Co je DPP
V jiném vláknu se objevil názor:
„DPP není možné sepsat na dobu neurčitou, musí být u ní přesně vymezený časový úsek od-do. Na činnost, která probíhá průběžně po celý rok, se sjednává Dohoda o pracovní činnosti.“
Pokud se snad autor tohoto názoru domnívá, že na průběžnou činnost po celý rok se MUSÍ sjednat DPČ, tak samozřejmě nemá pravdu. Nic takového nebylo ve starém a není ani v novém ZP. Pouze někteří samozvaní vykladači ZP to uváděli a jiní to bezmyšlenkovitě přejímali a jiní to dokonce aplikovali.
Názor k této problematice publikoval např. respektovaný autor mnoha komentářů k ZP JUDr. Ladislav Jouza v Právním rádci č. 9/2005 (již ke starému ZP). Cituji:
"Rozhodující pro posouzení, zda se má sjednat dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti, je počet pracovních hodin, po který se bude tato činnost nebo práce vykonávat. Jde o tzv. kvantitativní hledisko, které je určující, nikoliv o hledisko kvalitativní.
Charakter prací, jako např. pravidelnost, soustavnost, ojedinělost (kvalitativní hledisko), není rozhodující. Zákoník práce také v § 232 odst. 1, v němž jsou hlediska pro sjednávání těchto dohod charakterizována, neuvádí sankci jejich neplatnosti, pokud by tato kritéria nebyla zaměstnavatelem, případně zaměstnancem dodržena. Např. dohodu o pracovní činnosti činí neplatnou absence písemné formy a nesjednání odměny, nikoliv charakter prací.
Z toho vyplývá, že dohoda o provedení práce může být uzavřena i na práce, které budou probíhat pravidelně a soustavně, ale rozsahem nepřevýší sto hodin u jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce. Např. na přednášky se může sjednat dohoda o provedení práce, i když budou probíhat pravidelně po celý kalendářní rok, ale skutečný výkon práce nepřesáhne sto hodin. Dohoda o provedení práce se může sjednat i na jinou pravidelnou a opakující se činnost, která bude probíhat během kalendářního roku, ale počet odpracovaných hodin nepřesáhne sto hodin. Z uvedených zásad vychází i připravený nový zákoník práce, který klade důraz rovněž jen na počet odpracovaných hodin v dohodách a nikoliv na charakter prací."
Konec citátu.
Hezký den!
Dobrý den!
Jen jsem si povšiml textu, ale žádný tip na Vaši otázku nemám.
Ale vím co je DPP! (-: Je to označení dopravce, který zajišťuje hromadnou přepravu po našem hlavním městě. (-:
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Dovolím si k tomu připojit aktuální znění zákoníku práce, to co je uvedeno v posledním odstavci již neplatí!
§ 75 Dohoda o provedení práce Rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 150 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce.
Lindo,
že stanovisko se vztahuje ke starému ZP jsem uvedl.
Abych nebyl zase napaden, že něco ze stanoviska z roku 2005 neplatí, preventivně uvádím, že neplatí v prvním odstavci uvedený §.
Jinak v mém příspěvku vůbec nešlo o počet hodin, ale o to, co je DPP, což není, jak je vidět ze zdejších příspěvků, známo.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře