Vložil Justitianus, 11. Březen 2025 - 9:05
  • „Myslim si, že …“

Co si myslíte je bezvýznamné.

  • „… že jako statutární orgán SVJ bych mohl …“

Ne, nejste stautární orgán. Jste pouze člen stautárního orgánu.

  • „… že … bych mohl předsedu takto zastoupit.“

Ne, nemohl byste předsedu takto zastoupit. Podle 2012/89/§159/2 platí, že člen voleného orgánu vykonává funkci osobně; to však nebrání tomu, aby člen zmocnil pro jednotlivý případ jiného člena téhož orgánu, aby za něho při jeho neúčasti hlasoval.

➡️ Z uvedeného plyne, že výkon funkce předsedy výboru je osobní povahy. Oprávnění, které má předseda z titulu své funkce, nemůže svévolně přenést na jinou osobu (kromě zastoupení při hlasování ve výboru podle § 159/2). Není možné, aby v bance měnila přístupová nebo dispoziční práva jiná osoba nežli ta, která zastupuje klienta (SVJ) způsobem uvedeným v rejstříku.

Právnická osoba SVJ se samozřejmě může nechat zastoupit jinou osobou (typicky notář, advokát) na základě plné moci, ale banky mají svá vlastní pravidla podle kterých postupují a podle kterých udělují jednotlivým osobám různá oprávnění k bankovnímu účtu klienta.

Výjimkou by bylo rozhodnutí soudu o jmenování hmotněprávního opatrovníka právnické osobě. Pak by se banka řídila pravomocným rozhodnutím soudu a SVJ by bylo zastoupeno tímto opatrovníkem.

Nejrychlejší řešení: členové výboru zvolí za předsedu výboru jinou osobu. Nebude nutné svolávat shromáždění a změna se ihned nechá zapsat do rejstříku. Volba zabere 15 minut i s vyhotovením zápisu. Změna a zveřejnění zapsaných údajů trvá rejstříkovému soudu tři až pět dnů od podání žádosti, případně to celé vyřídí notář. Pak bude možné vypravit se do banky.

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.