diskriminování těch co mají menší podíl

Vložil Hannka, 15. Listopad 2016 - 9:01 ::

Dobrý den,
koupila jsem byt v bytovém domě o 6-ti bytových jednotkách. 4 byty jsou 3+1,mají balkón o délce cca 3 m a garáž. Zbylé dva byty jsou 2+1 s tím, že jedna z místností je bývalý půdní,podkrovní prostor, kde můžete být vzpřímený jen téměř těsně podél zdi a tyto dva byty jsou bez balkónu a garáže. Jsme SVJ.
SVJ má ve svém vlastnictví ještě pozemek kolem domu, který se skládá z travní plochy za domem a nádvoří před domem.
Vlastním jeden z bytů 2+1.
Problémy jsou tu tři.
1)Do fondu platíme rovným dílem

2)I když do fondu platíme rovným dílem, předseda mi zakazuje parkovat na nádvoří před domem. I když nebráním v žádném vjezdu ani výjezdu. Podle ,, jeho " domovního řádu nesmím pozemek používat, protože nemám garáž ani přilehlé pozemky.
Smí mi na pozemku zakázat parkovat, když pozemek koupilo SVJ, nemám ho v podílech, ale platím do fondu rovným dílem?
(Píši jeho, jelikož i když se na schůzi tři ze čtyř shodneme, on je čtvrtý, řekne, ,, dokud tu budu předseda bude to podle mě. " Bohužel se s ním ostatní nechtějí hádat a tak pan předseda křičí na mě.)
3) Třetí problém se týká úklidového řádu.
Je tam uvedeno, že byty 1-4 odhrnují sníh před vlastní garáží, byt 5 má na staroti prostor u popelnic, byt 6 prostor kolem hlavního vchodu a to trvale.
Je přeci logické, že si mají uklízet před vlastní garáží.
Popelnice a vchod používají všichni, podle mě bychom se měli na jejich úklidu střídat podle rozpisu, který máme na společné prostory.

I když kvůli rekontsrukci byt neobývám jezdím tam společné prostory uklízet, přijela jsem tam uklízet společné prostory i po malířích. Domluvila jsem i úklid toho sněhu, ale nejde to několikrát denně celou zimu, navíc tyto prostory používají všichni.
Pan předseda mi pak kvůli tomu pořád volá a předhazuje mi to.

Navíc dal do stanov ( které se mají schvalit) i dodatek, který mu umožní zařídit úklid na vrub toho, jenž neuklidil.

K tomu na schůzi řekl, že zajistí tu nejdražší a nejvzdálenější službu.

Mohu se proti tomu to jednání bránit?

Velice děkuji za Vaše cenné rady.

Hannka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Volný (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 10:20

    Vznesla jste celou řadů problémů, které by se měly řešit. Některé věci byste měla upřesnit. Např. zda jsou garáže podle katastru nemovitostí nebytové jednotky, nebo jsou to společné části domu ve výlučném užívání některých vlastníků. Dále zda jsou balkóny podle prohlášení vlastníka součástí bytových jednotek nebo společnou částí domu.

    Je s podivem, že platíte příspěvky na správu nikoliv jak bylo obvyklé podle ZoVB podle velikosti spoluvlastnických podílů, nýbrž rovným dílem tj. stejně na jednotku. To se mohlo prosadit jedině souhlasem všech vlastníků a překvapuje mě, pokud to někdy vlastníci menších bytů udělali.

    V každém případě máte šanci se proti zjevným nespravedlnostem, o kterých jste mluvila, nyní postavit, protože budete schvalovat stanovy nové. Máte právo obdržet návhr nových stanov v dostatečné lhůtě předem před jejich schvalováním na shromáždění vlastníků. Sepište si své návrhy na změny stanov a předejte je SVJ (statutárnímu zástupci SVJ) případně též ostatním vlastníkům ještě před konáním shromáždění. Na shromáždění vyžadujte, aby se o vašich návrzích hlasovalo. S předsedou se příliš nezdržujte zbytečnými hádkami, říkejte mu s klidem, že dobře, že je to jeho názor a ať dá tedy o vašich návrzích hlasovat. Pokud nebudou na shromáždění vaše návrhy na změny zjevně nespravedlivých ustanovení stanov přijaty, hlasujte proti přijetí stanov, abyste měla možnost obrátit se na soud jako přehlasovaný vlastník. Obávám se, že soud bude ve vašem případě jediný způsob (pokud nepřesvědčíte ostatní vlastníky, a to asi nepřesvědčíte, protože má většina větší jednotky a váš dosavadní postup je pro ně velmi příznivý) jak se bránit arogantnímu předsedovi.

    Jaké konkrétní změny byste měla navrhnout, k tomu bychom museli znát návrh stanov. V každém případě byste měla navrhnout, aby se příspěvky na správu rozúčtovávali podle spoluvlastnických podílů (vyjma příspěvků na vlastní správu, které se rozúčtovávají stejně na každou bytovou jednotku viz příspěvek http://www.portalsvj.cz/…-opravy-domu#…) a také navrhnout, aby v případě slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad viz § 1180 odst.1 NOZ.

    Dále pak navrhněte spravedlivější postup při úklidu společných částí domu, předsedovu výhrůžku, že vám naúčtuje co nejdražší firmu, která uklidí za vás, odmítněte s tím, že podle § 159 NOZ je člen statutárního orgánu povinnen jednat s péčí řádného hodpodáře, jinak ponese odpovědnost za škodu způsobenou SVJ sám.

    O domovním řádu tady bylo popsáno už hodně, pokud má být závazný, tak musí uveden ve stanovách jako jejich součást.

    Vložil Hannka, 15. Listopad 2016 - 10:50

    Děkuji za Vaše rady, určitě si vše na katastru ověřím. Bohužel jsem neměla s ničím zkušenosti.

    Vložil roztomily, 15. Listopad 2016 - 10:14

    Dobrý den, prosím co znamená že do fondu platíte rovným dílem? Pokud to znamená že platíte stejnou částku jako obyvatelé větších bytů, tak to je špatně. Pokud to znamená že platíte stejnou částku na m2 (respektive dle spoluvlastnických podílů) tak pak je to v pořádku. Obávám se že parkování na cizím pozemku neobhájíte. Pochopil jsem že parkujete na pozemku který vlastní právnická osoba SVJ (které jste sice členem). Pokud SVJ má platná pravidla které Vám zabraňují parkovat na pozemku SVJ, budete se muset nechat změnit tyto pravidla (na shromáždění nebo soudně) K úklidu Vás nutit nemohou, ale mohou se všemi kromě Vás uzavřít dohody o provedení práce a úklid zpoplatnit (to pak může být problém). Pokud existuje dohoda na úklid měla by být spravedlivá (rotace úklidových prací) A otázkou je pokud okolní pozemky patří právnické osobě SVJ, která má pravidla pro užívání tak i pravidla pro úklid těchto pozemků by měly být analogické. Vaší nejlepší možností je získat si sympatie ostaních vlastníků, nastudovat předpisy (zejména rozúčtování tepla u podkrovních/zko­sených bytů, platby dlouhodobých záloh dle SVP ap.) A pak se pokusit na shromáždění dohodnout. Pokud to nepůjde, tak žalovat SVJ tam kde postupuje protiprávně. Až SVJ soudy prohraje vymahat škodu po předsedovi (ostatním členům výboru naznačte že škoda se bude vymahat i po nich pokud v zápisech výboru budou hlasovat s předsedou).

    Vložil Hannka, 15. Listopad 2016 - 11:08

    Děkuji pane roztomilý,

    ,, do fondu oprav stejným dílem " přesně tak to máme formulované v praxi je to tak, že do fondu oprav platím stejnou částku jako vlastníci větších bytů. No bude to těžké oni ostatní ve většině se mnou souhlasí,ale nechtějí jít proti předsedovi. Pokud má s parkováním předseda pravdu, nebudu mít problém se podřídit.

    Bude to těžké.

    Hannka

    Vložil JaVa, 15. Listopad 2016 - 9:34

    Robotu zrušil svým patentem v roce 1848 císař Ferdinand I Dobrotivý a žádný „předseda výboru“ ani nikdo jiný z SVJ, nemůže nutit vlastníky jednotek k tomu,aby uklízeli společné prostory nebo sníh kolem vašeho domu.Nejlepším řešením je smlouva s firmou,nebo s některým vlastníkem jednotky.Samozřejmě za úplatu.Tuto službu, musí zajistit statutární orgán vašeho SVJ,čili váš „předseda“. JaVa

    Vložil Otto (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 10:52

    JaVo,

    předseda může říct, že nikoho nenutí. Bude říkat, že kdo chce dobrovolně uklízet může a pak nemusí přispívat na úklid. Jinak bude najata firma a náklady za službu úklid se rozúčtují mezi ostatní, kteří se nebudou podílet na úklidu, a že tak to bude upraveno pravidly stanov. Takový postup nemůžete označit, že by byl v rozporu se zákonem, ani nespravedlivý. Napadnout byse dalo jen to, pokud by byla vybrána nepřiměřeně cenově nevýhodná nabídka úklidu.

    Vložil JaVa, 15. Listopad 2016 - 11:02

    Ani zakotvením úklidu svépomocí do stanov SVJ,nevznikne vlastníkovi jednotky povinnost uklízet společné prostory.Uveďte Vy, nebo „pan předseda“ plné znění § ,který tuto povinnost členovi SVJ ukládá.Děkuji Java

    Vložil Graplova, 15. Listopad 2016 - 15:25

    Co je společné a co vlastníka se dočtete v „Prohlášení vlastníka“. Úklid společných prostor – můj názor je, když vůbec nebydlím (pochopitelně opravdu v bytě ani nikdo jiný nebydlí), tedy nešpiním, neužívám a proto po nikom nebudu uklízet. Ale věřím, že se někde nestydí aby jim nebydlící jezdil uklízet a neomaleně to vyžadují.

    Vložil anonnn (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 15:28

    Vlastník bytu nemá povinnost uklízet, má povinnost přispívat na úklid.

    Vložil Graplova, 15. Listopad 2016 - 18:40

    „Vlastník má povinnost přispívat na úklid“ – to je tedy služba – a když službu nevyužívám, tak neplatím.

    Vložil ... (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 18:45

    A japak to?

    Vložil Otto (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 11:11

    JaVo nezlobte se,

    ale vy jste snad vůbec můj příspěvek nečetl. Vždyť jsem psal, že se nikdo nemusí podílet na úklidu, když nechce a uklízet mohou jen ti, kteří to učiní dobrovolně. Prostě bude na úklid najata firma nebo fyzická osoba a ta bude uklízet a vlastníci budou přispívat na službu úklid. Jen ti, co budou dobrovolně uklízet, na službu úklid přispívat nebudou muset, což bude schváleno v pravidlech rozúčtování služeb ve stanovách. Když budou chtít dobrovolně všichni uklízet až na jednoho vlastníka, tak logicky bude na službu úklid přispívat jen tato osoba. Samozřejmě pak bude placená služba úklid využívána jen příložitostně.

    Vložil JaVa, 15. Listopad 2016 - 11:21

    Bohužel, tak jak to zde uvádíte Vy,tak to ve skutečnosti nefunguje.SVJ(vý­bor) je povinen zajistit úklid společných prostor firmou,nebo DPP a všichni vlastníci jednotek v domě i ti,kteří ten úklid provádějí sami, tedy nad rámec svých poviností, jsou povinni přispívat stejným dílem jako ostatní.JaVa

    Vložil Otto (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 11:28

    JaVa,

    váš názor vyplývá z neznalosti příslušných předpisů. Zákon o službách v § 5 uvádí, že o způsobu rozúčtování služeb rozhodne společenství. Pokud společenství rozhodne o způsobu rozúčtování, o kterém jsem psal, tak neplatí to co jste uvedl, tedy že všichni vlastníci jsou povinni přispívat stejným dílem. Váš názor je v rozporu s citovaným ustanovením § 5 zákona o službách.

    Vložil JaVa, 15. Listopad 2016 - 14:30

    Můžete sem prosím dát odkaz na ten Váš Zákon o službách. Pokud samozřejmě nemáte na mysli z.č.67/2013 Sb., § 5 odst.2 písm­.d),kde je uvedeno:

    Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto:

    1. provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.

