Máte pravdu, přímo zákon 72/1994 Sb. říká, že:
§ 13
(1) Vlastník jednotky se podílí na správě domu v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak.
Dohoda je sice poměrně jasný pojem, ale pokud by si jej někdo vykládal jinak (např. hlasování), tak je třeba zdůraznit, že:
- píše se o dohodě vlastníků – tedy vůbec se nejedná o SVJ nebo jeho orgány (shromáždění či výbor) a nelze tedy mluvit o hlasování na shromáždění
- výklad či upřesnění tohoto najdete v následujícím sdělení
ministerstva:
Pokud se všichni vlastníci jednotek nedohodnou jinak např. u nákladů na opravu těch společných částí domu, které jsou každým vlastníkem využívány shodně (výměna stoupaček, oprava signalizačního zařízení v domě atp.), platí postup podle zákona o vlastnictví bytů (§ 15) a náklady na správu domu (bez služeb) nesou vlastníci jednotek poměrně podle velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu (§ 8 odst. 2 zákona). K uzavření dohody je nutný souhlas všech vlastníků jednotek v domě (podmínku souhlasu všech vlastníků nelze vyloučit ani stanovami).
Pokud jste danou dohodu neuzavřela, pak máte zákonný nárok na finanční vyrovnání.
Poslední komentáře