [8316542] Číslo LV: 6828 Podíl na společných částech: 554/25503 Vlastníci, jiní oprávnění
Soustřeďte se prosím, na tento konkrétní údaj u vlastníka bytové jednotky č.9.: Podíl na společných částech: Jsou tam uvedena dvě čísla s lomítkem.To první číslo"554", nám sděluje, jak velký podíl z celku vlastní majitel konkrétní bytové jednotky č.9. To druhé číslo(za lomítkem)„25503“ označuje z jak velkého celku, tu svoji alikvotní část vlastní. Postup je následující:Celkový zůstatek na DZO nejprve vydělíte číslem „25503“ a pak vynásobíte číslem „554“.Výsledkem Vám bude částka,která připadá na bytovou jednotku č.9. v inkriminovaném domě a SVJ. Je to nyní již v pořádku.Děkuji za pochopení.JaVa
JaVa
Java, doufám, že tohle je vtip:
.....vydělte zůstatek na účtu DZ celkovým podílem domu z KN,výsledek pak vynásobte číslem u své bytové jednotky
Výsledek má opravdu vynásobit číslem bytové jednotky…???
To by znamenalo, že čím vyšší číslo bytu, tím větší podíl…přízemí dostane houby, v nejvyšších patrech mají žně…
To sou teda Vanastavi věci, tydýt…
Předpokládám,že splňujete § 4 odst.1, z.č. 89/2012 Sb a dokážete si dovodit co znamenají ta dvě čísla u každého vlastníka bytové jednotky zapsané v KN.Možná že ne,přesto se Vám to pokusím vysvětlit.To první číslo před lomítkem, udává spoluvlastnický podíl bytové jednotky z celku,který je obsažen v tom čísle za lomítkem.Stačí Vám to tak? JaVa
JaVa myslel číslem u své bytové jednotky rozměr bytu nikoliv pořadové číslo bytu. Při troše tolerance a troše znalostí je to zjevné. Takže to máte za minus.
Prakticky všechny odpovědi se míjí s mým dotazem: ten zněl na " právo dostat informaci o aktuální výši mého příspěvku do FO" k určitému datu v běžném roce. Samozřejmě by postačovala informace o „aktuálním stavu“ FO v SVJ, ze které bych si podle svého členského podílu tzv. svoji část vypočetl. Nechci na SVJ nic nárokovat ani požadovat k vyplacení z FO a chápu, že alikvotní část FO je jakousi součástí bytové jednotky. Tuto hodnotu bych ale rád alespoň orientačně chtěl znát, abych při prodeji členského podílu informoval příštího vlastníka o mém aktuálním vkladu do FO, se kterým byt přebírá.
Opakuji tedy původně položený dotaz: "právo dostat informaci…(viz 1. věta).
DZO představuje v účetnictví účet (u nás 955). Protože nikdo (alespoň u nás ) nehlásí SVJ, kolik příspívá do DZO v rámci měsíční platby, (nehlásí ani v případě pokud přispívá méně než má), účtuje se místo odvodu peněz pouze o nároku – kolik má odvádět. Případný rozepsaný zůstatek majetkovým podílem na vlastníka je pouze vyjádřením toho, jaký zůstatek osoba by měla mít, pokud všichni zaplatí tolik kolik platit mají. Pokud jsou neplatiči a plátci s dluhem, pak jejich rozepsané stavy DZO je třeba snížit o dluhy do DZO. Ale účetnictví takové údaje neeviduje a proto ten stav nelze spočítat. Výše uvedené zůstatky dle vlastníků má smysl spočítat pouze pro SVJ, kde přispívají do DZO relativně vysokou částkou a dlouhodobě nemají neplatiče.
„účetnictví takové údaje neeviduje“
Pokud účetnictví neeviduje dluhy, pak je bezcenné.
To je jako bych kupoval řekněme automobil a prodejce nezajímalo, kolik jsem zaplatil, ale pouze, kolik jsem zaplatit měl.
Špatně jste pochopil uvedený příspěvek. Dluží-li pan Novák za
květen z měsíčních plateb 2000 Kč. pak tento údaj dluhu
v účetnictví nalezneme. Ovšem NEEXISTUJE (alespoň u nás) rozklad toho
dluhu na jednotlivé složky předpisu, kolik z toho připadá na T, TUV, SV,
DZO,… Pokud by někdo chtěl tzv. osobní účet finanční za DZO spočítat,
tak právě k tomu potřeba tyto parciální dluhy za DZO znát.
