Chci mít kontrolu nad tím, co platím

Vložil Anonymous, 2. Srpen 2017 - 20:06 ::

Chci mít kontrolu nad tím, co platím. Pokud výbor udělá schválenou, nutnou a rozumnou věc (vymaluje společné prostory ad.), zaplatím. Pokud výbor udělá neschválenou věc nebo věc nespadající do správy (uhradí si donášku pizzy ad.), nezaplatím.

Jak podobnou situaci řešíte?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 3. Srpen 2017 - 12:08

    ve vlastních stanovách. Tzn.,že jsme tupě neopsali idiotský vzor, který na netu koloval (poznávací znamení vzoru byla 4 měsíční lhůta pro roční vyúčtování + další 4 měsíce pro vrácení přeplatku), ale dali si tu práci trochu myslet a také si zaplatili specializovaného právníka pro audit našich výplodů. Protože veškeré účetní doklady zasíláme bez výzvy a zdarma mailem vlastníkům je lehce zjistitelné za co naše SVJ utrácí. Pravda, správu si děláme sami a ne nějaké SBD.

    Vložil JeToTak (bez ověření), 5. Srpen 2017 - 9:30

    Zamezení neoprávněného výdeje z účtu SVJ.

    1. nemáte to vymyšlené dobře. Není problém vystavit falešnou fakturu na plyn/teplo ve výši nákupu nábytku předsedy a místo příjmového konta uvedeného dodavatele uvézt konto dodavatele nábytku
    2. identifikace a kontrola výdajových transakcí je účinnější metoda zejména je-li veden registr kont hospodářských partnerů na který je výpis kontrolován
    3. identifikace odchozí platby a párování s předpisem závazku (dodavatelské saldokonto) a kontrola platební dispozice platby na předpis
    4. nedopustit schvalování a provádění placení jedinou osobou
    5. místo prvotních dokladů je postačující distribuce kontrolovaných a identifikovaných výdejových transakcí BV.
    Vložil Kristián (bez ověření), 5. Srpen 2017 - 9:40

    „místo prvotních dokladů je postačující distribuce kontrolovaných a identifikovaných výdejových transakcí BV.“

    Ke kontrole je třeba obojí a obojí musí navzájem souhlasit:

    1. prvotní doklad,
    2. doklad o výdajové transakci (výpis z účtu).

    Jak toto distribuujete vlastníkům?

    Vložil janica, 3. Srpen 2017 - 21:46

    Pochopila jsem to tak, že oskenujete faktury, účtenky, doklad o výběru z bankomatu, bankovní výpis a zašlete asi měsíčně vlastníkům na mail? Nedovedu si představit, jak pošlu informaci vlastníkům, když platíme měsíčně zálohové faktury za teplo a elektřinu. Máme sice rozpis záloh, co přijde na 1 rok. Jestli posíláte faktury, tak i s přílohami? My jsme např. jednu fakturu měli s 20 stránkami příloh, když jsme zateplovali a dělali velké opravy v domě. V našem SVJ uděláme jen tabulkový přehled 1× ročně, za co vše se zaplatilo. To zasíláme na mail a dostávají to vlastníci do schránky, protože řada z nich nemá mail. My si děláme správu taky sami, ale účetnictví nám dělá SBD. Účetní si kontroluji, dává nám měsíčně takový Přehled po účtech a dokladech.

    Vložil TN. (bez ověření), 3. Srpen 2017 - 13:25

    Chválím

    Vložil ik (bez ověření), 2. Srpen 2017 - 22:36

    Mám pro Vás jedinou radu. Nechte se zvolit předsedou Vašeho výboru, zaveďte si „svá“ pravidla tak jak si to představujete pro všechny vlastníky. A spravujte řádně, s péčí řádného hospodáře, chod Vašeho SVJ.

    Vložil alenotak (bez ověření), 3. Srpen 2017 - 11:34

    A už jste viděl, aby byl zvolen někdo, kdo chce udělat pořádek? Je to u vás, vedete to tak?
    K moci se dostávaji klany, kamarádi a ti vás shodí ani nemrknete!

    Vložil ik (bez ověření), 4. Srpen 2017 - 20:56

    Nevím kdo je naiva, ale já určitě ne. Vy zřejmě vůbec nemáte představu jak funguje SVJ. Jestli si myslíte, že je možné platit na účet SVJ tak jak si to představuje „tazatel“ tak rovnou říkám, že nelze. SVJ musí totiž měsíčně hradit i zálohy na dodávky tepla a teplé vody, hradí zálohy na studenou vodu, popelnice, elektřinu … Nevím jak v jiných SVJ, ale v období listopad- březen např. jen zálohy na teplo a teplou vodu, které my musíme hradit teplárně jsou vyšší než příjem finančních prostředků na účet od všech vlastníků dohromady. Kdyby to fungovalo tak, jak si to představuje „tazatel“ tak mě prosím řekněte, z čeho uhradíte zálohy? Nebo v případě neočekávané havárie (např. praskne někde voda) tak zavřete hlavní uzávěr. Z čeho urychleně uhradíte opravu, když nebude dostatek finančních prostředků. To totiž dopředu neschválíte, pan „tazatel“ tudíž nebude mít dopředu kontrolu nad tím co platí, tak asi dosud neplatil.

