Vložil lake, 2. Únor 2012 - 5:51

Fráňo, na náhradu škody vůči SVJ byste měl nárok pouze v případě, že:
(a) SVJ je provozovatelem elektrického rozvodu v domě,
(b) vám prokazatelně vznikla škoda,
(c) tato škoda je v přímé příčinné souvislosti s provozováním zařízení,
(d) škoda nevznikla vaším zaviněním nebo spoluzaviněním.

Doporučuji zdokumentovat poruchu rozvaděče a zajistit si dobrozdání soudního znalce o poruše spojené se vznikem přepětí na přívodu do vašeho bytu. Protokol o opravě kotle s uvedením důvodu poruchy nejspíše máte.

I při nespolupráci povozovatele zařízení s pojišťovnou zůstává Váš nárok vůči provozovateli nedotčen. Náhradu škody můžete tedy uplatňovat jak přes pojišťovnu, tak i přímo vůči odpovědné osobě. Pohrozte soudním řešením, někdy to pomáhá. Promlčecí doba k uplatnění vašeho nároku je dvouletá.

Jestliže osoba odpovědná za škodu nenahlásí událost své pojišťovně a neposkytuje jí součinnost, může pojišťovna zkrátit nebo zcela odmítnout plnění. Pokud ve vašem SVJ není s členy výboru uzavřena písemná smlouva o výkonu funkce, nejsou povinni jednat s péčí řádného hospodáře a nejsou trestně odpovědni za porušení povinností při správě cizího majetku. Mohou klidně zůstat dále nečinní a nic jim nehrozí.

Případné škody vzniklé SVJ nečinností členů statutárního orgánu (nespolupráce s pojišťovnou, ztráta nároku na pojistné plnění, soudní výlohy) uhradí SVJ - právnická osoba z vybraných záloh na správu. Náhrada vaší škody půjde ze stejného zdroje.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.