Co ovlivňuje náměr (oklamání) poměrového indikátoru spotřebovaného tepla?

Vložil A. Piška (bez ověření), 29. Prosinec 2011 - 13:31 ::

Dobrý den, na co si dát pozor při odečtu měřáku tepla na radiátorech? Viděl jsem instalované větráčky pod radiátorem, či radiátory umístěné v dřevěné kleci nebo jinak zakryté sedačkou apod. Dle vyjadření výrobců by „měl“ jakýkoliv pokus o ošizení náměru dopadnout v neprospěch podvodníka, ale nějak tomu nevěřím. Používámě dvoučidlové indikátory Doprimo III, kde by mělo při zakrytí měřáku načítat více jednotek, budiž. Ale co s tím větrákem? Případně kryty radiátorů? Je mi na toto schopen někdo odpovědět? Dosud jsme toto neřešili, ale množí se stížnosti obyvatel domu (na sousedy, jak jinak) a zároveň dotazy, zda-li si lidé nepřihorší když k topení přistaví sedačku apod… Díky

  • indikátory

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Anonymouk (bez ověření), 11. Listopad 2017 - 12:45

Chce to nastudovat princip měření, tedy hledat a hledat (ista, popis). Čím tepleji, tím více impulsů se načítá. Ale pak poměr, porovnání výsledků ze dvou čidel a tento při oblbování dodržet aby nebyl měřák přepnut. Měření u D III začíná při rozdílu teplot tělesa a vzduchu > 4,5 K, ochrana před osvícení sluncem. Dále vliv nastavení a korekce.
Za r. 2013 2386 impulsů, r. 2014 2624 imp, r. 2015 3529 imp, r. 2016 3837 imp, 3 pokojový byt. Pochopitelně se nejvíce topí v obýváku (držím na 21–22°), v kuchyni míň, v ložnici téměř vůbec ne.
Má to však další háček, jak topí ostatní, jaký bude průměr baráku a pak se držet u dolní meze, nepřekročit ji dolů. A průměr baráku není bohužel před vyúčtováním znám, pokud není možnost odečtu on lajn. Takže spíše měřit teplotu a držet se na nejnižší možné, za předpokladu dodržení doporučované teploty při výpočtu. A bude-li v baráku více přetápěčů… Někteří se zaměřili na využití stoupaček.
Teď se malinko přitápí! jen v obýváku.

Vložil Čmuchal (bez ověření), 18. Duben 2017 - 19:31

Na co dát pozor? Na to abyste nezaměnil 6 za 8 a naopak na prvním a druhém nejvyšším řádu náměru :) :) :) :) :)

Pokud jde o Vámi popsané SNIŽOVÁNÍ náměrů, pak hledáte potíže tam, kde je za Vás již vyřešili chlapečkové a holčičky (souhrnně označovaní ministerští blbečkové) a to zcela FAMÓZNÍ a SOFISTIKOVANOU změnou algoritmu: algoritmus se ale ZASE týká pouze ROZDĚLENÍ NÁKLADŮ, a nikoliv spravedlivého dělení TEPLA. Zase je to jen opičí aritmetický prostocvik, který nemá s vztah k fyzikálním vlastnostem tepla.

Proto je zcela zřejmé, že i když použijete třeba 100-čidlové indikátory, ničeho lepšího nedosáhnete. Vámi popisované způsoby snižování výše náměrů, jsou NEANDRTÁLKÉ svědčící o bezmezné tuposti těch co je vymýšlí. Uvědomte je o tom. Uvědomte je o tom, že vynakládají energii na to, aby náklad snížili, ale jakmile se dostanou pod –20% BUDOU K TÉTO hranici dopočteni. Takže nejen, že neušetří ale vydají další energiii na „ochlazování“ tj. znižování výše náměrů.

Změna –40% na –20% je zcela ujetým, ale rozumu mdlého člověka odpovídajícím způsobem, jak reagovat na potřebu „ministersky vymyslet“ nebo nechat „vymyslet (dle zák. o veřejných zakázkách)“ algoritnus alespoň trochu dávající do korelace principy rozúčtování aritmetického s fyzikálními principy „cestování tepla“ po …po kolika: 10?..15? typech panelových objektů, které se v ČR stavěly v 70 a 80-tých letech za vlády „klanu jedné tlapy“ (komunistická zvěř).