    Vložil IvetS (bez ověření), 3. Srpen 2017 - 11:26

    Vaše odpovědi jsou hodně laciné.

    Navíc – pravidla jsou dána NOZ nemyslíte? Tak tady nepište bludy.

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 3. Srpen 2017 - 9:54

    „Nechte se zvolit předsedou Vašeho výboru“

    Jak se to dělá?

    Vložil MartinII, 3. Srpen 2017 - 10:47

    To právě ti komentátoři jako ik a podobní nevědí. Stačí umět počítat počty hlasů při účasti lehce přes 66% (jakou účast mají u ika ?), když výbor má 20 % a plné moce (kde zmocnitel ani nedefinuje, jak má zmocněnec hlasovat) v kabele. Krom toho předsedu nevolí shromáždění (leda jde o společenství s „předsedou“, nikoli s „výborem“).

    Vložil Vladimir B., 3. Srpen 2017 - 20:39

    Tady mi něco nesouhlasí …podle jakých regulí je nemožné, aby shromáždění nemohlo volit pouze předsedu, jaka jediného statutára SVJ, pokud se nepodaří zvolit výbor. Snad má dotčené SVJ takto upravený postup ve Stanovách

    Vložil Rudy (bez ověření), 4. Srpen 2017 - 9:26

    Z ustanovení § 1205 NOZ

    „Statutární orgán je výbor, ledaže stanovy určí, že je statutárním orgánem předseda společenství vlastníků.“

    výplývá, že ve stanovách musí být uvedena pouze jedna varianta, buď výbor, nebo předseda SVJ. Nelze ve stanovách uvést, že statutárním orgánem může být výbor nebo předseda SVJ.

    Vložil Vladimir B., 4. Srpen 2017 - 11:07

    Pane Rudy s Vaším sdělením není možno souhlasit. V našich schválených stanovách pracovníky KS máme uvedeno… jen stručně komentuji.. pokud není zvoen na schůzi výbor, nastupuje další kolo volby a tou je volba předsedy jako jediného statutára, pokud ani zde není volba úspěšná tak musí shromáždění stanovit postup pro jmenování opatrovníka.

    Vložil Rudy (bez ověření), 5. Srpen 2017 - 13:25

    Pokud se podíváte na zápis vašeho SVJ do rejstříku, tak v kolonce „Statutární orgán“ tam máte uvedeno, zda je statutárním orgánem předseda SVJ nebo členové výboru a v kolonce „Počet členů“ máte uvedeno zda jdo o jednočlenný či vícečlenný statutární orgán.

    Pokud byste chtěli přejít z výboru na předsedu nebo naopak, tak byste museli změnit zápis v rejstříku, kterému by předcházela změna stanov.

    Vložil kontrola (bez ověření), 5. Srpen 2017 - 12:30

    Nesouhlasím, četl jste ZÁKON?? Až pak pište!

    Vložil Týna (bez ověření), 3. Srpen 2017 - 10:54

    „výbor má 20 % a plné moce … v kabele“

    Předseda našeho SVJ má s plnými mocemi přes 50 % podílů.

    Jak se nechat zvolit?

    Vložil MartinII, 3. Srpen 2017 - 6:55

    Nastudujte NOZ a stanovy „práva a povinnosti vlastníků a výboru“. Nejvyšším orgánem společenství je shromáždění. Donáška pizzy nespadá do správní činnosti společenství, viz definice NOZ, opsaná do stanov.

    Přispívatele ik bez ověření se na jeho chytrou radu ptám, zda si je jistý že by tazatel byl zvolen. Výbor má řekněme 20 % hlasů a několik plných mocí v kabele, účast bývá vč. PM max. 66 % přičemž ke zvolení je třeba 50 %. Po odečtení hlasů výboru zbývá max. 46 %. Takže co ?

    Vložil Kristián (bez ověření), 5. Srpen 2017 - 9:21

    „Donáška pizzy nespadá do správní činnosti společenství“

    Zde se neřeší, co do činnosti společenství nespadá, ale jak neplatit, co do činnosti společenství nespadá. Neporadil jste nic.

