- platné rozhodnutí shromáždění o opravě neexistuje – shromáždění nebylo usnášeníschopné, nebyla sepsána prezence, nebylo sepsáno, o čem a jak se hlasovalo…je k dispozici pouze papír s podpisy členů SVJ, že souhlasí s rozhodnutím členské schůze ze dne…
- další členové, kteří s rekonstrukcí nesouhlasí by se určitě s námitkami přidali, protože vůbec nevěděli, jak velký úvěr bude předseda brát, ani co bylo součástí rekonstrukce (obecně většina lidí vůbec neví, jak se bránit)
- hlasování per rollam o rekonstrukci, kdy je třeba tříčtvrtinová většina všech hlasů není dle z. o vl. bytů a judikátu Vrchního soudu v Praze č.j. 7 Cmo 160/2008 možné, a pokud se tak děje, tak neplatné (ani nemáme tuto možnost hlasování per rollam ve stanovách)
Rozsudek Vrchního soudu v Praze ze dne 23. 1. 2009, sp. zn. 7 Cmo 160/2008
- Usnesení shromáždění SVJ je neplatné z důvodu, že nebyla zjiš'tována usnášeníschopnost před každým hlasováním o jednotlivých usneseních, ale pouze při zahájení jednání shromáždění; záznam o usnášeníschopnosti při každém jednotlivém usnesení neobsahoval ani zápis ze shromáždění SVJ; došlo k porušení § 11 odst. 2 BytZ.
- K přijetí usnesení shromáždění SVJ o způsobu financování celkového zateplení objektu formou půjčky (úvěru) od stavební spořitelny je nutný souhlas 3/4 většiny hlasů všech členů společenství podle § 11 odst. 5 věta druhá BytZ; důvodem je případný dopad do majetkové sféry všech členů SVJ, zejména ručením členů za závazky SVJ podle § 13 odst. 7 BytZ.
- Zákonná úprava v zákoně o vlastnictví bytů neumožňuje členům SVJ, kteří nebyli z jakéhokoliv důvodu přitomni na schůzi shromáždění SVJ, aby projevili svou vůli dodatečně i mimo shormáždění SVJ s navrhovaným usnesením. Toto právo není součástí práv vlastníků jednotek, a s dodatečným souhlasem vlastníka jednotky nepřítomného na schůzi nejsou proto spojeny zákonem předvídané právní následky.
4. lhůta 6 měsíců se na tuto žalobu nevztahuje, do 6 měsíců může podat žalobu přehlasovaný vlastník (ale na řádně svolané, usnášeníschopné schůzi, která řádně rozhodla), tady se nejedná o přehlasování, ale o svévoli předsedy. Zde platí obecná promlčecí doba dle OZ,OSŘ.
Poslední komentáře