Že by bylo algoritmů více? …jo bylo, a co má být. Jiný typ domu = jiný algoritmus. Pokud „algoritmus“ vychází z principu „stejného žaludku“, pak spokojenosti nikdy nedosáhnete a dementům co snižují své náklady ochlazováním, dobře jim tak.

Jediný způsob jak se naučit chovat vespolek, je možnost mít online přístup k výsledkům počítaným v reálném čase. To už jsem tady ale psal v jiném příspěvku. Vygooglete si to.

Howgh

Vložil axeco (bez ověření), 18. Duben 2017 - 20:44

Nemal by si tolko pit – trepes bludy. Ked vytriezvies z „algoritmov“, vysvetli autorovi otazky princip merania tepla a odpovedz mu na otazku co ovplyvnuje pomerove indikatory tepla

Vložil Čmuchal (bez ověření), 18. Duben 2017 - 21:25

Zdravie ťa, slovenský brat môj (bratská „obluda“ spoza Váhu?). Už som to ale uviedol v inom príspevku: nie je dôležité ako a kde teplo cestuje, ale ako navzájom si rozúčtujeme náklady na takéto cestovanie. A spôsoby ako to urobíme, nemajú s logikou nič spoločné.

PS: dotaz anketára je z r.2011, tak nezabudni že viac sa tu asi nedozvieš.

Vložil axeco (bez ověření), 19. Duben 2017 - 4:25

…S tym rozuctovanim s tebou uplne suhlasim. Aj u nas poslanci ovplyvneni tepelnou loby schvalili sice aj povinne merace tepla,ale zaroven pomer 40 % na merace a 60 % na plochu bytu. Nastastie nechali tam este jeden bod – pokial sa vlastnici bytov nedohodnu inak

Vložil axeco (bez ověření), 18. Duben 2017 - 10:05

Elektronicky merac zacina merat pri teplote 37°C. Mam to odmerane – je vsak vo vyske 2/3 radiatora. Princip merania je porovnavanie teploty radiatora a teploty okolia. Takze suhlasim s tym, ze znizit teplotu na zadnej strane meraca odizolovanim od radiatora – podla moznosti. Naopak zvysit teplotu na prednej strane meraca – zabalenim do polystyrenu. Pretoze vyrovnanie teplot na zadnej strane meraca / radiator / a prednej zastavi meranie. Cim je nizsi rozdiel, tym menej nameria Je to odskusane v praxi P.s. preco asi tak „odbornici“ odporucaju „nezakryvat“ merac tepla ???

Vložil tep (bez ověření), 18. Duben 2017 - 17:51

Kdybych kradl teplo, nemohl bych se podívat sousedům do očí. Má zloděj tepla svědomí? Zloděj tepla neoklamává poměrové měřidlo, ale přímo okrádá sousedy o peníze! I tak nakonec zaplatí v rozúčtování nákladů na teplo 80% průměru domu. Vážený zloději, je Vám to zapotřebí? To jste na tom tak špatně, že se musíte obohacovat na úkor sousedů???

Vložil axeco (bez ověření), 18. Duben 2017 - 20:50

Ake svedomie maju susedia, ktori maju termohlavice nastavene na 5,chodia v zime v kratkych rukavoch a trenkach, a pridu na schodzu ziadat vyhodny koeficient polohy bytu a pomer rozuctovania nakladov na teplo 70 % na plochu bytu a 30 % na merace tepla ?

Vložil Novák (bez ověření), 19. Duben 2017 - 10:44

Takže když někdo krade, tak vy budete taky s ospravedlněním, že když krade jiný, proč byste nemohl také vy.

Vložil axeco (bez ověření), 19. Duben 2017 - 10:49

…svedomie som porovnaval

Vložil tep (bez ověření), 19. Duben 2017 - 7:24

Takoví sousedé zaplatí 200% průměrného nákladu na vytápění domu. A mají takoví sousedé nad 50% hlasů, aby odhlasovali rozdělení nákladů 30 na 70%? Podle metodiky MMR by Váš dům musel být zateplený a používat denostupňovou metodu. Jinak metodika doporučuje rozdělení 50 na 50%.