    Vložil JeToTak (bez ověření), 5. Srpen 2017 - 10:05

    Člen SVJ nemá možnost zasahovat do platebního procesu. Placení schvaluje určená osoba schvalující hosp., případ závazku. Je-li případ schválen, předpokládá se, že výdej je oprávněný. I donáška pizzy může být oprávněný výdej, je-li podán v rámci občerstvení při jednání s významným a důležitým hospodářským partnerem (náklad vlastní správy).

    Vložil Kristián (bez ověření), 5. Srpen 2017 - 12:27

    „Člen SVJ nemá možnost zasahovat do platebního procesu.“

    Zde se neřeší placení společenstvím ve prospěch dodavatele, ale placení vlastníkem ve prospěch společenství. Neporadil jste nic.

    Vložil JeToTak (bez ověření), 3. Srpen 2017 - 8:14

    Akce technické péče schvaluje shromáždění. Účty kontroluje kontrolní komise. Žádný účet za donášku pizzy nebyl nalezen (ani účet jiného neoprávněho výdaje). Takže můžu klidně spát.

    Vložil JeToTak (bez ověření), 4. Srpen 2017 - 23:19

    Především upřesnění příspěvku:
    Plátce má vždy úplnou kontrolu nad tím co platí, neboť se ví že platí měsíční předpisy plateb a sám stanoví kdy platí a kolik platí. Ale tazatel asi má na mysli na co jsou vynaloženy tyto odvedené prostředky (dle účelu určení v předpisu plateb) a kolik je jeho podíl (případově se nezjišťuje souhrnně dle ročního vyúčtování) a zda každý výdej je oprávněný.
    Nechápu logiku hodnotitelů, když:
    • zjistit existenci neoprávněného výdaje lze jen dokladovou kontrolou
    • můj návrh řešení že kontrolu provádí orgán k tomu určený má hodnocení –5
    • návrh řešení že kontrolu provádí předseda, který takovou povinnost nemá, a nic nezaručuje, že kontrolu provádět bude, má hodnocení +5
    • návrh řešení obsahující distribuci všech dokladů členům, a že kontrolu možná provede každý člen, i když takovou povinnost nemá, má hodnocení +5
    Mohu přidat ještě obdobné nesystémové řešení „Odstěhujte se do vlastního domu na samotu u lesa“.

    Vložil Pavlík (bez ověření), 5. Srpen 2017 - 13:53

    Stává se, že jsou v kontrolní komisi lidé, kteří vůbec nerozumí účetnictví, anebo prostě důkladnou kontrolu neprovádějí, důvěřujících účetní nebo výboru, případně prověří důkladně jen případ, kdy se na ně někdo obrátí se ztížností.

    Pokud někdo z vlastníků rozumí účetnictví a chce si kontrolu dělat sám, přivítá, když jsou mu zasílány potřebné účetní záznamy a přehledy a nemusí spoléhat na kontrolní komisi. Nemusí jít o zasílání každěho učetního dokladu, stačí číslo účetního dokladu a popis účetního případu vč. datumu a částek. V případě pochybností má možnost podle čísla účetního dokladu do něj nahlédnout u pověřeného člena výboru či účetního.

    Vložil JeToTak (bez ověření), 6. Srpen 2017 - 23:57
    1. pokud někdo příjme funkci, předpokládá se, že je odborně způsobilý pro výkon funkce (vím, že je to často nesplněný předpoklad)
    2. součástí činnosti účetní, ekonomické a vlastní správy SVJ je i činnost kontroly. Ověřte, zda funguji tyto systémové kontrolní činnosti!
    3. je třeba vyjasnit co a jak má člen něco kontrolovat a pak zajistit vydání potřebných dat
    4. zjistěte, zda existuje skutečný zájem o kontrolu členem a zda je slib že budou data skutečně kontrolovat
    5. dle naších zkušeností (zpřístupním na webu identifikované transakce z výpisu BV s popisem případu) to může dopadnout i tak, že po počátečním nadšení nečlen KK zjistí, že je to časově náročná práce, takže buď přestane dělat nebo bude nárokovat odměnu. Za ty 3 roky neměl jsem žádnou odezvu a to proto, že člen kontrolu nedělá z důvodů: nezájem o dění v SVJ, nemá na to čas, nerozumí tomu, důvěřuje pracovníkům provádějící práci.
    6. hrozí nebezpečí, že budou zneužívat a využívat pouze šťouralové, obtěžující práci výboru a účetní práci
    7. potřebnost kontroly je závislá i na dispozicích osob manipulujících s penězi SVJ. Jiný kredit má osoba s povoláním např. soudce než dvakrát amnestovaný „bezúhonný“ soused.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".