Fond oprav

Vložil Anonymous, 30. Srpen 2010 - 13:31 ::

Dobrý den…prodávám byt v osobním vlastnictví mám právo vybrat peníze z fondu oprav které jsme vložila za dobu co v bytě bydlím a které nebyly použité na opravy?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Renda (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 7:11

    Fondy společenství nejsou banka. Peníze z nich nelze vybírat. Opět člen společenství, který si ani nepřečetl základní dokumenty. Renda

    Vložil zuza (bez ověření), 4. Září 2010 - 5:32

    Rendo nějaká chytrá.....hlavně že máte přečtené základní dokumenty VY!

    Vložil lake, 31. Srpen 2010 - 8:20

    Rendo,

    Za prvé:
    SVJ většinou nemá žádné fondy. Čistě teoreticky - pokud vytváří rezervu a zruší ji, aniž ji využije na účel, ke kterému byla tvořena, je povinno celou částku zdanit. Dále s ní může naložit jakkoliv, tedy např. darovat vlastníkům jednotek (kteří ji znovu zdaní jako dar).

    Za druhé:
    Vybrané zálohy na správu domu samozřejmě lze vracet, rozhodnou-li tak vlastníci jednotek usnesením shromáždění (§ 15 odst. 2 ZoVB). Ke schválení postačí nadpoloviční většina přítomných hlasů (§ 11 odst. 2 ZoVB).

    lake

    Vložil anaj (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 12:47

    Pane Lake, tvrdíte, že se zálohy na správu domu dají vracet s odvoláním na § 15 odst. 2 ZoVB :

    Cituji " K účelu uvedeném v odstavci 1 skládají vlatníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech. Výši částky a den její splatnosti sděluje vlastníkům jednotek výbor , nebo pověřený vlatník. Není-li výbor nebo pověřený vlatník zvolen, rozhoduje se o výši částek podle odstavce 1 nadpoloviční většinou všech vlastníků jednotek v domě.

    Z čeho usuzujete, že dle tohoto § a odstavce, lze vracet zálohy na správu domu?

    § 15 odst. l) nám jasně říká – že vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2).

    Zprávu o použití a stavu příspěvků na správu domu a pozemku předkládá výbor ke schválení shromáždění spolu se zprávou o hspodaření společenství a s návrhem na schválení roční účetní závěrky. Nevyčerpaný zůstatek těchto finančních prostředků se převádí do následujícího roku.

    Zálohy do FO se s vlastníky bytů nevypořádávají ani v případě prodeje bytové jednotky dle ustanovení § 15 odst. 4 zákona o vlastnictví bytů.

    Cituji zák.č. 72/94 Sb., § 15 odst. 4 druhá věta – Při vypořádání závazku právnické osoby vůči bývalému vlastníku jednotky se nepřihlíží k zálohám, které uhradil jako zálohy podle odstavce 2.

    Vložil lake, 31. Srpen 2010 - 14:06

    Paní anaj,
    netuším v čem je Váš problém. Jestliže si vlastníci odhlasují platbu záloh podle § 15 odst. 1, mohou si také kdykoliv odhlasovat zálohu v záporné výši (vratka nespotřebované zálohy). Vlastníci rozhodují o svém majetku a jeho správě. Pokud se domníváte opak, uveďte prosím právní předpis.

    Vaše citace § 15 odst. 4 je nepřípadná: psal jsem o tom, co si mohou vlastníci jednotek odhlasovat mezi sebou, nikoliv o tom, jaké nároky má či nemá bývalý vlastník jednotky vůči SVJ. Reagoval jsem na příspěvek Rendy, který o zálohách obecně tvrdil, že "Peníze z nich [t.j. ze záloh] nelze vybírat."

    Mimochodem, když už jsme u toho bývalého vlastníka a § 15 odst. 4: rozhodnou-li se vlastníci jednotek vrátit si dříve naspořenou zálohu nebo její část, bude nutno alikvotní (nespotřebovanou) část zálohy vrátit i bývalému vlastníkovi. To platí, pokud v kupní smlouvě nepřevedl svou pohledávku vůči SVJ na nového vlastníka jednotky. Jiný postup by byl bezdůvodným obohacením ostatních vlastníků jednotek.

    lake

    Vložil Anonymoussss (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 19:01

    Važený pane lake můžete nás seznámit kolik procent vlastníků je třeba k schválení záporné zálohy. Uveďte prosím právní předpis. Děkuji J.K.

    Vložil b.o.y (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 19:11

    Stejně jako ke schválení kladné. Právním předpisem je pořád ten stejný ZoVB. Co na tom nechápete? Když třeba vyberu zálohou prachy na opravu a pak se ta oprava nedělá, tak se klidně může schválit záporná záloha.

    Může se ale schválit i v situaci, kdy SVJ nemá žádné peníze. V takovém případě vám ale SVJ asi nic nedá, protože nic nemá. Naštěstí tady ale je ručitelský závazek, takže vy hezky půjdete za ručitelem, kterým jste vy sám. Zaplatíte si a jako ručitel si budete nárokovat na dlužníkovi (SVJ), co jste plnil za něj. SVJ to nemá, a aby mohlo zaplatit, musí schválit kladnou zálohu. Zaplatíte tedy zálohu, kterou vám SVJ následně vrátí z titulu plnění za dlužníka.

    Ještě nějaké otázky?

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 17:05

    „…mohou si také kdykoliv odhlasovat zálohu v záporné výši…“

    To jsou novinky: Vlastníci si odhlasují zálohy v záporné výši a správce jim bude každý měsíc vyplácet tuto zálohu.

