čerpání úvěru pouze částí SVJ
Na jaře 2025 vznikne v našem bytovém domě SVJ. V plánu je celková rekonstrukce domu. Zhruba třetina vlastníků bytových jednotek chce náklady vzniklé rekonstrukcí hradit jednorázově, dvě třetiny vlastníků chtějí čerpat hromadný úvěr. Je toto řešení možné? Pokud by se našel mezi vlastníky čerpající úvěr tzv. neplatič, bude jeho dlužná částka rozpočítána i mezi první třetinu vlastníků, která částku zaplatí hned při převzetí hotového díla a nebude patřit do skupiny čerpající úvěr? Děkuji .
Zhruba třetina vlastníků bytových jednotek chce náklady vzniklé rekonstrukcí hradit jednorázově. Samozřejmě, že je to možné. Muaíte ovšem dopředu znát náklady a kolik připadá na vlastníky podle podílů. Pak lze na účet svj poslat příslušnou sumu dříve, než svj uzavře smlouvu o úvěru. My jsme tak platili zatepelní domu.To ale není úvěr části svj, ale úvěr svj a za jeho splácení odpovídají všichni vlastníci, i tí, kteří platili svůj podíl v hotovosti.
- „… bude jeho dlužná částka rozpočítána i mezi první třetinu vlastníků, která částku zaplatí hned při převzetí hotového díla a nebude patřit do skupiny čerpající úvěr?“
Váš dotaz je zmatený. Zjevně nerozumíte co je SVJ, jak stanoví výši příspěvků od vlastníků jednotek a jak se SVJ chová vůči neplatičům. Vezmu to po řadě.
SVJ je právnická osoba. Jedna osoba. Nedělí se na části, ani kdybyste si k tomu vzala sekyrku.
SVJ je takzvaný nepřímý zástupce vlastníků jednotek. Samo svým jménem a na svůj vlastní náklad provádí správu, opravy, údržbu i technické zhodnocení cizího majetku.
SVJ vybírá od každého vlastníka příspěvek na tyto činnosti správy domu. Je tedy nesmyslem tvrdit, že dluh neplatiče by se měl nějak „rozpočítávat“. Dluh osoby A je a zůstane dluhem osoby A. Jedině kdyby svou jednotku zcizil (prodal, nebo dal do dobrovolné dražby), půjde jeho dluh za jeho nástupcem – nabyvatelem jednotky.
Napsala jste, že „dvě třetiny vlastníků chtějí čerpat hromadný úvěr“. To je také totální nesmysl. Neexistuje nic takového jako hromadný úvěr, žádná banka nic takového neposkytne, a vlastníci nebudou nic od nikoho čerpat. Už jsem napsal, že celou akci provede SVJ na vlastní náklad, peníze si k tomu sežene v bance samo, a bude je čerpat taky samo.
Pokud si vážně myslíte, že SVJ by se mělo spokojit se slibem, že někteří chytráci prý zaplatí ty miliony najednou teprve při převzetí díla, pak jen kroutím hlavou nad Vaší naivitou. Opět jste mimo realitu. Bude z toho velký průser, pokud statutáři nebudou rozumní lidé a tyto nebezpečné ekonomické nesmysly vám nevyženou z hlavy.
Justitianus
**
Zhruba 1/3 vlastníků chce náklady rekonstrukce… hradit jednorázově, 2/3 chtějí… úvěr. Pokud by se našel mezi vlastníky čerpající úvěr neplatič, bude jeho dlužná částka rozpočítána i mezi tu 1/3, která částku zaplatí hned při převzetí hotového díla a nebude patřit do skupiny čerpající úvěr?
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Na théma „úvěr“ zde najdete tolik vláken, že z toho můžete zpracovat manuál.
Např.
www.portalsvj.cz/diskuse/uver-21
www.portalsvj.cz/…uznikovi-svj
www.portalsvj.cz/…e/ruceni-svj
www.portalsvj.cz/…-za-uver-svj
www.portalsvj.cz/…ytoveho-domu
Je nutné pochopit (pokud se nezměnily podmínky či praxe bank), že úvěr si bere právnická osoba SVJ ručící domem (byty) nikoli vlastníci bytů (členové SVJ) na svou identitu (na svůj byt). A aby to bylo jasné (jelikož SVJ je množina vlastníků) tak úvěr bude evidován u banky jako závazek SVJ, nikoli závazek vlastníků od Adámka po Žežulku. Ti tedy nebudou mít úvěr zapsán ve veřejně přístupném katastru, jako tam bývá zapsána např. hypotéka na byt.
- – – – – – – – – – – – –
Mimo dotaz
Toho využívají chytráci, kteří prodají byt ještě před splacením úvěru, podíl na úvěru připadající na jednotlivý byt dle plochy si započítají do ceny bytu a chtějí aby zbytek úvěru splatil nabyvatel (nový vlastník).
Pokud není podíl na úvěru zapsán na Evidenčním listu záloh v extra kolonce „Úvěr“, ale je připočítán do kolonky „Příspěvky správy domu“ jako navýšení tzv. Fondu oprav, tak se nový vlastník diví, co pořád splácí. Pokud je podíl úvěru zapsán v extra kolonce „Úvěr“, tak to už by mělo nového vlastníka snad trknout. Jenomže s Rozpisem záloh se seznamuje většinou až po převodu bytu. Pak jde o to, jak si případné zatajené dluhy Převodce zajistí Nabyvatel smluvně.
- – – – – – – – – – – – –
Možným řešením (když se vlastník „čerpající“ úvěr stane neplatičem), je uzavřít se všemi původními vlastníky smlouvu o závazku vůči SVJ.
Pokud jde o ručení vlastníků obecně, tak dle NOZ
"§ 1194
(1)
(2) Členství ve Společenství… je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky. Za dluhy Společenství ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech"
Takže za dluhy každého vlastníka dluží všichni ostatní společně.
Poslední komentáře