Faktura od OSVČ bez oprávnění
Do kdy nutno reklamovat neoprávněnost faktury zařazené do účetnictví, pokud ji vystavil OSVČ v době, kdy měl (ohlásil) přerušené živnostenské oprávnění. Oprávnění měl přerušené 2 roky a tudíž nemohl podávat daňové přiznání a odvádět fakturovanou DPH. Výbor jsem na to upozornil, ten dělá mrtvého brouka, asi ví proč.
Martine,
domnívám se, že se staráte o věci, které Vám mohou být jedno. Máte-li potřebu být dohlížitelem nad dodržováním zákonů, tak OSVČ udejte na živnostenské úřadu a FÚ. SVJ tím ale nepomůžete.
Já bych se staral o věci SVJ tj. bych se zajímal, zda
- práce byla odvedena a jak kvalitně
- cena za práci byla přiměřená
- schválení zadání práce bylo v kompetenci výboru či shromáždění
To by mne jako člena SVJ zajímalo a na to bych se ptal výboru.
Otázka „Do kdy nutno reklamovat neoprávněnost faktury zařazené do účetnictví“ je nesmyslná již proto, že pojem faktura není v českém právním řádu definován. Reklamovat něco, co neexistuje........ Jak jsem psal pro SVJ je důležitá skutečnost, zda práce byla vykonána kvalitně a za přiměřenou cenu.
Rovněž Vaše tvrzení „Oprávnění měl přerušené 2 roky a tudíž nemohl podávat daňové přiznání a odvádět fakturovanou DPH.“ neodpovídá realitě. OSVČ musí odvádět daň z příjmů i DPH bez ohledu na skutečnost, zda má platný živnostenský list či nikoliv.
Hezký den!
Pavel
A co když pane Pavle zjistíte náhodně, že máte uzavřenu smlouvu s OSVČ (nevystavuje měsíčně fakturu) na opakující se měsíční práce , které provádí bez toho, aby si vlastníci stěžovali, a má přitom v ARESU uvedeno, že jí byla živnost zrušena (ne pozastavena), z čehož zřejmě logicky vyplývá, že nepodává na FÚ daňová přiznání. Jak byste se, být členem výboru, zachoval v tomto případě?
ik,
platí to, co jsem napsal Martinovi.
Jako člena SVJ by mne zajímalo, zda je práce řádně a za přiměřenou cenu odvedena.
Jako členovi výboru by se mi nemohlo stát, abych uzavřel smlouvu s někým, kdo nemá oprávnění nebo má „divné“ či žádné údaje v OR. Každého potencionálního dodavatele si v ARES a OR prověřujeme. Účetní závěrky atd.
Z neexistence živnostenského listu nelze v žádném případě dovozovat, zda dotyčný podává či nepodává daňové přiznání. Obě varianty jsou možné.
Pokud někdo nemá živnostenský list a přesto podniká, tak do konce roku 2013 měl zdanit příjem v § 10 ZDP. Viz ZDP a Pokyn D – 6.
Od roku 2014 dochází ke změně s ohledem na § 420 NOZ. V současné době probíhá připomínkové řízení na náhradu Pokynu D – 6. Nový Pokyn bude platit již pro rok 2014. Pokud někdo podniká a nemá živnostenský list, tak bude zdaňovat v § 7 ZDP, včetně sociální a zdravotní daně.
Hezký den!
Pavel
Pane Pavle doplním, že výbor v době, kdy smlouvu uzavíral tak bylo všechno vpořádku. Že je dnes vše jinak, a tato osoba již nepodniká se přišlo náhodou, když došlo ke změně osob ve výboru- ty se seznamovaly s chodem SVJ. Teď se ovšem bude muset řešit co dál. Jak jste napsal členové SVJ jsou spokojeni, ale co členové výboru, nemohlo by dojít k jejich popotahování? Toť dilema, nezávidím jim.
Pane Pavle, pokud jde o první odpověď, tak je jedno zda tomu říkáme faktura či daňový doklad. Jsem rád, že jste původní příspěvěk doplnil, a že byste takovou fakturu nemohl v účetnictví mít. Mně se také nelíbí, že ji výbor do účetnictví dal. OSVČ je dokonce neplátce DPH a přesto DPH vyfakturoval a to 21% (správně by bylo 15%). Jde i o moje peníze (aspoň o ty v neoprávněně fakturované DPH, pokud umím rozlišit plátce a neplátce DPH). A na razítku je jiná adresa (nejen ulice) než v registru živnostníků, a na razítkové adrese není dle informací dotyčného ŽÚ uveden v žádném z veřejných rejstříků.
