Dostupnost uzávěrů vody a plynu na stoupačkách v suterenu v případě havarie.
Dobrý den, dotazoval jsem se správce budovy /panelový dům/ a také SVJ na případ,kdy je nutné okamžitě zastavit přívod vody nebo plynu z důvodu havarie./prasklá stoupačka vody,nečekaný únik plynu apod/. Tyto uzávěry jsou za zamčenými dveřmi a klíče vlastní členové výboru SVJ a správce budovy který má sídlo mimo.Takže pokud třeba praskne voda na stoupačce o víkendu kde nikdo nebude k sehnání můžu volat jen havarijní službu vodáren k uzavření přípojky do domu. Za tu dobu než přijedou a zavřou,bude vytopeno dost bytů pode mnou. Máte prosím někdo s tímto zkušenost a můžete poradit jak tento stav zlepšit ? Truhlář.
Hlavni uzavery maji byt pristupne .. to bez diskuze, ale komu vsem ?
Vodarny maji svuj uzaver venku, pouzivaji je i hasici
V dome jsem to vyresil, ze jsem od prvnich mrizi a dveri dal klice vsem obyvatelum ( vlastnikum ), ty druhe dvere jsou s papundeklu, jdou v pripade havarie vykopnout ( stoji asi 1.000 ,– Kc ). Klice od jednotlivych stoupacek jsou pristupne hur. Navstevy pristupy nemaji.
Jinak dobrou pojistku ( domu i jednotlivych bytu ). Skody pri praskle hadicce od zachoda do 15 minut, jsou schopne udelat skodu v radech statisicu a praskle stoupacky v radech milionu. Nekdy staci i obycejne praskle vetsi akvarko.
Dnes delaji plastove trubky s vetsi pevnosti nez bylo pravidlem. Take je otazka jak casto se maji plastove rozvody v domech menit.
Spis nez pristup k hlavnim uzaverum a uzaverum stoupacek by me zajimala zivotnost pouzite technologie na rozvody vody.
„uzávěry jsou za zamčenými dveřmi“
Uzávěry musí být přístupné, nejlépe z vnější strany budovy. Pokud nejste ochotni dodržovat právní předpisy sami, hasiči Vám s jejich dodržováním rádi pomohou.
Podle toho, co uzávěr uzavírá rozlišujeme:
- Uzávěr domovní (uzavírá odběr domu) je-li odběrné místo pro dům
- Uzávěr sekce domu (uzavírá odběr sekce domu) je-li odběrné místo pro sekce domu.
- Uzávěr stoupačky (uzavírá odběry do stoupačky)
- Uzávěr bytový (uzavírá odběr bytové a nebytové jednotky)
- Uzávěr spotřebiče (uzavírá odběr spotřebiče).
O kterém uzávěru jednáme?
Doplňuji svůj dotaz : Jedná se o uzávěry stoupaček k jednotlivým bytům od přízemí a další patra.Uzávěry jsou umístěné na vodorovném potrubí pod stropem v suterenu.Přístup je přes dvoje uzamčené dveře. Děkuji za Váš dotaz Truhlář.
Z hlediska PO:
Vyhláška předepisuje přístup pouze pro prostory s vysokým požárním
nebezpečím a jen pro hlavní uzávěry. Obytný dům to asi nebude. Nebo
znáte jiný předpis?
Vyhláška č. 246/2001 Sb.
o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního
požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci)
§ 11
Podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce
- byla zajištěna trvalá použitelnost vnitřních a vnějších
zásahových cest (např. požární výtahy, požární žebříky) a trvale
volný přístup k zařízení pro zásobování požární vodou,
§ 16
Způsob posuzování požárního nebezpečí činností s vysokým požárním
nebezpečím
Odst (5) b) … zajištění ….přístupu k hlavním vypínačům
elektrického proudu, uzávěrům vody, plynu, ústředního vytápění,
popřípadě dalších produktovodů, označení všech určených míst
požárními, výstražnými a bezpečnostními značkami) nebo tabulkami,
způsob manipulace s hořlavými nebo nebezpečnými látkami,
Z hlediska havárie:
U nás 4 osoby (převážně důchodci) mají přístup ke všem klíčům
společných prostor kde jsou i uzávěry stoupaček. To zatím bylo
postačující pro zásah v případě havárie.
Jakto, že do společných prostor mají přístup pouze 4 důchodci?
