Co je v SVJ povoleno a zakázáno
V jiném vláknu zazněly (sborově) názory, že nelze nařídit provádění hlučných prací pouze v určitých hodinách a dnech; že nelze přikázat vrtání s povinnými půlhodinovými přestávkami; že SVJ nemůže svým členům vůbec nic nařizovat, jedině "leda by se všichni na tomto dohodli"; že "taxativně je uvedeno ve stanovách o čem se hlasuje, ostatní je věcí dohody".
Názory o absolutní nemožnosti stanovit v rámci SVJ to či ono pravidlo jsou nesprávné. V rámci prostoru vymezeného ZoVB platí mezi členy SVJ nikoliv kogentní princip, nýbrž princip smluvní volnosti (dispozitivní) podle zásad občanského práva: spoluvlastníci mohou v rámci svého společenství stanovit jakákoliv pravidla
- není-li to v rozporu s dobrými mravy (contra bonos mores).
- nejde-li o zneužití práva (zásah do práv a oprávněných zájmů jiných bez právního důvodu),
- není-li to zákonem výslovně zakázáno, popřípadě jestliže z povahy ustanovení zákona nevyplývá, že se od něj nelze odchýlit.
Podívejme se na věc podrobněji. Je nepochybné, že zákon o vlastnictví bytů vymezuje v §9/1 společenství vlastníků mantinely pro činnost tak, že SVJ je:
"... právnická osoba, způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (dále jen "správa domu"), popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám."
Toto ustanovení je kogentní povahy. Okruh činností a pravomocí SVJ je stanoven taxativním výčtem; je zřejmé, že ostatní zde nevyjmenované činnosti společenství vykonávat nemůže - jsou tedy a contrario zakázány.
Ovšem okruh činností "správa, provoz a opravy společných částí domu" je tak široký, že ponechává dostatek prostoru pro začlenění čehokoliv, co je možno v širším smyslu zahrnout pod tuto definici. Někdo by se mohl například domnívat, že z §9/1 plyne, že společenství se nemůže zabývat chovem opic. Znám ovšem nákupní a obytné centrum, v jehož hale je umístěna klec s opičkami (tamarínky). Jejich chov tedy nepochybně spadá pod SPRÁVU NEMOVITOSTI ve smyslu ZoVB.
Obdobně spadají do okruhu činnosti SVJ případy obtěžování vlastníků hlukem (vrtání).
Rozhodnutí jsou v SVJ přijímána hlasováním. Usnesení nevyjadřuje pouze vůli jednotlivých vlastníků, nýbrž i vůli a rozhodnutí SVJ jako právnické osoby. O oprávněnosti konkrétního omezujícího pravidla by případně mohl rozhodnout nezávislý soud. Nelze však rovnou tvrdit, že "společenství to či to stanovit nemůže".
lake
Poslední komentáře