Dohoda a její zneplatnění.
Dobrý den, jako spolupodílníci v roce3/2006 se dohodli na úhradě zateplení domu tak,že půdní byty budou platit je 30% šlo o přepočet na podlahovou plochu.Slevu dostali za to,že se nemusela zateplovat společná chodba a byla zateplena i půda z jejich zdrojů.Měsíc na to už byli byty převedeny do vlastníků jednotek vzniklo tedy SVJ. Co se nestalo zjistilo se,že střecha je takřka v havarijním stavu a zatéká do půdních bytů.Zde,ale zřejmě jde o vinu majitelů půdních bytů,ale vzhledem k tomu,že danou půdu má nyní třetí majitel těžko se najde viník který to způsobil. Následně na poslední schůzi výboru se vyneslo usnesení,že půdní byty vrátí veškerou slevu na zateplení,protože se zjistilo,že ve fondu není dostatek peněz na novou střechu a zřejmě i tím,že se mnozí z nás domnívájí,že to zapříčínili majitelé půd. Pro usnesení hlasovali všichni přítomní což bylo podle podílů 71,6%. Otázka:je možné po pěti letech zneplatit takovou dohodu,která byla 100%.Navíc někteří nynější majitelé u této dohody nebyli a byt v tu dobu nevlastnili.
Pane tomason,
píšete, že dohoda byla uzavřena podle Občanského zákoníku mezi tehdejšími ideálními spoluvlastníky budovy ("spolupodílníky"). Účinnost této dohody vůči jejím účastníkům skončila pro každého "spolupodílníka" okamžikem, kdy nabyl vlastnictví k jednotce podle ZoVB.
Tato dřívější dohoda nemá při hospodaření podle ZoVB žádného účinku: nelze se na ni odvolávat, ani ji nebylo nutno nějak "zneplatňovat" na shromáždění. Vlastníci půdních bytů nikdy žádnou "slevu" v rámci hospodaření SVJ nedostali.
Podotýkám, že platba záloh podle § 15 odst. 2 je něco jiného, než snášení výdajů na správu domu a pozemku podle § 15 odst. 1 ZoVB. Výdaje totiž vzniknou teprve uskutečněním věcného plnění. Případné bezdůvodné obohacení, vzniklé z tohoto plnění, lze úspěšně vymáhat pouze v promlčecí lhůtě podle § 107 Občanského zákoníku.
Vám však zřejmě jde o zálohy na kontě SVJ (dosud nespotřebované, neutracené na účel správy domu a pozemku). Nedošlo tedy ještě k bezdůvodnému obohacení a promlčecí doba vůbec nezačala běžet.
Můžete tedy spočítat kolik mají dosavadní plátci nižších záloh doplatit rozdílu a podle toho jim lze jejich zálohy dočasně zvednout (§ 15 odst. 2 s přihlédnutím k § 11 odst. 2 ZoVB). Nebo je možno postupovat obráceně: všichni, jimž vznikly nerovnoměrným stanovením předpisu záloh přeplatky na zálohách, je obdrží zpět; tím se všechny jednotky dostanou v zálohových platbách na stejnou úroveň (vyjádřeno v Kč/m2 podlahové plochy) a je pak možno všem zálohy přiměřeně zvýšit k pokrytí nákladů na budoucí opravu střechy.
lake
Pane tomason,
pozor, napsal jsem přesný opak: placení záloh nepodléhá žádné promlčecí lhůtě, protože pouhým složením zálohy nevzniklo nikomu bezdůvodné obohacení. To vzniklo teprve použitím záloh na hrazení nákladů spojených se správou domu a pozemku - přesněji okamžikem, kdy SVJ neoprávněně odepsalo ze záloh vlastníka jednotky vyšší částku, než odpovídá podílu vlastníka na společných částech domu.
Doporučený postup jsem už popsal. Podotýkám, že nic vám nebrání odhlasovat si, že SVJ neuplatní promlčení. Pak požádáte SVJ (každý za sebe doporučeným dopisem) o vrácení bezdůvodně odepsaných částek za celé období trvání SVJ. Můžete se SVJ uzavřít dvoustranné dohody o vzájemném započtení pohledávek, to jest: předepsaná záloha na správu se sníží vlastníkovi jednotky na minimum do doby, než bude jeho dřívější přeplatek vyrovnán.
lake
Poslední komentáře