Já bych to řešila úplně jednoduše, pokud by mě některý z členů takovým hrubým způsobem napadal, pak bych vše uvedla do zápisu, součástí zápisu je i presenční listina, podepsaná všemi přítomnými členy SVJ a podala bych trestní oznámení a přímo státnímu zástupci, který by věc předal policii k vyšetření, s tím, že po provedeném šetření by se vrátila zpět na stůl státního zástupce a ten by pak rozhodl, zda se věc dořeší v přestupkové komisi , nebo zda se jedná o trestný čin.
Kromě ochrany osobnostních práv prostřednictvím civilního soudu je možná ještě ochrana prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení – stávající trestní zákon totiž obsahuje v § 206 skutkovou podstatu trestného činu pomluvy. Uvedené ustanovení říká, že
„(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
Pro naplnění skutkové podstaty trestného činu je v daném případě nezbytné, aby se jednalo o „nepravdivý“ údaj. Oproti ochraně v rámci civilního řízení se tak jedná o zásadní odlišnost. V případě ochrany totiž nemusí jít pouze o nepravdivý údaj, ale i o údaj jinak pravdivý, který je ale schopen vyvolat v důsledku zásahu jiného účinky, které by jinak nevyvolal.
Podívejte se na tyto stránky http://www.pravnik.cz/…obnosti.html
Poslední komentáře