„Hasičský záchranný sbor kraje při výkonu státního požárního dozoru může uložit pokutu až do 500.000 Kč právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě, která porušila povinnost vyplývající z předpisů o požární ochraně tím, že:“
„nevytváří podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, neudržuje volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, rozvodným zařízením elektrické energie, uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům, věcným prostředkům požární ochrany a ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení“
(z)
„Osobně si znění „volný přístup“ vykládám tak, že na přístupu k uzávěrům nebudou žádné zamykatelné dveře nebo jiné zábrany.“
Ing. Petr Bohuslav (z)
Zvolil/a jste zcela nevhodné citace. Nutné je vyjít ze zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. V § 5 mimo jiné naleznete, že právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny udržovat volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody atd. Tato povinnost platí bez ohledu na míry požárního nebezpečí provozovaných činností.
V uvedeném předpisu zákon 133/1985 je citace „b) zajistit přístup k rozvodným zařízením elektrické energie a k uzávěrům plynu, vody a topení, “ a podle mě, stačí zajistit přístup pro daný médium na nejvyšší úrovni – uzávěru přípojky dodavatele média (na ulici) nebo uzávěru do domu/vchodu podle toho, kde je odběrné místo. Z toho nevyplývá požadavek zpřístupnění uzávěrů stoupaček. Tyto uzávěry máme uzamčené a není uveden jako nedostatek v žádné revizní zprávě PO
Mýlíte se. Uzávěr na odbočení z vodovodního řádu není určen k manipulaci odběratelem. Manipulaci s ním smí provádět pouze zaměstnanec dodavatele. Navíc, jak jste schopen zajistit jeho uzavření v případě potřeby?
Tedy mnou výše uvedená povinnost se týká uzávěru, který je umístěn za zařízením pro měření odběru. Většinou se jedná o jeden uzávěr. Jsou však případy, kdy uzávěry jsou umístěny až za větvením (starší objekty apod.). K těmto uzávěrům je stanovena povinnost zajistit přístup za účelem jejich uzavření v případě potřeby.
Na úplný závěr žádné revizní zprávy PO neexistují! Takže je otázkou o čem píšete.
„Uzávěr domovní (uzavírá odběr domu) je-li odběrné místo pro dům“
Nikoliv. Uzávěr domovní je i v případě, že odběrné místo není dům. Obdobně dále.
Ano, jednoduché a doporučované řešení. Pokud ovšem nemáte ve výboru zamindrákovaného řemeslníka, který celý život říkal druhým pane a nyní má „funkci“. I u nás jsem toto navrhoval, bez úspěchu. Zvolili řešení á la AsiTak s několika důchodci. Nejlepší na tom je, že než u nás vzniklo SVJ, tak všichni měli klíče od všech společných prostor včetně prostor s uzávěry stoupaček.
Na rozdíl od minulosti nezamčený dostupný společný prostor se stane doupětem bezdomovců a narkomanů doprovázený neskutečným nepořádkem včetně lidských exkrementů. A pan předseda má možnost svobodné volby, zda bude riskovat pokutu za zamykání nebo bude pravidelně dát uklízet nepořádky (nalezne-li dodavatele takové služby) a zavádět opatření na vyloučení těchto osob z domu nebo pravidelně kupovat a doplňovat proudovou hadici do protipožárního hydrantu a zmizelé klíče do krabiček za sklem. Jedna věc je něco nařídit a jiná věc je dodržovat. Zákonodárci by měli zvažovat i to, zda lze ustanovení zákona prakticky aplikovat.
Takže „asi tak“.V případě jakékoliv havárie půjdou do kytek dveře a jejich oprava se hezky naúčtuje tomu přecedovi,který ušetřil 12,50 kč. za sklíčko.Takového imbecila bychom ve výboru taky potřebovali, abychom měli kam vyhazovat naše přebytečné prašule.
jinak by rozhodování bylo jednoduché. O dveře spíš přijdete (u nás už dva krát), když bude vracet feťák bez klíče v noci do domu a dveře jednoduše vykopne. Nebo si myslíte, že v domě se nachází „srdnatý rek“ který bude vyhlížet ve tři ráno z okna a pozná dotyčného a usvědčí u policie a nebude mít strach od msty … Toho imbecila bych vynechal, ať to vyzkouší každý sám a pak to uvidí jaký to je!
v našem svj dělá několik důchodců všechno, zbytek jsou samí mladí, kteří nehnou ani prstem. I u vás je výbor, který jste si sami zvolili.
Poslední komentáře