společné vlastnictví
Naše společenství, resp. někteří jeho členové se dohodli, že koupí, do vlastnictví společenství, tedy nikoliv všech členů společenství dle poměrnýc částí, pozemek, který je sousedním pozemkem vedle pozemku, na kterém se nachází náš dům. Odůvodnili to tím, že ho potřebujeme k nezbytné správě nemovitosti. Pokud s tím má někdo zkušenosti, prosím o následující radu.
- já se domnívám, že k takovému kroku je potřeba souhlas všech členů společenství, neboť se jedná o společnou část a stejně tak jako při prodeji společných částí domu je nutno souhlasu včech vlastníků tak by tomu mělo být i při jeho nákupu a není rozhodující, jestli pozemek byl koupen do vlastnictví společenství a nebo do vlastnictví poměrnou částí každého člena společenství a tedy není dostačují souhlas pouze ani né 3/4 všech členů. Na shromáždění vlastníků na kterém toto všichni přítomní schválili na „dobrou radu předsedy výboru“, že je to výhodná koupě, byla pouze nadpoloviční většina všech členů společenství.
- Lze vůbec nabýt takový majetek do takovéhoto vlastnictví, tedy do vlastnictví společenství jako právnické osoby a nikoliv do poměrného vlastnictví každého člena společenství dle jeho podílu na společných prostorách????
- Není náhodou už jen nákup takového pozemku v rozporu se zákonem, neboť prokazatelně nebude sloužit ke správě nemovitosti či její případné opravě, neboť opravy můžeme v pohodě provést z pozemku vlastního na jehož části stojí i stavba. Já myslím, že takový nákup je v rozporu se zákonem, protože chodník, který patří městské části, si také nemohu koupit jen proto, že potřebuji opravovat barák. Vždyť v takovém případě musí, dle občanského zákoníku, vlastník sousedního přilehlého pozemku umožnit vstup na svůj pozemek za účelem opravy naší nemovitosti po dobu nezbytné nutnou......
Budu vděčný za jakýkoliv postřeh. Děkuji Ferda
Poslední komentáře