Pane Kruppe, doufám, že poté, co jste si přečetl příspěvky o rozvahovém způsobu účtování o správě domu, nezanevřete na doporučené způsoby účtování na mém webu.
Nevymyslela jsem je. I já jsem považovala za největší odborníky paní Ing. Martu Neplechovou a Ing. Zuzanu Toufarovou. Od nich jsem se učila.
Finanční úřady tyto postupy účtování respektují. Můžete se o tom přesvědčit např. v článku
I vlastníci bytů přiznávají příjmy (autor PhDr. Josef Drbohlav, pracovník FÚ pro Prahu 7). Článek vyšel v Právu 9. února 2009.
V odstavci „Jak daní společenství“ se píše mimo jiné:
Základ daně z činnosti, kterou je správa domu, mu (SVJ) často vůbec nevznikne. A to tehdy, postupuje-li SVJ v účetnictví tak, že veškeré náklady na správu se prostřednictvím výnosového účtu přeúčtují vlastníkům jako čerpání záloh.......".
Dále už z mé hlavy:
Účetnictví SVJ vedené s využitím účtových tříd 5 a 6 je přehledné a průkazné.
Pokud chce někdo takto zavedený systém kritizovat, může. Ale zatím jsem neviděla lepší, který by byl stejně průkazný a přehledný pro nejrůznější kontroly a měl stejnou vypovídací schopnost.
Až uvidím lepší, ráda jej budu doporučovat. To, co jsem zatím viděla při účtování pouze na rozvahových účtech, je chaos,kterému často nerozumí ani účetní. Když chci někomu takové účetnictví vysvětlit, musím je rozmotat a správu převést na tradiční 5×x a 6×x. Jinak tam vznikají často zcela nesmyslné ztráty a nikdo neví, jak se jich zbavit.
N. Klainová
Poslední komentáře