členství ve výboru SVJ
Dobrý den. Svůj byt jsem převedla na dceru, ta mi dala Plnou moc ověřenou notářem na veškeré úkony. Jsem členkou výboru SVJ a chtěla jsem se zeptat, zda mohu být i nadále s Plnou mocí od dcery. Moc děkuji za odpověď.
Váš dotaz je nesmyslný. Jste členkou výboru, protože jste byla za
členku výboru zvolena. Nic se nezměnilo tím, že Vám kdosi dal jakousi
plnou moc.
Jako členka výboru jistě znáte stanovy vašeho SVJ. Pokud je v nich snad
výslovně uvedeno, že nevlastník nesmí být členem výboru, pak Vaše
funkční období skončilo dnem, kdy jste přestala být vlastníkem jednotky
v domě. Opět platí, že je bezvýznamné, zda Vám někdo dal jakýsi papír
s plnou mocí.
lake
Ptám se proto, že předsedkyně SVJ tvrdí, že ze zákona smí být člen výboru SVJ jen vlastník bytové jednotky. Ve stanovách nic takového není.
„ze zákona smí být člen výboru SVJ jen vlastník bytové jednotky“
Zeptejte se jí, který zákon a který § to tvrdí a napište to zde. (Zatím to tady nikdo nenapsal, budete první.)
To je nesmysl. Tento paragraf se vztahuje pouze na Vaše členství v SVJ, které jsou samozřejmě převodem pozbyla.
Ale nic neříká o nemožnosti být členem orgánu právnické osoby.
A porozuměla dotyčná (a vy), čeho se § 1194 NOZ týká? Zmíněné ustanovení nijak nedopadá na volené členy statutárního zástupce SVJ (právnické osoby).
Pro dotyčnou rozvedu argumenty podrobněji.
§ 1194 NOZ neřeší způsobilost být členem statutárního orgánu. To řeší § 1205 odst. 2:
„(2) Způsobilý být členem voleného orgánu nebo zástupcem právnické osoby jako člena takového orgánu je ten, kdo je plně svéprávný a je bezúhonný ve smyslu jiného právního předpisu upravujícího živnostenské podnikání.“
Z tohoto znění vyplývá, že pokud stanovy neurčily, že členem statutárního orgánu může být jen vlastník jednotky, pak může být členem statutárního orgánu i nevlastník jednotky. Tento výklad potvrzuje i důvodová zpráva k § 1205, kde se uvádí:
„…,zatímco pro úpravu postavení a působnosti statutárního orgánu, jakož i práv a povinností jeho členů zcela postačuje obecná úprava o právnických osobách. Proto se navržená úprava omezuje jen na stanovení podmínek způsobilosti být členem statutárního orgánu. Mlčení zákona nevylučuje, aby stanovy určily i další podmínky způsobilosti, např. že členem statutárního orgánu může být jen vlastník jednotky.“
Anino – v našich stanovách máme výslovně uvedeno , že členem statutárního orgánu může být pouze vlastník bytu v domě . Pro jistotu tam máme i adresu našeho domu ( svj) a rozhodně to nemíníme měnit ani příští rok , kdy musíme přijat „nové stanovy“ .....
Ještě dodatek – vzhledem k tomu, že z 13 bytových jednotek je 9 využíváno k rekreaci, bylo by hodně těžké dát do Stanov dovětek o členu-majiteli, který může být volen do výboru – statutárního orgánu. Proto onen dovětek ve Stanovách nemáme a asi taky mít nebudeme.
Pani Anino, nikde zde v celé diskusi není uvedeno, jaké máte Stanovy, zda staré /před platnosti NOZ/ či nové, kde již máte uvedeno to co píšete, že členem výboru může býtpouze osoba v domě bydlící.
Pane Vladimíre, ono to ale je úplně jinak. Není pravda, že by paní
Anina napsla, co tvrdíte: „že členem výboru může být pouze osoba
v domě bydlící“. Podsouváte jí něco, co v žádném svém
příspěvku neuvedla.
Naopak dne 5. srpna 2015 v 7:34 napsala, že „ve stanovách nic
takového není.“. Totéž zopakovala 6. srpna
2015 v 16:49.
Už ji raději nepleťte.
lake
Poslední komentáře