    Dle mého názoru je tím pouze dána shromáždění možnost usnesení o jiném účtování, než podle počtu osob.Třeba podle velikosti podílu na společných částech domu a pozemku.Nikoliv však o zproštění některých vlastníků jednotek, hradit úklid společných prostor z důvodu,že ho budou provádět svépomocí.Museli by totiž v pravidelném intervalu provádět souhrn všech prací,které za úplatu provádí najatá firma nebo některý z členů SVJ na DPP.Rád bych viděl,kdo z vlastníků Vám na takovou „dohodu“(úklid celého domu a pozemku) přistoupí a hlavně, jak to Vy doložíte přísl.§. JaVa

    Vložil Otto (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 16:14

    Ano, měl jsem na mysli zákon č. 67/2013 a § 5, v jehož odst.(1) se uvádí:

    „Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.“

    Způsob rozúčtování není nijak omezen, jak se mylně domníváte. Záleží jen na rozhodnutí SVJ. Podle osob by se rozúčtovalo, pokud by by SVJ vůbec nerozhodlo. Pokud SVJ rozhodne, rozúčtuje SVJ jakoliv jinak, pokud to nebude v rozporu s dobrými mravy. Nechápu, v čem vidíte problém. Prostě se jednoduše vypočítá příspěvek každého vlastníka z předpokládaných nákladů na úklid, od kterého budou osvobozeni vlastníci, kteří uklidí svépomocí v takovém rozsahu, v jakém by uklidila firma. Ostatní, kteří uklízet svépomocí nebudou, budou platit uvedený příspěvek, který se použije na úhradu firmy/osoby, která úklid provede. Může se stát, že uklízet svépomocí budou dobrovolně všichni, a tedy firmu/osobu nebude třeba volat na úklid vůbec.

    Vložil JaVa, 15. Listopad 2016 - 16:31

    Tento způsob nehrazení služby,kterou má povinnost zajišťovat SVJ se mi jeví, jako velmi špatná „lidová tvořivost“ a nemá nic společného s poviností členů SVJ řídit se platnými zákony a svými stanovami.Samoz­řejmě,že to může někde fungovat,ale pouze do chvíle, než to některý ze současných nebo i budoucích vlastníků jednotek napadne a pak bych nechtěl být v kůži členů výboru tohoto SVJ.Ovšem, je to pouze můj osobní náhled na takto vedené SVJ.JaVa

    Vložil jpinkava, 15. Listopad 2016 - 21:06

    Javo, Vy jste prostě salonní teoretik Tato jak říkáte „lidová tvořivost“ rozhodně vychází ze „zdravého selského rozumu“, a neodporuje dobrým mravům – naopak. Tak jak nikoho nelze nutit uklízet, nelze to ani (zodpovědnému) vlastníku zakázat – má právo pečovat o svůj majetek(pokud to dělá osobně, nemusí za to snad platit). U nás uklízet svépomocí je vůle naprosté většiny vlastníků (na patře to vychází 1× za 4 týdny otázka cca 20 min, ve společném přízemí 1,6× za rok tak 1–2hod :-). No a 1 – 2× ročně se péčí SVJ zajistí generální úklid (jako údržba domu).
    Někteří zdejších diskutujících si snad neuvědomují, že uklízí(nebo zajišťují)úklid svého majetku. Pořád se tu řeší, co kdo bude „soudně“ napadat, co „odporuje“ zákonům( mnohdy hloupě a nesrozumitelně napsaným) nadává se výboru … Nezdá se Vám to poněkud zvrácené? V řešení co zmínil Otto nevidím také problém. Jde o službu (např. běžný úklid, kterou pro některé( ti co nemohou nebo nechtějí) zajistí SVJ. Je to jen o stanovení výše rozumné ceny(není to pokuta). Zatím to funguje, je jen občas problém v „kvalitě“ úklidu (Čas řešení nastane až většina uklízet nebude moci). Holt ne ve všem jsou důležité „platnými zákony :-)Copak si v rodinném domku lidé nechávají (až na výjimky) uklízet úklidovou službou?( a že mají té plochy mnohem více – jen nejsou tak líní jako my panelákoví a jsou zvyklí se o svůj majetek starat) PS. ten úklid je v podstatě jediná "povinnost“ vlastníků (nájemníků)a možná má i svůj výchovný účinek ( jinak se dělá „bordel“ když to za mně někdo uklidí anebo to pak uklízím sám – prospělo by to i našim dětem …)

