energeticky vztažná plocha

Vložil Dotnak, 7. Únor 2013 - 15:17 ::

Dobrý den,vysvětlíte mi někdo pojem energeticky vztažná polocha budovy? Jde tedy u paneláku prakticky o součet plochy všech nadzemních prostor vynásobeno počtem pater? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Josef Soukup, 26. Září 2014 - 12:57

    Na dotaz co je to energeticky vztažná plocha budovy doporučuji se podívat na

    http://www.prukaznadum.cz/…az_large.png

    kde jsou vsvětleny i další základní pojmy.

    Vložil ing. Vladimír Hrouda (bez ověření), 23. Srpen 2014 - 14:53

    Podle velikosti EVP (celkové energeticky vztažné plochy budovy) se určí termín, do kdy má stavebník,vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek povinnost zajistit PENB (průkaz energetické náročnosti budovy).

    Další nejbližší termín takové povinnost je 1. ledna 2015 pro užívané bytové domy a administrativní budovy s EVP větší než 1 500 m2. Po 1. lednu 2019 musí mít PENB všechny užívané bytové domy a administrativní budovy bez ohledu na jejich velikost.

    Celková EVP energeticky vztažná plocha) je vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy (§ 2, odst. 1r, zákona 406/2000 Sb.).

    Takovými prostory jsou téměř všechny prostory v budově (vytápěné i nevytápěné, temperované, chlazené, větrané, klimatizované, osvětlované) včetně vnitřních a obvodových stěn, světlíků, jiných prostupů budovou, nevytápěných zádveří, hal apod. Které prostory lze pro určení EVP vynechat, konzultujte s energetickým specialistou nebo je určete podle následujících poznámek:
     

    1. Vnitřní prostředí lze upravovat vytápěním, chlazením, větráním, úpravou vlhkosti vzduchu a prostupem tepla stavebními konstrukcemi ze sousedních prostor.
    2. Vnitřní prostředí lze také dle ČSN EN ISO 13 790 (str. 15) chápat jako klimatizovaný prostor (vytápěný nebo chlazený) s požadovanou teplotou nebo teplotami.
    3. Jak se určí požadovaná teplota? Pro výpočty energetické náročnosti budov se používají návrhové hodnoty parametrů vnitřního prostředí podle ČSN 73 0540–3 (str. 27), což je obvykle podle tabulky v příloze I.1 (str. 75) nebo i jinak (podle technických předpisů, provozních a technologických podmínek, požadavků projektanta nebo investora).
    4. Parametry upravovaného vnitřního prostředí mohou být teplota, vlhkost, čistota, rychlost proudění a objemový tok vzduchu a intenzita osvětlení.
    5. Prostorem s upravovaným vnitřním prostředím může být i temperovaný prostor (viz ČSN 73 0540–2, str. 7), což je uzavřený prostor nesloužící pobytu osob, kde je v zimním období teplota vzduchu záměrně nižší než v navazujícím prostoru vytápěném a vyšší než výpočtová teplota venkovní. Temperovaný prostor je buď cíleně vytápěn nebo nepřímo pomocí tepelných ztrát navazujících prostor. Teplota temperovaného prostoru se určí výpočtem (dle ČSN EN ISO 13 789 nebo pomocí tepelné bilance).
    6. Součástí prostorů s upravovaným vnitřním prostředím jsou i stavební konstrukce obklopující místnosti, které musí mít požadovanou minimální teplotu (upravuje se jejich teplota), aby se zabránilo kondenzaci vodní páry. Tyto konstrukce zajišťují parametry vnitřního prostředí zejména sdílením tepla sáláním.
    7. Prostor lze chápat jako objem vyplněný čímkoliv, proto pojem prostor nelze zúžit jen na půdorysnou plochu místností.
    Vložil Gustav, 19. Únor 2013 - 10:32

    Nevím, zda to pomůže, ale v odkazu http://www.k-p-m.cz/… jsou vysvětleny nějaké pojmy. Gustav

    Vložil Karel Kuchynka, 7. Únor 2013 - 20:35

    Dobrý večer,také jsem se o to zajímal. Poslal jsem dotaz na server www.prukaznadum.cz a paní ing Lucie Kochová mi odpověděla následující:

    Energeticky vztažná plocha je půdorysná plocha všech prostorů (podlaží) s upravovaným vnitřním prostředím (tedy vytápěných, klimatizovaných nebo temperovaných) včetně všech prostupů jakou jsou např. světlíky a včetně vnitřních a obvodových stěn.

    S pozdravem Kuchynka Karel

    Vložil Petr Kotek (bez ověření), 8. Únor 2013 - 21:31

    V současné době je v tom celkem zmatek. Existují dvě energeticky vztažné plochy podle současné a budoucí vyhlášky 148/2007, která bude platit od 1.4.2013. Vys­větleno je to názorně na přiloženém obrázku v otázce č. 1 http://energysim.eu/pen/faq.pdf .Tedy ve starém (současném) průkazu energetické náročnosti to je plocha menší a v novém to bude plocha větší o tloušťku zdiva a zateplováku.

    Vložil lake, 9. Únor 2013 - 2:24

    Pane Kotku, celkem zmatek v tom máte nejspíše Vy. Neexistují dvě energeticky vztažné plochy, ani nebudou existovat po 1.4.2013. Vyhláška č. 148/2007 s tím nemá nic společného: nedefinuje pojem „energeticky vztažná plocha“ a nepoužívá jej vůbec.

    Pojem je definovaný přímo v zákonu č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií: celkovou energeticky vztažnou plochou [je] vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově, vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy“.

    Pouze toto je zákonná definice energeticky vztažné plochy. Nikdy žádná jiná definice nebyla a nejspíše ani nebude.

    lake

    Vložil Travas (bez ověření), 20. Duben 2013 - 18:26

    Dobrý den, již několik měsíců rovněž pátrámm, definice je jasná ale jasné není upravované prostředí, tzn. zda jsou to místnosti kde je výloženě umístěn zdroj, nebo zda se to týká i místností kde přímo zdroj není např. chodby, ale jsou obklopeny místnostmi s prostředím upravovaným.

    Vložil Petr Kotek (bez ověření), 9. Únor 2013 - 11:58

    S touto plochou se především setkáme v souvislosti s průkazem energetické náročnosti. Jak víte, tak existují – respektive budou existovat do roku 2022 (resp.1.4.2023) na trhu dva průkazy a v každém se bude uvádět jiná plocha. Nicméně „LAKE“ máte pravdu, že novela zákona definuje tento termín nově. Nevím do jaké míry to však bude „laická“ veřejnost rozlišovat – plocha v obou průkazech měla být totožná,ale bohužel není :-(

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".