Částečná odpověď: Pokud v domě existuje společenství vlastníků i družstvo, tak se věc má tak, že družstvo ve společenství vystupuje jako vlastník těch jednotek, které jsou pod družstvem. Ono tak i fakticky je. V případě družstva je vlastníkem družstvo. Na druhou stranu SVJ jednotky (až na výjimky) nevlastní, ale pouze spravuje.
O společné části domu se tedy v takovém případě stará SVJ a družstvo se podílí na rozhodování (hlasování na shromáždění vlastníků) a samozřejmě i na nákladech. Vše v poměru podlahové plochy jednotek, které družstvo vlastní ku celkové ploše všech jednotek.
O výhodnosti lze diskutovat. Je celkem logické, že SVJ i družstvo má nějaké náklady. U SVJ se náklady rozpočítávají podle podlahové plochy jednotek. Tedy ti, kteří budou přímo vlastníky jednotky a tedy členem SVJ, budou platit jen tyto náklady. Členové družstva, které bude vlastnit některé jednotky a které bude členem SVJ, se budou podílet jak na nákladech SVJ, tak navíc družstva. Taktéž se nebudou např. podílet přímo na rozhodování SVJ, ale prostřednictvím zástupců v družstvu.
Obecně lze doporučit zejména kvůli organizačním a administračním aspektům buď mít pouze družstvo nebo pouze SVJ. Po nějakou přechodnou dobu je možné mít klidně oboje. Většinou se také hledají obtížně lidi, kteří jsou ochotni se aktivně podílet na vedení družstva a SVJ. Pokud budete mít oboje, tak to bude vyžadovat více lidí.
Poslední komentáře