Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti u neplatiče

Vložil mishacek, 10. Březen 2011 - 12:13 ::

Dobrý den, u našeho člena společenství – neplatiče byl zjištěn v katastru nemovitostí exekuční příkaz k prodeji nemovistostí. Žádné další údaje z Katastru nelze vyčíst (např. kdo je věřitelem, kdo exekuci provádí…) Chci se zeptat, jak má výbor v tomto případě postupovat – jestli ihned podat žalobu na soud na nezaplacené zálohy do fondu oprav (jedná se o dluh ve výši 3 měsíčních splátek), nebo se připojit již k probíhající exekuci jako věřitel (tady je problém, že nevíme, kdo exekuci provádí a nevíme jakým způsobem to lze zjistit, tak abychom mohli kontaktovat příslušného exekutora). Je pravda, že kdyby se nám podařilo kontaktovat exekutora, že jako SVJ máme přednostní právo na uspokojení naší pohledávky před dalšími věřiteli? Chceme nastalou situaci řešit ihned po zjištění těchto skutečností, jelikož si nemůžeme dovolit tolerovat neplatiče a ignorovat jejich dluhy po několik let, jelikož jako SVJ máme úvěr na rekonstrukci bytového domu a musíme splácet splátky v takové výši, že nelze dluhy členů SVJ tolerovat. Dlužník samozřejmě dělá mrtvého brouka a na každoměsíční naléhání výboru o zaplacení dlužné částky slibuje, že koncem měsíce určitě zaplatí… Děkujeme za Vaše rady a zkušenosti v této záležitosti.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil karelh, 10. Březen 2011 - 17:22

    Dobrý den, předesílám, že nejsem právník, ale domnívám se, že bez řádného exekučního titulu nelze do exekučního řízení nic přihlásit. Píšete zda podat žalobu na soud, ano. Pokud bude vydán rozsudek ve Váš prospěch máte exekuční titul (po právní moci). Informaci o tom kdo exekuci provádí zjistíte z LV. Na něm by mělo být zapsáno kdo vydal EP, popř. lze nahlédnou do sbírky listin na katastru a z ní zjistíte vše. Co se týče přednostního uspojení v případě rozvrhu po dražbě je sice určitá přednost dle § 16 odst. 1 ZoVB, ale domnívám se, že až taková přednost to není, neboť nejprve se uspokojí náklady řízení, pohledávky z hypotečních úvěrů, pohledávka oprávněného (vymáhajícího) věřitele + pohledávky zajištěné zástavním právem, pohledávky výživného, pohledávky daní, pokud nebyly uskopojeny dle předchozího, tudíž po uspojení těchto pohledávek by se uskojila ta Vaše „přednostně“ před ostatními. Většinou toho k uspokojení ostatních nedojde, protože podstata se vyčerpá dříve. karelh, svjka­rel@seznam.cz

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 11. Březen 2011 - 8:34

    nemám s tím osobní zkušenost, ale některé zdroje radí, že než podávat žalobu je rychlekjším krokem „platební rozkaz“ – pokud se proti němu neodvolá, máte exekuční titul. ale třeba Vám někdo s touto zkušeností poradí

    Vložil tpd, 13. Březen 2011 - 9:00

    já vás pouze doplním…taky nemám právní vzdělání ale z vlastní zkušenosti vím…že platební příkaz (nikoliv rozkaz…ten se dává v armádě)se vydává jen na základě podání žaloby…nelze to nějak obejít…tento příkaz vydává soudce (většinou samosoudce)…pokud se žalovaní neodvolají nabývá právní moci a může vzniknout exekuční titul…pokud nezaplatí…pokud se odvolají…je nařízeno hlavní líčení…alespoň to takhle probíhalo u našeho SVJ…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".