    Vložil b.o.y (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 19:16

    Nebude, protože nebude mít z čeho. Jsou tady ale naštěstí ručitelské závazky vlastníků, takže když si odhlasujete záporné zálohy, budete sám sobě muset plnit za SVJ. Ale žádný strach, jako ručitel máte nárok požadovat po dlužníkovi, co jste plnil za něj.

    Vložil AnonymousD (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 12:57

    Co není zákonem zakázáno, je dovoleno. Z toho a z principu fungování SVJ plyne, že zálohy jde vrátit, pokud se na tom SVJ usnese.

    Vložil AnonymousD (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 11:11

    Zálohy samozřejmě lze vracet, ale musí se při té příležitosti vrátit všem alikvotní část.

    Původní otázka směřovala k tomu, jestli paní X z příslušného domu má nárok na vrácení své platby (bez ohledu na ostatní), když byt prodává. Odpověď zní, že nikoli. Leda by se celé společenství rozhodlo, že vrátí vybrané zálohy všem a na opravy začne střádat nanovo od nuly.

    Ještě by se ovšem dala vymyslet jiná prasárna, která je, jak jsem tady na fóru pochopil, většině členů SVJ vlastní:

    SVJ se usnese, že naspořené zálohy všem vrátí a den poté, co paní X prodá byt, se bude vybírat mimořádná záloha ve výši vráceného přeplatku. Tím paní X dostane svůj přeplatek zpátky, ostatní partaje nic nedostanou ani o nic nepřijdou a kupující od paní X zatáhne zaplacené zálohy následně jednorázově jako příspěvek SVJ k ceně bytu, o kterém ve chvíli koupě neměl ani páru.

    Podle zaplacené zálohy paní X riskuje ledacos, od varianty, že dostane přes hubu až po nepříjemné setkání se s nájemným vrahem.

    Vložil Anonymoussss (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 9:27

    Trochu jsem Vás nepochopil, můžete mi vysvětlit rozdíl mezi vrácením a zrušením a darováním ?

    Vložil květák (bez ověření), 30. Srpen 2010 - 19:35

    Princip zálohových plateb je jednoduchý: V době, kdy v bytě bydlíte, se určité součásti domu (třeba střecha) amortizují, opotřebovávají. Vaše zálohy do FO by měly zhruba pokrývat tuto amortizaci tak, že v době, kdy součást „odejde“ a budete muset pořídit novou, budete na ni mít naspořeno.

    Tudíž zaplacené zálohy jste si už v domě odbydlela a je to váš příspěvek na to, že se třeba za rok po vašem odstěhování budou muset vyměnit.

    Vracení záloh není z principu možné. Kdyby vám je vrátili, musel by je do fondu zaplatit nový vlastník, jinak by tam příspěvek za vaše metry bytové plochy chyběl. A kdyby je tam měl za vás platit, asi by chtěl, abyste mu to slevili na ceně bytu.

    Vložil tori (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 11:19

    Květákovi : to je pěkná blbost. Záloha na správu je pouze na správu. Nikoliv na nějakou amortizaci. Pokud SVJ usoudí, že bude výhledově potřebovat něco řešit(oprava střechy) odsouhlasí si další (dlouhodobou zálohu) k tomuto účelu. Záloha na správu je krátkodobou zálohou na správu nikoliv zálohou na nějaké větší opravy v bodoucnosti.

    Vložil AnonymousD (bez ověření), 31. Srpen 2010 - 11:33

    Ty jsi teda matěj. Všechny věci potřebují v dlouhodobém horizontu opravovat a princip zálohových plateb spočívá v tom, že když to potřebuji, už na to mám. V zákoně to všechno řeší jeden paragraf – dlouhodobé i krátkodobé zálohy na všechno, co souvisí se správou domu. A s tou souvisí všechno včetně nákladnějších o­prav.

    Vložil Jana1, 31. Srpen 2010 - 11:27

    Buď neúmyslně, nebo záměrně květákovi nerozumíš. Kdo se trošku snaží, tak rozumí. Ty tori, zřejmě ne. Jana1

    Vložil AnonymousD (bez ověření), 30. Srpen 2010 - 13:34

    Nemáte. Plyne to přímo ze zákona.

    Vložil Anonymka (bez ověření), 30. Srpen 2010 - 15:34

    Ano, musíte si výši „nastřádaných peněz“ promítnout do ceny, za kterou prodáváte…

    Vložil Květa (bez ověření), 30. Srpen 2010 - 17:48

    A jak byste to řešil v případě, že rekonstrukce je hotová a úvěr se bude splácet ještě 20 let. To pak dáte byt zdarma, protože nový vlastník bude za vás splácet úvěr? Květa

    Vložil Petr, 1. Září 2010 - 9:06

    Podobný problém se tu již řešil, dokonce nedávno. Např. před úvěrem měl byt cenu 500.000 Kč, po rozpočítání úvěru 700.000 Kč ze kterého nebyla splacena ani 1,– Kč. Správna cena prodeje by měla být dle mne 500.000 Kč. Případně plus podíl splaceného úvěru. Nebo by to mělo být snad jinak ?

    Vložil Jana1, 1. Září 2010 - 9:15

    Prosím vás, co tady furt řešíte za problémy. Cena bytu, jakéhokoli, je dohodou dvou smluvních stran. Co si ti dva řeknou či neřeknou, je jejich věc. Pakliže se následně jeden cítí podvedený, tak jedině soud to může vyřešit. Byt není houska, je nutné „vydundat“ předem veškeré dostupné informace. Je-li informace nedostupná, je toto nutné ošetřit ve smlouvě. Jana1

    Vložil AnonymousD (bez ověření), 30. Srpen 2010 - 19:28

    Pokud výše úvěru převyšuje tržní cenu nemovitosti, tak nemáte moc na vybranou.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".