    Vložil Hannka, 15. Listopad 2016 - 10:08

    Děkuji za radu :-)

    Na posledni schůzi jsem navrhla, že bychom tím mohli pověřit někoho z domu. U třech ze čtyř zúčastněných to mělo úspěch i jsme měli osobu, jenž by to dělala za nám přijatelnou cenu, ale pan předseda, trval na tom, že pokud paní nebude mit IČO, bude souhlasit pouze s úklidovou službou. Je mu jasné, že to je pro nás zbytečně drahé, když jsme řešení měli jiné a levnější. Ukončil to s tím, že dokud on bude předseda neschválí můj návrh. A i přes můj nesouhlas do zápisu uvedl, že jsem navrhla úklidovou službu já.

    Hannka

    Vložil tep (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 19:40

    Pokud úklidové práce nepřekročí 300 hodin za rok, lze to řešit dohodou o provedení prací i s uklízečkou, která vůbec nepotřebuje mít Ičo. Sepíšete s ní dohodu o provedení prací na celý rok dopředu, vyplácet ji budete měsíčně nebo kvartálně – záleží na dohodě. U vás jde asi o více než 300 hodin práce za rok, proto předseda SVJ chce najat na úklid úklidovou firmu.

    Vložil Volný (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 10:36

    Pokud nechtěl schválit váš návrh a měla jste na své straně většinu, tak jste měla s klidem požadovat, ať se rozhodne hlasováním. Přece se rozhoduje na shromáždění vlastníků podle stanov určenou většinou. Není rozhodující, že předseda nesouhlasí, když je přehlasovaný potřebnou většinou.

    Vložil Otto (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 10:32

    S takovým gaunerem se určitě rozumně na ničem nedomluvíte. Snažte se opatřovat důkazy, abyste mohla vyvracet jeho lži. Možná že nezískáte nějakého spojence, který by měl odvahu svědčit proti předsedovi, pak se snažte komunikovat s předsedou písemně. Možná, že vám nebude písemně odpovídat, tak si pořizujte ze shromáždění i ústního jednání s předsedou zvukové nahrávky.

    Vložil Jura (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 9:24

    Hannko, rada zní: neuklízej! Vlastník jednotky není povinnen vykonávat jakékoli úsluhy pro SVJ. Pan předseda s Vámi jedná jako domovní důvěrník za komančů. Pokud pozemek – nádvoří před domem a okolní pozemky náleží do společných částí a není parkování na nich stanovami zakázáno, pak na něj můžeš vjíždět a parkovat stejně tak, jako ti ostatní. Napiš nám jak to dopadlo. Jura.

    Vložil levape, 15. Listopad 2016 - 10:30

    Pokud se tak usneslo shromáždění, mel by každý vlastník jednotky uklízet. Někde na to mají i pokuty. Nechápu co s tím mají společného komančové.Jura je asi trochu mimo.

    Vložil X (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 16:45

    Nesmysl.

    SVJ nemůže zajišťovat správu domu a služby tak, že některému členovi (nebo i všem) uloží, aby něco dělal bezúplatně.

    Úklid společných částí zajišťuje právnická osoba – SVJ. Může si na to sjednat, koho chce, na základě smlouvy. Smlouva se uzavírá dobrovolně.

    Shromáždění se může usnést na tom, že SVJ žádnou smlouvu s nikým neuzavře. Pak ale budou vlastníci uklízet dobrovolně. Vymáhat to mezi sebou nemohou, nemají-li uzavřenu dohodu. SVJ pak také nic vymáhat nemůže, neboť žádnou smlouvu s nikým nemá.

    Jsou tedy 2 možnosti:

    Všech 6 vlastníků uzavře písemnou dohodu, kdo, co a jak bude uklízet, s případnou smluvní pokutou. Já bych do toho nešel. Z toho koukají jen hádky.

    SVJ uzavře písemnou smlouvu na úklid za úplatu, např. s některými vlastníky. Plnění smlouvy vymáhá SVJ. Celkové náklady na úklid hradí samozřejmě všichni. Problém může ale nastat s rozúčtováním.

