druhá část vzniku SVJ
Dobrý den, dovolte dotaz. V našem bytovém domě (22 jednotek + 4 nebytovky) se snažím již 2 roky marně založit SVJ. Dům má klasický scénář, kdy obec převedla byty na Bytové družstvo, to potom začalo převádět jednotky do osobního vlastnictví. Když se tak stalo (nebytovky + 2 byty zůstaly v majetku BD) svolal jejich právník ustanovující schůzi SVJ. Tam nám předložil nějaké svoje (naprosto nevýhodné) stanovy a trval na přijetí před notářem. Když jsme odmítli, shromáždění naštvaně rozpustil. Od té doby hraje střídavě naštvaného nebo mrtvého brouka. Stále se snažím svolat novou schůzi, ale BD argumentuje tím, že SVJ vzniklo ze zákona a že již není potřeba. BD pro nás zároveň zajišťuje správcovské služby, jejichž kvalita je naprosto příšerná. Chci tedy dotáhnout do konce založení SVJ, abychom měli svůj Výbor, IČO, účet atp. a pak správcovské služby sjednat jinde. Nyní posíláme peníze na účet BD a nemáme absolutně přehled o tom, co se děje dále. V § 9 odst. 8 z.č. 72/1994 Sb se praví, že nedojde-li na první schůzi shromáždění Společenství vlastníků jednotek ke schválení stanov společenství, řídí se poměry společenství vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády tj. zák. 322/2000 Sb.V něm se v čl VIII uvádí, že Výbor je výkonným orgánem společenství a musí být minimálně tříčlený. Kdo je tedy v současné době členem Výboru když nedošlo ke schválení stanov a Výbor se nevolil ? Dosadí se tam automaticky první tři lidé z majitelů ? V zákoně se také uvádí, že Výbor se musí scházet jednou za 3 měsíce, což se samozřejmě neděje. Lze nějak „donutit“ BD a potažmo ostatní vlastníky o to, aby proběhla znovu ona druhá část založení SVJ ? Děkuji za odpovědi a omlouvám se za asi poněkud zmatečné objasnění situace – ještě se v tom tolik neorientuji :(
SVJ vzniklo a funkci orgánů mají vlastníci, kteří byli zapsáni v KN. Zřejmě o tom vůbec nevědí. Jste zřejmě jediný, koho zajímá, která bije. Takže budete muset vy sám. Před ustavující schůzí mějte připraveny stanovy – nejlépe si přizpůsobit ty vzorové. Potom oběhněte pár schopných lidí a předběžně s nimi projednejte účast ve výboru. Při počtu 22 jednotek můžete vy sám dělat pověřeného vlastníka. Je to docela praktické, máte přehled. Potom si sjednejte notáře a rozdejte nebo rozešlete pozvánky. Nezapomeňte na BD. Průběh schůze a náležitosti vám sdělí notář. Se všemi potřebnými doklady se pak zaregistrujete na rejstříku. Až proběhne registrace a dostanete IČO, můžete začít konečně pracovat. Převod dodavatelů, výběr správce…atd. Přeji elán a výdrž. Jana1
Toho jsem se Jano obával, ale zároveň v to doufal, protože až tu pár lidí zjistí, že jsou členy Výboru aniž by o tom věděli, možná je to konečně přinutí k nějaké činnosti :) Díky za Vaši odpověď.
Václave! Nemám ve zvyku kopírovat cizí příspěvky, ale pro vysvětlení mi snad admin. promine.
