Fond oprav - 1vlastník odmítá platit
Dobrý den,prosím o radu … Zvolili jsme nový výbor SVJ a na schůzi jsme si odhlasovali že budeme spořit do fondu oprav 30tis ročně (dříve se nic nespořilo). 1 vlastník odmítá platit tento fond s vysvětlenením, že: ve stanovách našeho společenství pojem fond oprava není uveden, takže schůze SVJ nemohla nic v souvislosti s tímto pojmem stanovit a odsouhlasit … Opravdu ve stanovách tento pojem není. Ale na schůzi jsme tuto částku odsouhlasili a všichni kromě jendoho bytu stím souhlasí (v pohod splnujemem 75%). Má tento vlastník pravdu? Jak z toho ven? Díky Katka
Díky moc všem! Zkusíme jít znovu cestou se správnými pojmy a uvidíme (doufám že soudní cestu nebudem muset použít). Ještě jednou Díky Katka
Milá Katko „velice vám závidím takového souseda“. Možná že chodí na rady právě tady na portál a potom se dožaduje svých práv(na které má samozřejmě nárok). Doporučuji odsouhlasit to co uvádí Pavel níže a zvážit jestli si na shromáždění nepozvat příště právníka, aby vám dotyčný zase něco nenapadl. A nebo dotyčnému nabídněte funkci ve výboru(určitě ji nepřijme) a měli by jste od něj klid.
Funkci ve výboru jsme mu nabídli – samozřejmě ji odmítl :o) Právníka jsme pozvali už na schromáždění kde jsme volili nový výbor … Díky bohu zato! … Náš soused, byl proti všemu, ale díky přítomnosti právníka je volba nenapadnutelná – aspoň to. Pro případ že je někdo v podobné situaci … Doporučuji právníka na shromáždění! Díky
Katko,
zjistit, zda SVJ má či nemá fond oprav je jednoduché. Zákon o účetnictví vyžaduje ke zřízení rezervního fondu, aby osoba která jej zřizuje schválila písemná pravidla čerpání tohoto fondu. Dále musí jít o částku skládanou na oddělený bankovní účet. Jen tak budou částky ve fondu osvobozeny od zdanění daní z příjmu právnických osob za příslušný účetní rok.
Pokud tedy Vaše SVJ tvoří fond oprav (což bývá výjimečné), pak jej v žádném případě nenaplňují vlastnící jednotek přímo svými příspěvky. Jako vlastník jednotky jsem pouze povinen platit zálohu na správu podle § 15 ZoVB, která po zaplacení je vedena jako dluh společenství vůči mně. Mimochodem, o výši částky se hlasuje nadpoloviční většinou přítomných, nikoliv 75% o kterých se zmiňujete.
Nejsem tedy povinen posílat svému SVJ dary k naplnění Fondu oprav či jakéhokoliv jiného rezervního fondu.
lake
-------------------------------------------------------------------------------------------------
P.S.
V jiném vláknu mne jeden z Neználků napomíná a vyžaduje, abych používal povinně termín "fond oprav" v případech, když o žádný FO nejde.
Neznat správný termín - to se může jistě přihodit každému.
Ovšem pokud tento Neználek mně, panu Pavlovi, paní Klainové či komukoliv jinému PŘIKAZUJE, že máme používat nesprávný termín, protože jemu se to líbí - pak u něj jde o tupost kombinovanou s nafoukaností.
odpověď je prostá. Tou osobou přikazující používání termínu FO byla Jana1. Naštěstí její nicneříkající výkřiky byly vymazány. Tím ovšem může vzniknout výše uvedený problém, kdy někdo měl tolik trpělivosti, že na její bláboly reagoval a nyní to vypadá, že si vymýšlí. Ale skutečnost, že už tu Jana1 neplevelí za to stojí. Třeba podstoupí léčbu a uleví se jí. Přeji jí to. A vracet se nemusí, ať nemá recidivu.
Äno, vlastník má pravdu v tom, že „spořit do fondu oprav“ je formálně špatně. A pokud se na tom bude „točit“, bude lepší svolat nové shromáždění(nikoliv schůzi – to také formálně neodpovídá zákonu) a odsouhlasit vše znovu formálně správně (jedná se o příspěvek – zálohy na správu domu a pozemku)…a také to správně zapsat v zápisu ze shromáždění.....
Musíte se řídit zákonem:
§ 15
(1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2).
(2) K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech. Výši částky a den její splatnosti sděluje vlastníkům jednotek výbor nebo pověřený vlastník. Není-li výbor nebo pověřený vlastník zvolen, rozhoduje se o výši částek podle odstavce 1 nadpoloviční většinou všech vlastníků jednotek v domě. Ustanovení § 11 odst. 6 platí obdobně.
Kači,
již několik let zde pár odvážlivců poněkud donkichotsky upozorňuje, že je vhodné používat správné pojmy. Od některých jsou za to i uráženi.
Naproti tomu zde řada lidí uvádí „argument“ všichni vědí co je fond oprav a tak neotravujte.
Na Vašem případu je zřejmé, že uvádět správné termíny se vyplatí. Jsem seznámen s případem, kdy byl neúmyslně zaměněn pojem „půjčka“ a „výpůjčka“. Společnost dostala několikamilonovou sankci od FÚ a skončila v konkurzu.
Máte dvě možnosti:
- podat žalobu, třeba se soud přikloní na Vaši stranu. Judikát neznám. V každém případě je to na dlouhý čas. Pokud zvolíte tuto cestu, dejte vědět.
- odsouhlasit na shromáždění vybírání příspěvku na náklady spojené se správou domu a pozemku podle § 15/1
Hezký den!
Pavel
A ještě doplním.
I když si platby odsouhlasíte na shromáždění a nesdělíte to vlastníkovi písemně (ač to ZOVB výslovně nestanoví) pak můžete u soudu pohořet.
Neboli
1)schvalte si
2)vyrobte předpis v papírové podobě – 2×
3)nechte si od jednotlivých vlastníků podepsat převzetí
4)pokud někdo nebude platit – můžete jít bez obav na soud.
Příjemnou zábavu
Votočka
- Domnívám se, že společenství si může odhlasovat i mimořádný vklad na účet
- „Fond oprav“ ve stanovách nic nemáte jak píšete, ale snad tam máte zálohy správy. A kdyby ne, tak ZoVB, viz příspěvek Anonymky 5.10.2010. K tomu dodávám že dle ZoVB § 9 (14) Stanovy společenství musí obsahovat e) způsob úhrady nákladů spojených se správou domu,
- Co máte ohledně příspěvků v Prohlášení vlastníka, viz ZoVB § 4 ?
Proč pořád dokola omíláte „Prohlášení vlastníka“? Jestli funguje SVJ, pak shromáždění vlastníků je nejvyšší autorita. A pokud přijme např. usnesení, že všechny opravy v domě a v jednotkách jdou k tíži SVJ, tak přesto nejede vlak, bez ohledu na to, co je v Prohlášení.
A včil možete mudrovat.
Votočka
Ale nevědět, že vůbec Prohlášení existuje, co v něm je, že je řešeno zákonem, nerespektovat ho z výše uvedených důvodů bez hlasování (jak se často v SVJ stává), to je dle vás O.K ? Samozřejmě že víme, že lze změny prohlášení odhlasovat shromážděním, ale 3/4 většinou a to se nemusí vždy podařit.
Poslední komentáře