Pokud jsem si správně našel předpis o DPH č. 586/1992 Sb., tak když vystavil (pokud to byl on) fakturu na IČO, tak nevím proč by danil nějak jinak (§ 10) než ze samostatné činnosti § 7.
A pokud existuje limit pro danění, jak je uvedeno (nevím za správně) na jednom portále, tak částka bez DPH cca 24 tisíc Kč do něho nespadá.
M:Pane Pavle, pokud jde o první odpověď, tak je jedno zda tomu říkáme faktura či daňový doklad.
P:jedno to může být Vám, ale já rozeznávám fakturu, účetní doklad či daňový doklad. Jedná se o velmi odlišné pojmy. Stejně tak rozeznávám fond oprav a zálohu, pohledávku a dluh etc.
M:Jsem rád, že jste původní příspěvěk doplnil, a že byste takovou fakturu nemohl v účetnictví mít.
P:Lžete, já jsem nic takového nenapsal. Já jsem napsal, že k takové situaci by u nás nemohlo dojít. A pokud by k takové situaci teoreticky došlo a dodavatel by dodal dílo i když by neměl oprávnění, tak bych mu samozřejmě zaplatil a fakturu nechal v účetnictví. Faktura působí pouze jako žádost o zaplacení za vykonanou práci. A když byla práce vykonána, není důvod nezaplatit. Příště již prosím nelžete.
M:Mně se také nelíbí, že ji výbor do účetnictví dal.
P:Asi nechápete o čem tu mluvíme. Faktura není nikde definovaná. Pokud výbor přijal práci, tak by za ní měl zaplatit. Jestli někdo uplatní požadavek na zaplacení ústně nebo na obalu od mouky není rozhodující. Je to pochopitelné?
M:OSVČ je dokonce neplátce DPH a přesto DPH vyfakturoval a to 21% (správně by bylo 15%). Jde i o moje peníze (aspoň o ty v neoprávněně fakturované DPH, pokud umím rozlišit plátce a neplátce DPH.
P:To je první oprávněná otázka na kterou byste se měl ptát výboru. Zeptal jste se?
M:A na razítku je jiná adresa (nejen ulice) než v registru živnostníků, a na razítkové adrese není dle informací dotyčného ŽÚ uveden v žádném z veřejných rejstříků.
P:Pokud chcete OSVČ udat, tak ho udejte. Jako člena SVJ mne to nechává v klidu, viz moje první odpověď.
M:Pokud jsem si správně našel předpis o DPH č. 586/1992 Sb., tak když vystavil (pokud to byl on) fakturu na IČO, tak nevím proč by danil nějak jinak (§ 10) než ze samostatné činnosti § 7.
P:Asi mluvíte o ZDP. Že nerozeznáte § 7 ZDP od § 10 ZDP je pouze Váš problém. V § 7 jsou příjmy ze živnosti a pokud nemá platný živnostenský list, tak je to § 10 ZDP. Myslím, že je to pochopitelné. Ve své druhé odpovědi jsem se zmiňoval o Pokynu D-6. Tam je to výslovně uvedeno. Je na tom něco nejasného?
M:A pokud existuje limit pro danění, jak je uvedeno (nevím za správně) na jednom portále, tak částka bez DPH cca 24 tisíc Kč do něho nespadá.
P:To už je pro mne úplně nesrozumitelný blábol. Limit pro DPH je obrat za posledních 12 měsíců po sobě jdoucích 1 mil. Kč. Z jedné faktury za 24 tis. nemůžete o plátcovství nic usoudit.
Závěr: pokud budete ve svých dalších příspěvcích zase lhát, tak již nebudu odpovídat.
Hezký den!
Pavel
Ještě dodám, že daňový doklad nemusí být opatřen žádným razítkem. Podnikatel ani nemusí mít své razítko; a má-li je, není povinen je používat v obchodním styku. Jestliže na daňovém dokladu jsou uvedeny zákonem požadované údaje, pak nějaký otisk razítka navíc nemá žádný právní význam pro platnost daňového dokladu.
Mně by použití razítka s odlišnou adresou řeklo, že je u zhotovitele nějaký problém, ale zajímal bych se pouze o skutečně odvedenou práci, o její kvalitu, a o přiměřenost částky uvedené na daňovém dokladu.
lake
Doklad na výdaj máte, jinak je to snad problém toho, kdo fakturu vydal, ne? Nebo se mýlím?
Poslední komentáře