Vážený E56,
nastudujte prosím ustanovení § 3, odst.1 ZoVB: „Pokud tento zákon nestanoví jinak, práva a povinnosti vlastníků budov a práva a povinnosti spoluvlastníků domu a vlastníků jednotek (dále jen „vlastník jednotky“) upravuje občanský zákoník. Není-li předmětem spoluvlastnictví jednotka, ustanovení občanského zákoníku o podílovém poluvlastnictví, se nepoužijí.“
Nastudujte prosím OZ ve věci dluhu. Rozhodujícím je, za jakého vlastníka dluh vznikl. Dluh se prodejem věci nepřevádí, není-li v kupní smlouvě výslovně uvedeno.
Je-li „dluh“ vůči vlastníkovi, má SVJ jako správce po vlastníkovi dluh vymáhat, tzn.že už před prodejem v souladu s účetní agendou vedl korespondenci (minimálně upomínky apod.) s původním vlastníkem. Pokud tak SVJ nečiní, a nechá dluhy narůst do závratných výšek vzniká problém a spoluúčast statutárních orgánů na dluhu z důvodu zanedbání povinností při správě cizího majetku.
Máte-li dluh na „zálohách za služby s užíváním jednotky“, kladu otázku: Jak se SVJ = statutární orgán zabývá stanovením měsíční výše těchto záloh, aby jednotlivým vlastníkům nevznikaly příliš velké nedoplatky či přeplatky? Tedy jaké kroky činí SVJ = statutární orgán, aby hospodaření bylo pokud možno vyrovnané a nebylo na „služby“ užíváno zůstatku dlouhodobé zálohy (FO)?
Matějka
Poslední komentáře