Vážený pane Kratusine,
předpokládám, že VCS se týká BD. Nezmiňujete se, jaké jste BD, tedy vztahuje-li se na vás ustanovení §9 odst.4. ZoVB, kde je uvedeno:
„Pokud družstvo uvedené v § 24 odst. 1 a 2, které bylo původním vlastníkem budovy, nebo družstvo vzniklé vyčleněním z původního družstva podle § 29 plní povinnosti správce podle § 9 zákona o vlastnictví bytů platného před účinností tohoto zákona, vznikne společenství až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž budou družstvu doručeny listiny dokládající, že spoluvlastnický podíl na společných částech domu se snížil na méně než jednu čtvrtinu. …“.
Prosím vysvětlete blíže, co je "zákonný počet vlastníků byt.
Jste-li BD vzniklé k privatizaci bytového domu odkoupením, např. z majetku obce, platí ustanovení §9 odst.3., ZoVB: „Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. …“.
Společenství vlastníků není nástupnickou organizací BD.
Společeství musí konat v souladu s platným ZoVB, tedy uskutečnit první schůzi shromáždění vlastníků za účasti notáře, kde budou schváleny stanovy společenství a zvolen výbor. Poté se společenství „zaregistruje“ u příslušného krajského soudu, otevře účetní knihy, založí finanční účet, převede smlouvy pro provoz domu z BD na SVJ atd. Vše popsáno v jiných záložkách.
BD jako právní subjekt, pokud již nevlastní v domě žádnou jednotku, by mělo vstoupit do „likvidace“.
Matějka
Poslední komentáře