    Vložil Hannka, 15. Listopad 2016 - 10:28

    Děkuji Juro :-)

    Ve stanovách to přímo není, ale dal tam dodatek, který poukazuje na domovní řád- v tom to znění : Stání na pozemku1/4 pouze v souladu s domovním řádem.

    Domovní řád: K parkování vozidel využívat stávající garáže, vlastní pozemky případně prostor před vlastní garáží a to tak, aby nebylo zabráněno ostatním obyvatelům domu v příjezdu do jejich garáže. Ti kdo nemají garáž ani vlastní pozemek musí využívat pro parkování obecní pozemky a nikoli pozemky SVJ…

    Nemusím tam mermomocí parkovat, ale nechci si nechat vzít právo tam zaparkovat, treba když bude obecní parkoviště plné (malinké parkoviště pro 2 panelové domy) nepotřebuji, aby mi zase vyhrožoval policií.

    Dnes máme opět schůzi i s notářem :-( Určitě se ozvu.

    Hannka

    Vložil Junika (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 15:17

    Hanniko, myslím, že se mýlíte, že pozemek je majetkem SVJ, jak by jej získalo, koupí ??! Zřejmě součástí společných částí domu a vy tam máte svůj ideální podíl. Potom klidně parkujte; také neuklízejte a ignorujte nesmyslné příkazy pana starosty, ať vás klidně žaluje nemá šanci. Vždy (téměř) má rozhodující slovo shromáždění, pokuste se na svou stranu získat ostatní vlastníky.

    Vložil anonnn (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 15:25

    Juniko, nepište hlouposti, když nevíte jak to je. Naše společenství vlastní pozemek, který má téměř 3000 m2.

    Vložil X (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 17:14

    Jinde ale píše, že pozemek je všech podílově.

    V tom případě může být spoluvlastník vyloučen většinovým rozhodnutím, ale musí dostat kompenzaci ve výši nájemného, tj. aby si mohl pronajmout ekvivalentní věc v okolí. Nemůže být z užívání vyloučen bez náhrady.

    Pokud SVJ něco vlastní, pak jen za účelem předmětu své činnosti, což je správa společných částí domu a poskytování služeb souvisejících s bydlením. Pokud službu parkování na vlastním pozemku SVJ poskytuje nerovnoměrně, jen některým, pak za ni musí vybírat poplatek za parkování. Vybraný poplatek je příjmem SVJ, neboť je vlastníkem pozemku. To by ale být nemělo, SVJ by neměla být vlastníkem parkoviště a poskytovat službu parkování. To již zavání podnikáním. Pokud poskytuje možnost parkování bezúplatně, pak všem členům (rovnost členů SVJ). Hlasovat, kdo smí parkovat, je nepřípustné.

    V každém případě si sežeňte PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKA !!!

    Vložil Vlastiks, 15. Listopad 2016 - 9:14

    A co Stanovy ?

    Máte vůbec nějaké ?

    Předseda je také POUZE člen !!!

    Komu patří garáže, pozemek pod nimi?

    Vložil Hannka, 15. Listopad 2016 - 10:43

    Dobrý den pane Vlastis,

    ano stanovy máme jsou z roku 2005 to byl podle rejstříku SVJ první a i poslední zápis i co se týče vzniku predsedovo funkce. Což je divné, protože nejdéle po 5ti letech by měl být opět nový zápis ohledně zvoleného statutárního orgánu, tudíž v r.2015. Nebo se mýlím? V každém případě jsou majiteli již jiní lidé. Tedy z poloviny.

    Teď je budeme měnit, bohužel zahrnují dodatky, se kterými nesouhlasím. Pozemek pod domem je ve vlastnictví všech podle podílu.

    Hannka

    Vložil Vlastiks, 15. Listopad 2016 - 15:46

    Mrkněte se na katastr, jak je evidován vlastník pozemku, garáží, možná se budou všichni divit, jak je to s právy a povinnostmi, a pro Vás s možností parkování. Možná pak i Stanovy budou vypadat jinak.

    K úklidu Vás nikdo nemůže nutit, nucené práce neexistují. Zajistit úklid musí Společenství, další je věcí případné dohody.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".