Dotaz p. lakemu - bohužel v předmětné diskusi můj dotaz pravděpodobně zanikl
P.lake, velmi pozorně načítám Vaše příspěvky a jako osoba pohybující se ve státní správě, právní prostředí, mnohdy se zájmem zjišťuji svoje nedostatky-přiznávám, jsem jedna z tzv. „ovcí“ jak jste kdysi na foru uvedl. Každopádně třeba i o tom tady to forum je…oceňuji, že snad jako jeden z mála svoje tvrzení dokládáte judikaturou, či odkazy na zákonná či jiná ustanovení, což kvituji a nejen já určitě děkuji. Nyní k věci a mojí neznalosti v souvislosti s Vaším článkem, že dluhy nepřecházejí na nového vlastníka:
•manželka již 3 rokem vlastní bytovou jednotku v domě v SVJ, kde již před „x“ lety (tedy dříve než se stala nabyvatelem) odsouhlasili na shromáždění SVJ zateplení domu, opravu střechu, výměna stoupaček a vzali si úvěr. Splátka měsíční činí příkladmo dle podílu cca 2 tis. Kč v našem případě (jen pro upřesnění, bydlíme jinde, byt pronajímáme). Teď se od Vás dozvídám a přiznávám zároveň svoji neznalost, že dluhy (závazky) tenkráte odsouhlasené nepřecházejí na moji manželku. Bohužel i my splácíme měsíční splátku za „tenkrát“ odsouhlasený úvěr, jak jsem již popsal. Neexistuje žádné písemné či jiné, dobrovolné převzetí tohoto závazku mojí ženou za původního vlastníka. ****Chápu dobře Váš výklad, že manželka tento dluh, který jak jsem řekl splácí již 3 rokem a ještě 7 let by ji čekalo, splácet nemusí ?- jak to oznámit výboru, postačí písemně, či na shromáždění… Existuje nějaký právní podklad, na kterém by bylo možné neoprávněné splátky (3 roky nazpět), chtít vrátit ?-či jsme byli 3 roky hloupí a máme smůlu?****
Omlouvám se za délku, ale chtěl jsem to řádně vysvětlit. Děkuji předem za odpověď a přeji pevné nervy tady na foru, neboť nás pravda mnohdy bolí…jsem tím příkladem.
Pane acer2001, netroufám si odhadnout vaše šance. Odkazoval jsem na více rozsudků, ovšem v nich nabyvatel jednotky nikdy nezačal dobrovolně sám platit.
Účinně se lze bránit v případě, kdy nabyvatel jednotky obdrží první rozpis plateb. Věřitel má totiž zákonnou povinnost prokázat důvod závazku (viz Občanský zákoník). Je tedy povinností SVJ tvrdit a prokazovat, že nabyvatel má hradit určitou částku, musí také prokázat porávní důvod k úhradě. Důkazní břemeno je na SVJ.
V okamžiku, kdy vlastník započal s placením a hradí takto již 2 roky, dal konkludentně najevo, že s výší předpisu plateb souhlasí. Nyní je v procesně nevýhodném postavení on sám. Situace se obrací, důkazní břemeno je pouze na něm. On musí prokazovat, že nevěděl o splátkách, že jde o dluh jin0 osoby, že on nesouhlasil s převzetím dluhu. Může mu být tvrzeno že souhlasil ústně, jinak by přece nezačal dobrovolně platit. Jak to vyvrátí?
Podotýkám, že nový Občanský zákoník jde ještě dále. O uzavření smlouvy bude svědčit jednání obou stran i bez písemného projevu vůle. I písemnou smlouvu bude možno změnit ústně – rozhovorem, emailem nebo po telefonu. Kdo nezačne protestovat, ten zřejmě se smlouvou či její změnou souhlasil. Budeme se muset všichni naučit dávat si pozor co děláme a jak to může být vysvětlováno.
lake
děkuji za reakci, i když jste mě samozřejmě moc nepotěšil… S Vašimi znalostmi, s Vašimi zkušenostmi – Vy sám by jste se bránil, tedy třeba i soudním sporem, kdyby výbor SVJ vůbec nereagoval, což lze předpokládat?
Když pominu peníze uhrazené za předchozí léta za úvěr, tak do budoucna splácet ještě 7 let za původního vlastníka se mi nechce…apropo jak bylo opakovaně řečeno, bytová jednotka byla zcela jistě pro mě, na základě provedených rekonstrukcí na domě (viz. popsaný účel úvěru), původním vlastníkem řádně navýšena. Chápu, že neznalost zákona neomlouvá…
„Dluhy nemají nožičky“
ani „konkludentně“ dodávám. Samozřejmě zaplacené budete muset vymáhat nazpět jako bezdůvodné obohacení SVJ. cit. „…Věřitel má totiž zákonnou povinnost prokázat důvod závazku…“ – i kdykoli během platnosti. Nikoli tedy pouze před první splátkou. Pokud na Vás dluhy nepřešly dohodou, pak na Vás nepřešly vůbec.
Obdržel jste taxativní přehled plateb?
- přehled plateb jsem neobdržel, bylo to řečeno jen ústně s tím, že musím platit měsíčně dle m2 bytu a že se jedná o splátku úvěru na reonstrukci domu (tj. všichni vlastníci dle m2 bytu přispívají měsíční splátkou)
…víte, bude to znít asi hloupě, ale uznávám svoji neznalost za splátky z minula. Teď je pro mě primární již dále nesplácet úvěr, který jsem vědomě nepřevzal, nebyl ještě vlastník v době odsouhlasení na shromáždění. Když jen tak přestanu splácet, logicky mohu očekávat nesouhlas výboru.
