Financování rekonstrukce domu
Zdravím všechny vlastníky a vznáším do diskuse jeden závažný dotaz. Jakým způsobem jste vybírali pro získání úvěru na rekonstrukci domu banku či spořitelnu. Dělal někdo z Vás takovou analýzu, aby mohl prohlásit, tak na tohle je nejlepší tahle ta. Díky. Jiří Volka
Dobrý den, prosím o odpověď na rekonstrukci domu, která se začala demontáží lodžií, které jsou v prohlášení vlastníka zapsány jako příslušenství bytů. Společné nemáme. Na shromáždění vlastníků se usnesením získal souhlas menší, jak 70%. Stanovy uvádějí min. 75%. Protože dojde i ke změně vzhledu by mělo být 100%. Stavební úřad tvrdí, že když po rekonstrukci bude vzhled zase jednotný, nebude se jednat o změnu dokončené stavby. Několik vlastníků si ale lodžie nechce opravit za přemrštěnou cenu a někteří vůbec. Vyžádaný audit říká, že lodžie nevykazují havarijní stav, pouze 7–8% je v horším stavu. Nyní, když už demontáže začaly výbor i firma odmítají s kýmkoli komunikovat. Poradí někdo ze zkušenosti jak dál postupovat? Za každou zkušenost díky. Felix Š
K vašemu dotazu spíše jen pár poznámek :
- případ vašeho „SVJ“ potvrzuje stále stejnou skutečnost : lidé „vlastníci“ se probudí, když už je hodně po „dvanácté“. Dle uvedených informací nebylo dodrženo hlasovací kvorum. To je důsledek nezájmu vlastníků.
- podle čeho se Vám tady má někdo vyjádřit zda je „oprava“ lodžií předražená ?
- kdo a proč objednával „audit“ na ocenění opravy ? Kdo byl tím „auditorem“ ?
- současný stav už je spíše k řešení pro právníka a ten bude potřebovat podstatně více informací, než zde nabízíte Vy.
- klasický případ „nekoncepčního“ přístupu statutár. orgánu k majetku vlastníků (nebo spoluvlastnictví), který nemá nic společného s odpovědností a „důvěryhodností“, kterou v něj svým rozhodnutím " vlastníci" vložili.
Myslím si ,že to nejde s určitostí prohlásit ,že ta nebo ona banka je nejlepší.Záleží na šikovnosti úředníka s kterým jednáte a zároveň jak je o daném problému informován.Z vlastních zkušeností Vám mohu říci,že jsme obešli několik ústavů a každý nabízel jiné podmínky.Na doporučení jsme se obrátili na KB ,SVJ co začali s rekonstrukci o půl roku dříve u nich získali úrok 4,8%.Když jsme byli v téže bance my nebyl tam kvalifikovaný úředník,který by nám poradil.Odbyl nás ,že si sám musí zjistit o co se jedná.To jen tak na okraj ,že v bankách pracuje opravdu kvalifikovaný personál.Nevím jak je to v současné době ,my jsme z rekonstrukci začali v roce 2006.Úvěr jsme v bance ČSOB začali vyřizovat v srpnu a v září jsme ho měli přiklepnutý.Důležité je rovněž jestli si úrok necháte volný a nebo ho necháte zafixovat ,buďto na celou dobu splácení úvěru,nebo jen na jeho určitou dobu.Podle toho se i odvíjí výše úroku.Takže opravdu záleží v kterém městě jsou úředníci šikovní a jak se dokážou k danému problému postavit a poradit Vám.
Banka ,urok,splatka to je mozna opravdu veci sikovneho urednika a stesti trefit na takoveho.Ale mohl by mi nekdo polopate (lidove) vysvetlit princip dotaci k revitalizaci paneloveho domu??Zadal nekdo z Vas o tuto dotaci …dostal ji nekdo…vcem vlastne spociva atd.Diky
Částečně bylo na dotazy odpovězeno ve výše uvedených příspěvcích. Jednoznačnou konkretní odpověď na oba uvedené „obecné“ dotazy týkající se podmínek úvěru a „úrokové“ dotace" na takto položené dotazy nelze očekávat. Na konkretní odpovědi je třeba znát celou řadu konkretních informací týkajících se zcela konkretní finanční situce daného subjektu ale i dalších vnitřních záležitostí, které již dle mého názoru na „tuto“ půdu nepatří a jsou diskretní povahy.
Z uvedených příspěvků je zřejmé,že není banka jako banka. Každá má svoji vlastní obchodní strategii, která se promítá i do podmínek pro poskytování úvěru. Navenek ji zastupují „jenom“ lidé s různou mírou znalostí.
Vše probíhá a mění se v čase a konkretním prostředí, co platilo včera, dnes nebo zítra je již jinak a tak tomu bude i nadále. Pro orientaci těch, kteří nemají v tomto prostředí potřebné zkušenosti a znalosti, může být proto vhodnější i časově výhodnější konzultovat jejich problém a možnosti jeho řešení, formou poradenství, jako jiné klasické placené služby. Nic, co má nějakou hodnotu a stojí čas, není zadarmo.
Každý má možnost si své znalosti a schopnosti vyzkoušet sám. Stačí obejít pár bank, vědět co chci(jako SVJ), jaké mám možnosti a kolik jsem ochoten nebo schopen za to zaplatit, nějakým způsobem svůj závazek zajistit (dle požadavků banky) a prokázat následně schopnost splácet.
Se získáním „dotace“ je to podobné. Informace lze získat na www.sfrb.cz a www.cmzrb.cz. Tam najdete odpovědi na vaše dotazy. Chce to jen trpělivost,„trochu“ času ale i určité znalosti a orientaci v problematice, která má širší rozměr než jen „úrokovou sazbu“ a „výši dotace“. Jde o určitý proces přípravy vyžadující i jiné další znalosti, povahy organizační, technické i právní, vyúsťující do smluvních – dodavatelských vztahů.
Dle mého názoru je třeba pro úspěšnost „revitalizace“, či jakýchkoliv jiných větších „oprav a rekonstrukcí“ z hlediska co nejefektivněji vynaložených nákladů, připravovat jako akci chápanou v širším kontextu od samého vzniku takového záměru a ne tak jak to ve většině případů probíhá. Roztříštěně a nedomyšleně. Zdejší dotazy a „příběhy“ to jen potvrzují. Tam kde se chystají pouštět do takových nákladných akcí bez potřebných znalostí a zkušeností to s největší pravděpodobností dopadne špatně, draze a ve špatné kvalitě.
V případě zájmu o případnou spolupráci, je třeba vzít na vědomí, že její úspěšnost předpokládá oboustrannou důvěru a není možné konkretní náročné případy zde řešit neustále jen formou dílčích, nedostatečně definovaných dotazů ve stadiu, když už obvykle není co řešit, ale od samého počátku.
Poslední komentáře