- Zdenek 22: „§ 1180/2 vyčleňuje ze všech nákladů na správu domu a pozemku podle § 1180/1 „náklady vlastní správní činnosti“… “
Za prvé: Jste totální právní analfabet, nebo lžete záměrně. Snažíte se překrucovat obsah zákona.
- Náklad na správu domu a pozemku je definován v § 1180/1, ve spojení s demonstrativním výčtem v § 1189.
- Náklad na vlastní správu právnické osoby ovšem není (podle NOZ) součástí nákladů na správu domu, Vy lháři prolhaný. Nic takového není v zákoně nikde uvedeno. Náklady VSČ jsou zmíněny zvlášť v samostatném § 1180/2 a jsou tedy jednoznačně odděleny od nákladů na správu domu podle § 1180/1.
Má to svůj důvod, i když ten důvod je diskutabilní.
☀ Správa domu a pozemku zahrnuje to, co SVJ dělá jako správce cizího majetku pro vlastníka tohoto majetku. Vystupuje při tom vůči vlastníkovi domu z pozici podřízeného spravce a jedná jako jejich sluha. Je nepřímým zástupcem vlastníků jednotek. Vztahy mezi vlastníky navzájem se ovšem řídí obsahem prohlášení.
☀ Naopak vlastní správa SVJ zahrnuje to, co SVJ činí samo jako spolek a jako právnická osoba dle českého práva, a činí to vlastním jménem a na vlastní náklad. Při těchto činnostech SVJ nikoho nezastupuje, ani přímo ani nepřímo. Vystupuje při tom z pozice spolku (a) navenek vůči orgánům státu a (b) dovnitř při jednání vůči svým členům. Vztahy vůči státu se řídí zákonem (o účetnictví, o veřejných rejstřících, o daních z příjmů, atd.). Vnitřní vztahy mezi spolkem a jeho členy se řídí stanovami.
Jak už jsem napsal víckrát, rozlišit to jde snadno: Do vlastní správy spolku náleží vše, co by SVJ dělalo, kdyby neexistoval žádný dům s jednotkami. Čemu na tom ještě nerozumíte?
Z toho co jsem napsal je zřejmé, že ministerští úředníci a členové vlády byli za hlupáky, když nepochopili pojem „vlastní správa“. Ti blbové spletli dohromady dva (a dokonce tři!) druhy právních vztahů, které nepatří dohromady a nemají spolu nic společného[1].
Vy pořád nechápete, že ustanovení § 17 písm. b) a e) nařízení vlády je nejen vadné. Ono je totiž celé toto ustanovení dispozitivní, takže ty nesmysly nejsou závazné pro nikoho. Každý je může ignorovat. Proč se tedy těmito pitomostmi stále zabýváte jako tvrdohlavý osel? To mi hlava nebere.
Justitianus
[1] Tyto tři druhy právních vztahů jsou: Za prvé: vztah sluhy, správce cizího majetku k vlastníkovi tohoto majetku podle § 1194 až § 1196. Za druhé: vztah spolku ke svým členům podle § 243 až § 267 přiměřeně. Za třetí: vztah poskytovatele služeb k příjemcům služeb podle zákona č. 67/2013 Sb..
Poslední komentáře