Popisujete, že platíte bez právního důvodu a že Vám SVJ nikdy prokazatelně neoznámilo ani důvod platby, ani její výši. To je kuriózní případ. S tím jsem se ještě nesetkal. Jak tedy víte, že hradíte splátky cizího dluhu a z čeho odvozujete výši platby?
Platbu bez právního důvodu můžete ovšemže ihned ukončit a požadovat zpět celou částku z důvodu bezdůvodného obohacení SVJ. Problém bude prokázat, že neplatíte dobrovolně, ale jakýmsi omylem. Proto nejsem schopen předvídat jak by věc rozsoudil soud.
Průměrný občan neplatí bezdůvodně, jestliže u něj nevznikla povinnost platit. Soudy posuzují existenci jiné než písemné smlouvy především podle jednání smluvních stran a podle toho, co takové jednání obvykle znamená.
- ObčZ §35 (3) Právní úkony vyjádřené jinak než slovy se vykládají podle toho, co způsob jejich vyjádření obvykle znamená.
- ObčZ Přijetí návrhu §43c (1) Včasné prohlášení učiněné osobou, které byl návrh určen, nebo jiné její včasné jednání, z něhož lze dovodit její souhlas, je přijetím návrhu.
lake
Trochu polemiky: ve svém předešlém příspěvku jsem napsal důvod platby a výši, cituji:„bylo to řečeno jen ústně s tím, že musím platit měsíčně dle m2 bytu a že se jedná o splátku úvěru na rekonstrukci domu (tj. všichni vlastníci dle m2 bytu přispívají měsíční splátkou“. Je jasné, co je psáno, je dáno…ale i ústní seznámení ze strany člena výboru SVJ=jsem považoval za důležitou a pravdivou (poctivou) informaci.
Vězte že chápu plno lidí, i tady na fóru, že tápeme v celku novém institutu „SVJ“. Jsme a budeme dlouho laici, i když si načteme ZoVB, výklad mnohých z nás může a je v některých oblastech odlišný. Tento můj případ, že dluhy nepřechází na nového nabyvatele…nezjistíte znalostí tohoto zákona. Vžijte se do role třeba jen mladých lidí, kteří nemají povědomost o SVJ, jsou rádi, že vhodný byt objeví a zakoupí. Že v domě je SVJ a co to přináší vězte, primárně zjišťuje málo kdo-můj názor. Neomlouvám svoji hloupost, já jsem při koupi bytu měl povědomost o SVJ a příslušném zákoně-ale pokud mě výbor SVJ na počátku seznámí s tím , že se zrealizovala rekonstrukce našeho bytového domu, celkový úvěr činí tolik a tolik, bude se splácet tolik a tolik let, splátka právě mého bytu dle m2 činí tolik a tolik ⇒ přišlo mi to logické, v té chvíli.
Pane acer2001,
o tom, jak nebezpečné je začít hradit neurčité částky „naslepo“,
jsem před časem psal zde: http://www.portalsvj.cz/…oh-na-spravu.
Je lehkomyslnost začít hradit bez písemného předpisu, bez toho, že by bylo zřejmé co jsou zálohy a co příspěvky, bez podrobného rozpisu určení jednotlivých záloh a příspěvků.
Stejně tak je hrou s ohněm, jestliže plátce záloh nevyžaduje jejich každoroční vyúčtování.
lake
Pane acer2001, nejde vůbec o moje znalosti či zkušenosti. Jde o to jaká jsou fakta a právní skutečnosti ve Vašem domě. Tedy jaký je právní stav. Ten jste nepopsal, asi o něm nic nevíte.
Jde o schválení stavebních úprav před X lety: jak to bylo schváleno, jak znělo přesně usnesení, zda se hlasovalo o úvěru, zda vlastníci jednotek podepisovali nějakou smlouvu či ručení, zda s nimi sjednalo SVJ splátkový kalendář. Pokud to zjistíte a budete k tomu mít v ruce písemné dokumenty, mohu se pokusit poradit další vhodný postup.
Zatím se mi jeví Vaše pozice taková, jak jsem popsal v minulém příspěvku: více než dvouleté dobrovolné placení částky označené jednoznačně a srozumitelně „splátka úvěru“ svědčí o tom, že jste splácení dobrovolně převzal po předchozím vlastníkovi jednotky na základě vzájemné dohody.
Pokud jste schopen soudu prokázat opak, vymáhejte na SVJ vrácení bezdůvodného obohacení za tři roky nazpět.
lake
kdyby nepostupoval diletantsky a nezačal platit na základě ústního sdělení bez znalosti za co vlastně platí. Takoví exoti pak nemají šanci na úspěch zvláště když se probudí ze sna po dvou letech. I v tom posledním Lídlu si vezmu účtenku jako samozřejmost. Škoda slov.
a ty ses probudil teď…žádal jsem o radu p.lake a jeho kvalifikovanou odpověď, kterou jsem dostal. Nikoliv nějakého „hulváta“.
Kupec málokdy ví, že je na domě úvěr. V rozpise záloh nájmu by měla být položka splácení úvěru odlišena od záloh správy a pozemku. Otázka je, zda má být podíl na úvěru uveden v kupní smlouvě jako závazek bytu. To se tu myslím také řešilo. Prodávající se prostě snaží prodat výhodně a skryté dluhy nebo závady bytu nezmíní.
Poslední komentáře