orgán SVJ Dobrý den, v našem SVJ rezignoval člen výboru (stěhuje se do RD), výbor je tudíž pouze dvoučlenný a tím nesplňuje podmínku v § 9 odst.11 zákona č. 72/ 1994 Sb. Na včerejším shromáždění vlastníků jednotek nebyl (pro absolutní nezájem) zvolen jiný člen výboru. Vše nasvědčuje tomu, že výbor na tři členy doplněn nebude a pověřený vlastník (§ 9 odst. 7 písm.b)se žádný nenajde, takže SVJ nebude mít statutárního zástupce. Postup, který v tomto nabízí zákon v § 9 odst.9 není rovněž reálný, protože není žádný vlastník poloviční většiny společných prostor a všichni vlastníci jednotek je už úplná fikce. Otázka zní, jaký je další možný postup, pokud dojde k totálnímu rozvalu statutárních orgánů a nenajde se žádný vlastník, který by byl ochoten se čehokoli ujmout. Prostě nastane situace, kdy není nikdo, kdy by naplnil požadavky zmíněného zákona. Obávám se, že tato situace nenastane jenom u nás, ale i v řadě jiných SVJ. Předem děkuji za Váš názor. J.Šulc
Právní úprava v § 9 odst. 9 zákona o vl. bytů dopadá i na situace, kdy se statutární orgán uprázdní anebo, kdy není zvolen na jednání ustavujícího shromáždění. Pro tento případ zákon stanoví, že funkci orgánu plní vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu a není-li takový, pak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku. Znamená to, že jsou to ti, kteří se stali členy v den, kdy podle § 9 odst. 3 zákona o vl. bytů byly doručeny listiny s doložkou s vyznačením vkladu do KN nebo jiné listiny, kterými příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy poslednímu z prvních tří vlastníků. Toto platí i pro případ, že tito vlastníci již v domě nebydlí, avšak do jejich práv a povinností vstoupili noví vlastníci na základě převodu nebo přechodu vlastnického práva. Je tedy lhostejné, že v domě by již nebyl žádný vlastník, který se stal členem společenství ke dni jeho vzniku. Ze zákona lze dále dovodit, že tito vlastníci tvoří dohromady jediný kolektivní orgán, který nevznikl volbou, ale vznikl ze zákona a proto by v nejkratší době měly proběhnout volby. Jiné další postupy zákon nezná, ale máme za to, že poměrně vyčerpávajícím způsobem řeší otázky nečinnosti vlastníků, kteří se odmítají starat o vlastní majetek, což považujeme za dobrodiní zákonodárce, neboť jinak platí, že starost o vlastní majetek je věc každého samostatně. JUDr. F. Lebl Příspěvek je volně k dispozici na webu. Jana1
Pokud jste výbor nezvolili, pak žádné členy výboru nemáte. Přečtěte si § 9 odst. 9 Zákona o vlastnictví bytů, vzorové stanovy a http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#… . Pokud chcete zvolit výbor, svolejte shromáždění.
lake
pane lake, to jsem samozřejmě prostudoval, ale obávám se, že podle toho co je uvedeno v části 3. článku VI. odstavci 11 má pravdu paní Jana a v současné době je mezi sousedy pár členů Výboru, kteří o tom nemají ani páru… Přesto i Vám děkuji za reakci.
Pane Václave,
nemáte pravdu. Osoby o kterých hovoříte nejsou členy výboru SVJ. Ani paní Jana nenapsala, že by byli členy výboru. Výbor SVJ neexistuje. Zcela jasně to plyne z § 9 odst. 9 Zákona o vlastnictví bytů, i z článku VI odst. 11 vzorových stanov. Tyto osoby pouze plní funkci (neexistujících) orgánů společenství, ale netvoří statutární orgán SVJ. Nemají rozhodovací pravomoc podle § 9 odst. 11 ZoVB. Nemohou být zapsáni do rejstříku.
Rozdíl je to zásadní: bez zvoleného statutárního orgánu se SVJ nikdy neujme správy domu a nadvláda dosavadní správcovské firmy proto potrvá i nadále. Jakmile bude řádně zvolen výbor nebo pověřený vlastník, skončí (automaticky) výkon správy BD a společenství se ujme správy samo. Podle toho, co jste napsal, Vám jde právě o toto.
lake
Dobry den, pane Lake,
jak prosim rozhoduje/jedna seskupeni osob, ktere plni nahradni funkci organu spolecenstvi dle § 9 odst. 9 Zákona o vlastnictví bytů, i z článku VI odst. 11 vzorových stanov?
Dekuji, Karel
Máte pravdu,
ještě dovolte dotaz – dle zákona může ono „přechodné“ období
trvat max 5 let. Řeší zákon také co se stane potom ? Děkuji.
Nevím, odkud jste, ale my jsme vybírali před cca 9 měsíci. Pokud byste byli z Brna nebo okolí, klidně pošlu materiály pro inspiraci.
