- Občanka napsala: „Zákonu vyhoví jakýkoli odečet, při němž odečítač nevstoupí do bytu. Takový odečet zákon označuje jako dálkový.“
Toto tvrzení je nepravdivé. Dálkovým odečtem podle zákona č. 406/2000 Sb. po novele se rozumí takový odečet, při kterém NIKDO nemusí mít přístup do bytu. Nejen odečítač, ale NIKDO. Takže při dálkovém odečtu podle zákona může byt zůstat prázdný a uzamčený (nepřístupný).
Zákon tedy vylučuje samoodečty prováděné uvnitř bytu uživatelem.
V případě samoodečtu totiž odečítač nevstupuje do bytu, dokonce ani do domu. Jiná osoba (zpravidla vlastník, najemce či jiný uživatel) nahlašuje „dálkově“ odečty spolu s kontrolním číslem a seriovým (výrobním) číslem přístroje. Odečítat dálkově by mohlo znamenat nahlásit tato tři čísla např. telefonicky, emailem, poštou, ovláním z okna, ústním sdělením odečítači za zavřenými dveřmi (tedy bez vstupu odečítače do bytu).
Tato možnost dálkového odečtu byla u elektronických indikátorů zavedena již na počátku tohoto tisíciletí, např. u indikátoru Siemens WHE30Z. Také u trubičkových indikátorů bylo jistě možné poslat fotografii trubičky se stupnicí např. emailem, poštou nebo jako MMS.
Zákon č. 406 však tuto možnost nepovažuje za „dálkový odečet“ ve smyslu zákona.
Justitianus
Poslední komentáře