V zákonu o vlastnictví bytů se s tím nedá dělat nic. Způsoby vedení účetnictví upravuje zákon o účetnictví, jak již bylo uvedeno v příspěvku „SVJ a jednoduché účetnictví“. Jste-li hluboce přesvědčen o tom, že podvojné účetnictví nikomu nic nepřinese, těžko Vás přesvědčím o jeho přínosu.
Malá SVJ, která nemají ve svých řadách nikoho, kdo by znal základy podvojného účetnictví, mají asi jen dvě možnosti. Zadat zpracování účetnictví externí firmě a platit a platit, nebo pověřit někoho z vlastních řad, ať nastuduje základy podvojného účetnictví, aby mohl vést účetnictví sice v souladu s předpisy, ale co nejjednodušeji a nejefektivněji.
SVJ by dotyčné osobě mohlo uhradit náklady na školení. Pokud slíbíte dotyčnému odměnu o něco nižší, než byste platili externí firmě, bude dotyčná osoba motivována, vy na tom vyděláte finančně a navíc budete informováni o hospodaření SVJ včas a způsobem, který si budete přát. Nebudete za hodně peněz dostávat informace, kterým nerozumíte, jak se to většinou děje.
P.S. Při psaní této odpovědi mne napadlo, že bych se mohla po Vánocích pustit do psaní nějaké příručky pro vedení podvojného účetnictví malých SVJ.
N. Klainová
Poslední komentáře