Pane Václave,
opět používáte nesprávnou informaci: o žádném přechodném období v trvání 5 let se zákon nezmiňuje. Období "nemohoucího" SVJ bez zvoleného výboru může trvat neomezeně dlouho - dokud vlastníci jednotek nezačnou správu svého majetku brát vážně.
Pokud je přimějete k volbě výboru, děláte záslužnou činnost. Statutární orgán byste měli zvolit a zapsat do rejstříku v každém případě. Dále bych doporučil oslovit v předstihu jiné správní firmy, požádat je o cenovou nabídku a návrh smlouvy o správě domu. Nabídky porovnat se současným stavem. Podle toho můžete posoudit, jaký by byl přínos změny správní firmy a které dáte svou důvěru.
Připomínám, že s volbou výboru automaticky zaniká pověření původního správce. Budete se tedy muset velmi rychle rozhodnout: buď schválíte uzavření smlouvy o správě opět s BD, nebo s jinou firmou, nebo si budete nadále zajišťovat správu sami.
lake
Také děkuji za trpělivost :)
Vycházel jsem z předpokladu (který jste mi vyvrátil) že se automaticky zvolí nějaký pseudoVýbor a následujícího:
„(11) Výbor je výkonným orgánem společenství; musí mít alespoň 3 členy. Výbor nebo pověřený vlastník rozhodují o věcech spojených se správou domu, pokud si rozhodnutí v těchto věcech nevyhradí shromáždění. Funkční období výboru nebo pověřeného vlastníka určují stanovy, nesmí však přesáhnout 5 let.“
Ale kde není Výbor, není ani 5 let.
Pokud tedy rozešlu vlastníkům jednotek pozvánku na ustavující schůzi, kolik se jich musí sejít, abychom byli usnášeníschopní ? Je nějaké náhradní řešení, když se nás nesejde dostatečný počet ? Např. mění se tento počet na další (náhradní) schůzi? Značný počet bytů je u nás pronajímán a majitele zajímá jen dojení peněz, ale nedělám si iluze že přijdou za schůzi SVJ. Děkuji.
Pane Václave, zkuste si přečíst zákon o V.B. a vzorové stanovy. Vše je zde, na webu SVJ. Možná vám bude hned všechno jasnější. Pan lake je sice trpělivý, ale taky se někdy unaví. Jana1
Paní Jano, nezlobte se, ale podobné reakce opravdu nechápu. Jasně že jsem vzorové stanovy četl, jen prostě někdy jedna strohá věta od (ochotného) člověka vydá za 20 stránek právničiny. Myslím, že odkaz Diskuse je od slova diskutovat. Pokud ne, může ho správce webu nahradit odkazem na stažení dokumentů. Nikde jsem nepsal „Jano nebo Lake koukejte mi odpovědět“. Pouze jsem slušně požádal pokud bude mít někdo chuť a čas pomoct „nováčkovi“, nechť tak učiní. Pokud vás, nebo kohokoliv jiného moje téma nějak popuzuje, unavuje či něco podobného, klikněte prostě jen na další v řadě. Děkuji.
p. Václave, doporučuji trpělivě studovat jak diskuzi, tak Zákon o vl. bytů (+stanovy). Uvidíte , že po čase vám kamínky mozaiky začnou zapadat hezky do sebe, a začnete chápat nejen , jak se věci mají, ale také proč. To má větší hodnotu, než narychlo zodpovězený dotaz.
Odpověď na vaši otázku:
§ 11 zákona
(2) Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci
jednotek, kteří mají většinu hlasů
Institut náhradního shromáždění zákon nezná. I kdyby to mělo být po-sté, stále svoláváte shromáždění řádné.
G.X.
Vy se taky nezlobte, ale vaše otázky ve mě vyvolaly dojem, že jste si nepřečetl vůbec nic. Tak promiňte, jestli jsem se mýlila. Jana1
Václave, Václave.......pak už jen přijde čert a vezme vás do pekla. A nebo.....bude nový zákon a to zákon džungle. Jana1
Dobrý den pane Václave. Jsme správcovská firma z olomouckého kraje a nabízíme také dálkovou správu nemovitostí. V případě Vašeho zájmu jsme schopni zaslat nabídku a případně i kompletně zorganizovat svolání první ustanovující schůze včetně všech náležitostí. Pokud budete mít zájem o další informace, napiště Váš email.
Poslední komentáře