V prodejně aut též by evidovali jen že dlužíte za auto 5000, ale už
neevidují kolik z toho dlužíte za motor. karoserie atd.
Já osobně nejsem příznivcem „tzv. osobního účtu“ jen uvádím jak se
to vypočítá, pro koho může mít význam a jaká data jsou potřebná pro
výpočet. To vše jen proto, že na to byl dotaz. Vědět to spočítat není
blbost, ale chtít to vykázat v některých případech blbost je. Ten údaj
též nepomáhá k zamezení zneužití prostředků DZO, na to je třeba
požadovat položkový rozpis čerpání a dokladování tvorby.
V DVJ máme stanoveno, že budeme všichni přispívat na rozpis příspěvků přes SIPO. Z účtů vlastníků bytů stahuje mandatář na účet SVJ celkový předpis příspěvků, takže každý měsíc je přehled o placení příspěvků. Občas se stane, že někdo mění banku, anebo výjimečně nemá na účtě dost peněz a příspěvky se nestáhnou, tak mandatář mailem informuje pokladníka SVJ o neplatiči. Pokladník zajde za neplatičem a ten buď dlužnou částku doplatí hotově, případně přislíbí zaslat dlužnou částku na účet SVJ co možná nejdříve. Pokladník neplatiči připomene číslo účtu, dlužnou částku a požádá neplatiče, aby do variabilního symbolu uvedl číslo bytu pro identifikaci platby. Prozatím vždy nejpozději do měsíce uhradil každý dlužník celý dluh – zatím nikdo nepožadoval splátkový kalendář (i na ten je ochotno SVJ přistoupit v případě nutnosti). Dlouhodobé neplatiče v SVJ Bohu díky nemáme, takže stav DZO lze u nás kdykoliv spočítat přesně.
Cenku, účetnictví nám vede mandatář. Stav dlouhodobých záloh na opravy a údržbu k 31.12. minulého roku se všichni vlastníci u nás dozvídají jednou za rok při schvalování roční závěrky, žádné měsíční uzávěrky se nedělají. Závěrku zasíláme na rejstříkový soud a tam si ji může kdokoliv stáhnout. Kdyby někdo chtěl mermomocí se dozvědět aktuální stav, zajde si za mandatářem a nechá si to spočítat na své náklady! Znát ten údaj přesně jednou za rok plně postačuje! Komu ne, ať to hradí ze svého. U nás nic netajíme, elektronické výpisy účtů, faktur a čehokoliv coby pokladník SVJ pošlu komukoliv, kdo má o to zájem – beztak to posílám ostatním členům výboru. Zájem o zasílání průběžných informací mailem má sedmina vlastníků bytů.
Každý rok dostávám „vyúčtování“ nebo to nazvěte jak chcete a tam
mám co jsem si za rok naspořil.
Pokud nedostanete, něco u vás smrdí. Ptejte se výboru! Jistě si ho
platíte.
Našel jste v mém příspěvku/dotazu slovo „spoření“ ? Já ho tam nevidím. Mluvím o stavu svých příspěvků do vytváření společného FO.
Taková jasná a pochopitelná věc a z NOZ to jasné není. V ZoVB bylo alespoň napsáno, že příspěvky jsou závazkem právnické osoby SVJ vůči vlastníkům. Z toho by se dalo něco odvodit.
V NOZ je § 1179 „Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů“.
Takže by vlastník musel laskavostí účetní obdržet stav příspěvků správy domu a pozemku (nikoli stav účtu) ale pokud jde o stav předpisu, nikoli o stav úhrady, bylo by nutno k tomu další laskavostí účetní zjistit pohledávky za vlastníky a teprve ze součtu si spočítat podíl.
Není to vůči vlastníkovi ponižující ? Vše se odvíjí od toho, co je příspěvek (viz vlákno s rozborem pana Pavla Příspěvek jako konečná nebo zálohová platba na http://www.portalsvj.cz/…spevek-v-noz) a tedy zda příspěvky správy domu „mizí“ (pro vlastníka nenávratně) na účtu SVJ stejně jako pro nájemníka na účtu městské části či zda má vlastník právo znát, jak „odpovědná osoba“ hospodaří, kolik toho z příspěvků vlastníka utratila a zda má třeba význam dále přispívat, když SVJ nic neplánuje investovat.
Poslední komentáře