Co má obsahovat roční vyúčtování- energie a služby
Možná to tu už bylo, ale nechodím sem pravidelně a ani nemám čas pročítat zde všechny příspěvky. Můj dotaz se týká toho, jak má správně vypadat roční vyúčtování nákladů na energie a služby. Jde mi o to, že naše správcovská firma uvádí ve vyúčtování jen předpis záloh a skutečné náklady jednotlivých bytů (jednotlivá spotřeba SV, TUV vody, spotřeba tepla pro ÚT atd.). Nikde ve vyúčtování není uvedena skutečně zaplacená částka. Máme zde notorického neplatiče, který má předepsané celkem vysoké zálohy, ale za celý rok nezaplatil ani korunu. Ve vyúčtování podle záloh, které nezaplatil, mu pak vychází přeplatek oproti skutečné spotřebě!!! To že ve skutečnosti něco dluží, je pak dopisováno ručně na další list papíru. V uvedeném případě je to např. Součet všech záloh je 36 000,–Kč,celkové náklady na byt jsou 31 000,–Kč. Ve vyúčtování má pak uvedeno, že má přeplatek 5 000,–Kč. Na extra papíru (psáno ručně) je pak uvedeno, že dluží na zálohách za jednotlivé měsíce. Je tento postup správný resp. v souladu se zákonem??? Neměla by být skutečně zaplacená suma na zálohy součástí hlavního vyúčtování?? Jak se k takovémuto vyúčtování postaví soud (neplatiče jsme dali k soudu).
Dobry den, predem se omlouvam za psani bez diakritiky, nemam ceskou klavesnici. Nalezitosti vyuctovani tepla resi vyhlaska 372/2001 Sb., ktera mimo jine uvadi, ze ve vyuctovani se uvede vyse a soucet zaplacenych zaloh. Pokud vase vyuctovani porovnava predepsane zalohy se skutecnymi naklady je nutno jej doplnit o radek nedoplatku na zalohach' v souctu pak bude vysledek OK. Co se tyka soudu jak je psano nize zalezi na soudu jak posudi vase dukazy. Vice vam takto nelze poradit.
Zřejmě je to vyúčtování provedeno proti předpisu záloh. Proti němu vychází přeplatek. Předpis a skutečnost jsou však dva rozdílné pojmy. Jak se k vámi posanému vyúčtování postaví soud ví jenom on. Záleží především na tom, zda, kolikrát a jakým způsobem jste ho upomínali a jakám způsobem jste ho s předpisem záloh seznámili. To vyúčtování asi není jediný důkaz. Takovému dlužníkovi jste ale měli věnovat větší pozornost. Jirka
Vyúčtování musí být srozumitelné. Pokud není, či jsou v něm domnělé závady, obraťte se na správcovskou firmu. Ta jediná Vám může své vyúčtování vysvětlit.
Esveječko, když nemáte čas najít si zde odpověď, tak vám sděluji, že já nemám čas odpověď napsat.
Dík za plodnou odpověď. Samozřejmě jsem se snažil najít odpověď, ale nenašel jsem. Myslím, že je tu dost lidí, kteří mají velmi dobrý přehled a pro které jistě nebude problém v jedné, či více více větách odpovědět. Předem děkuji každému, kdo na můj dotaz smysluplně odpoví.
Tak jsem zapátral ve vyhlášce 372/2011 a v paragrafu 7 odstavec h)se píše, že vyúčtování musí obsahovat mimo jiné, cituji: „výši a součet zaplacených záloh konečným spotřebitelem a vyčíslení rozdílu mezi zaplacenými zálohami a náklady připadajícími na konečného spotřebitele,“ Bohužel náš správce mi sdělil, že jejich program počítá jen s předepsanými zálohami a že to počítat se skutečně zaplacenými zálohami neumí. Prý je to celorepublikový problém. Máte vé vyúčtování skutečně zaplacené zálohy nebo jen předepsané?? Jak donutit správce, aby ve vyúčtování uváděl údaje dle zákona???
To máte pravdu. Udělal jsem si program sám a přiznám se, že mě ani nenapadlo, dělat to jinak. Děláme však ještě přehled, kde jsou uvedeny skutečné platby proti předpisu plateb. Obsahuje datumy jednotlivých plateb a předpis plateb s datumy splatnosti. Z toho vyplývá případný dluh. V případě dluhu píšeme pravidelně každý měsíc urgence. Dosud to vždy zafungovalo, takže nebyla potřeba to měnit, ač by to nebyl až takový problém. Jirka
Poslední komentáře