Vložil axeco (bez ověření), 19. Duben 2017 - 11:01

Tak a sme u metodiky. Je CR snad tak rozdielna ako SR, ze u nas „metodika“ doporucuje 40 % na merace a 60 % na plochu bytu? Dokonca niektori metodickejsi metodici odporucaju u zateplenych blokoch pomer 80 % na plochu bytu. Polozme si ruku na srdce, ci takyto pomer motivuje ludi setrit teplom ? A to tesi jedine vyrobcov tepla. Pomer by mal byt 100 % na merace a nevyhodne polohy bytov osetrit koeficientom polohy. U nas po zavedeni pomeru 85 % merace, 15 % plocha bytu klesla spotreba tepla z 2000 GJ na 1100 GJ

Vložil Novák (bez ověření), 19. Duben 2017 - 14:31

A co chytráku v případě 100% podle měřičů, kdy budeš mít sousedy, kteří odjíždějí na delší pracovní cesty a topení vypínají a tím ochlazují tvůj byt. Když budeš chtí vytopit svůj byt na přijatelnou teplotu, tak budeš muset nadprůměrně topit kvůli studeným sousedním bytům a řádně to při vyúčtování zacvakáš.

Anebo budeš sousedit s neobsazeným bytem sousedů, v kterém bude vypnuto topení. Takže takový soused nezaplatí nic, zato ty si připlatíš i za vytápění tohoto bytu. Navíc se soused nebude podílet ani na vytápění společných částí domu a zase to za něj zaplatíš ty.

Vložil axeco (bez ověření), 19. Duben 2017 - 16:15

Moji susedia odchadzaju na pracovne cesty v lete, a ja zase v zime. Ja si svoj byt vytopim sam, a neziadam suseda o jeho vykurovanie.Susedka mi moze vykurit tak … Znova je tu to nezmyselne „kradnutie“ tepla susedom.Pred niekolkymi rokmi, ked som bol sam doma, vypol som vsetky radiatory v byte. Pri vonkasej teplote – 15°C sa po troch teplota v zateplenom byte znizila na 16 °C. V mojej zateplenej garazi bola teplota 12 °C. Aky sused vykuril moju garaz ?

Vložil Roman z Ostravy (bez ověření), 4. Květen 2017 - 18:18

Přechytralý Slováku u nás v Ostravě takovým říkáme cyp, ale ty si ozajstný kokot.

Vložil René Glova (bez ověření), 25. Leden 2015 - 21:41

Oklamat čidlo na žebrovaném radiátoru není problém, je to jednoduché. Teplotní čidlo odebírá teplotu buď z měděného šroubu nebo z čidla na zařízenení(u zad­ního plechu). Je třeba je izolovat od okolního tepla z radiátoru. tzn. nejlepší je tam za to nacpat(nebo nejlépe kolem) pěkně seříznutou polystyrenovou vložku aby to pěkně těsnilo – mezi plech a žebra. Funguje to dokonale – můžu potvrdit. Už vidím jak se tu objeví nějaký chytrolín a bude to napadat(zřejmě z řad poskytovatelů tepla) a bude tvrdit jaká je to blbost :-D . Je to na každým , já srazit spotřebu na 1/3. Jsme češi, na nás si technika nepřijde :-D.

Vložil ... (bez ověření), 3. Květen 2016 - 15:48

je to tak už jsem to udělal i na deskovém radiatoru je to trochu pracnější ale češi si poradí funguje to …

Vložil svjvmt, 2. Leden 2012 - 10:30

Přece nečekáte, že vám někdo nabídne, jak se dá IRTN ošulit. Pídil jsem se jaké jsou vztahy mezi teplotami. Instalátor tomu asi moc sám nerozuměl podle jeho odpovědí. Tvrdil, že je to nastaveno na 40 °C což je nesmysl, to by asi moc IRTN Doprimo III nenaindikoval, to by se dalo uhlídat. Podle dokumentace 40 v létě, 20 v zimě. Na intu princip jsem také nenašel, jen nějaké střípky.
Podle jedné verze, když se I přepne na jednočidlový, tak je to známka ovlivňování, jenže dokumentace uvádí, že na jednočidlový provoz přechází když teplota (v místě doteku) je > 25 °C. Bylo by třeba vědět přesně, jak spolu souvisí dvě čidla, jak často I porovnává a naskakuje dílek, poměr vah.
Jiná zmínka říká, že se při ovlivnění? přepne I do méně výhodného režimu…
Čidlo vzduchu kopíruje teplotu čidla radiátoru s jistým zpožděním. Rozdíl reakce je snad 4,5 °C. U toho zmiňovaného větráku je otázka jak je umístěn a co fučí.

