Aneto,
nelíbí se Vám postup a rozhodování statutárního orgánu SVJ. Pan tpd Vám radí: "... pokud jste si jistá že se výbor neřídí stanovami no tak můžete jejich rozhodnutí napadnout u soudu"
Tato rada pana tpd je nesprávná. Jak znění zákona, tak soudní praxe říkají něco jiného. Co lze soudně napadnout je taxativně vyjmenováno v § 11 odst. 3 ZoVB.
• Vlastník se může domáhat soudní nápravy v případě, kdy usnesení nebylo shromážděním přijato, nebo došlo k rovnosti hlasů.
• Přehlasovaný vlastník se může obrátit na soud bylo-li shromážděním řádně přijato usnesení, s nímž nesouhlasil.
• A konečně se lze obrátit na soud, jde-li o důležitou záležitost; sem patří záležitosti týkající se samé podstaty vlastnictví, porušení zákona a práv chráněných ústavou.
Předmětem takové žaloby však nemůže být pouhé rozhodnutí statutárního orgánu. Jestliže zákonodárce tuto možnost nepřipustil, učinil tak záměrně. Soudy nepřezkoumávají vnitřní rozhodnutí statutárních orgánů právnických osob. Žaloba by byla soudem odmítnuta pro nedostatek aktivní legitimace žalobce. Žalobce by se namísto toho měl domáhat vůči SVJ, aby společenství konalo, zdrželo se konání nebo něco strpělo; popřípadě toho, aby soud vyslovil neplatnost přijatého usnesení shromáždění.
Nesprávné rozhodování statutárního orgánu má dát do pořádku shromáždění, které je nejvyšším orgánem společenství. Teprve když tato cesta selže, má smysl obrátit se na soud podle § 11 odst. 3 ZoVB.
lake
Poslední komentáře