Vložil J.V. (bez ověření), 8. Duben 2011 - 14:43

Dobrý den,

lake má (bohužel) pravdu v tom, že pokud se nejste schopni dohodnout mezi sebou, bude se vám s SBD jednat těžko, protože jak známo velká SBD se jen velice nerada vzdávají „práva“ spravovat dříve družstevní domy.

Jak radil lake, přečtěte si, zde na serveru dostupný, zákon 72/1994Sb, o vlastnictví bytů, bude vám ledacos jasnější.

Domluvte se nejprve s ostatními vlastníky na členech výboru, vytvořte si vlastní stanovy (pokud je nepřijmete, platí stanovy vzorové, opět zde na serveru v sekci legislativa) a domluvte se, zda dům bude spravovat pouze výbor nebo si vyberete nějakého externího správce, který většinu důležitých věcí bude dělat za vás. Je dobré nekoukat jen na částku,kterou si správce bere, ale i na jeho reference. Každopádně výbor jako statutární orgán potřebujete, výbor bude podepisovat smlouvy, „obsluhovat“ bankovní účet, který si založíte po přidělení IČO atp.

Z vlastní zkušenosti vím, že SBD často zkouší

  • tvrdit, že dál spravují dům, protože mají podepsány správcovské smlouvy s jednotlivými vlastníky z doby, kdy ještě podíl vlastníků nedosahoval 75%. Není tomu tak, viz judikát NS 22 Cdo 2038. Správa přechází zvolením statut. org. na SVJ, to si pak může vybrat, jakým způsobem bude spravovat dům, viz výše
  • pokud si za správce vyberete SBD, že nemůžete mít bankovní účet, že musíte peníze dále posílat na účet SBD – je to možné, ale není to žádoucí, SVJ k takovému účtu nemá přístup, jsou to de facto peníze SBD
  • tvrdit, že SBD rozhoduje o výši záloh atp. Opět není pravda.

Bylo by toho mnoho, ale začít musí někdo od vás. Zjistit si alespoň základní fakta o fungování SVJ (viz zde FAQ) a příp. si najít kvalitního externího správce, který vám pomůže SBD pacifikovat.

Hodně štěstí

JV

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.