Měřím teplotu místnosti na druhé straně, držím na 21° sporadicky až 22 °C, lépe měřit tam, kde se zdržujeme. I ukazuje aktuální teplotu na čidle, ta je známá. Pak měřit teplotu vzduchu co nejblíže druhému čidlu a zjistit kdy naskočí dílek. A vědět, jakou teplotu na jaký stupeň TRV drží, otevírá se (bere teplotu pod ním, vedle radiátoru) se znalostí vztahu teplota – čas na I.

Myslím, že při znalosti načítání by se dalo docílit legálně nižší indikace dobrou manipulací, včasným nastavováním TRV. K takovému závěru mne opravňují i dosavadní měření. Otázkou je, zda by nebyl možná lepší TRV s dálkovým čidlem. Nebo TRV svázat s čidly? U něj je nižší teplota, než u čidla vzduchu. Ale je to o poměru. Ovlivnění je v tom, přesvědčit I že radiátor netopí i když topí včetně dodržení nastavených parametrů. Nehledě na jiné možnosti.
Co si lidé přistaví k radiátoru … mají záclony, kryty, stoly, gauče, postele…, obecně se říká radiátor mít volný. Jak to pak vyhřívá místnost? Zkuste co udělá otevřené okno u radiátoru…
Měřte a dělejte si poznámky…

Vložil tpd, 29. Prosinec 2011 - 19:26

no dle mého názoru to je otázka spíše pro odborníky…ale i z laického hlediska je jasné…že pokud zakryjete toto čidlo či měřidlo…tak se v daném místě kumuluje teplí vzduch…a pokud se nepletu tak princip měření je právě založen na rozpoznávání tepla v blízkosti čidla…jinak řečeno…čím víc tepla..tím větší náměr…každý kryt topení zabraňuje cirkulaci tepla…tedy muže způsobit větší náměr…u větráku to nedokážu posoudit…ten by měl zřejmě odvádět teplo…tady případně klamat čidlo směrem dolu…je jisté že dokonalí systém není zřejmě žádný…ale v podstatě by mělo jít o to…celou spotřebu alespoň přiblížit jakési spravedlnosti…

Vložil axeco (bez ověření), 18. Duben 2017 - 21:00

Merac tepla porovnava teplotu radiatora /zadna cast meraca/ a teplotu okolia /predna cast meraca/. Cim je vacsi rozdiel medzi teplotou radiatora a teplotou okolia – tym viac nameria. Cize zakrytim prednej casti meraca sa vyrovnava teplotny rozdiel a merac nameria MENEJ

Vložil donduri (bez ověření), 25. Září 2017 - 11:30

Ale merac by sa mal pri zakryti, podla informacii ktore mam, prepnut do ineho rezimu, kedy funguje v podstate ako jednosenzorovy. A vtedy je teplota miestnosti pre vypocet brana ako fixna. A myslim ze je to 20°C, co je zvycajne menej ako byva v miestnosti. A navyse prekryty radiator ma na povrchu konstrukcie vyssiu teplotu. Tym sa pomer (alebo asi skor rozdiel, nepoznam presny algoritmus vypoctu) medzi zafixovanou „teplotou okolia“ a vykurovacim telesom zvysuje a preto je odpocet v takomto rezime pre odberatela velmi nevyhodny. Neviem ci som to pochopil spravne, ale ak niekto tomu rozumie lepsie nech to tu tak trosku „polopate“ napise.

Vložil Zahradník (bez ověření), 1. Leden 2012 - 7:52

U větráku náklady na spotřebovanou el. energii zřejmě přesáhnou požadovaný efekt..

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".