Hodně záleží na tom, zda lze dotyčnému vlastníkovi doručit poštovní zásilku. Pokud ne, jak vidíte z vlastní zkušenosti, je i platební rozkaz v podstatě zbytečný – jako nedoručený (nedoručitelný) je zrušen. Pokud budete souhlasit s rozhodnutím bez nařízení jednání, pak v takovém případě, aby mohlo být rozhodnuto bez nařízení jednání, žaloba opět musí být žalovanému skutečně doručena (nikoliv fikcí). V případě, že by žaloba byla doručena a žalovaný by se například nijak nevyjádřil, má se za to, že s žalobním návrhem souhlasí, soud tedy může rozhodnout rozsudkem pro uznání (bez nařízení jednání). Platební rozkaz a rozsudek pro uznání jsou jediné dvě možnosti, kdy lze dosáhnout kýženého cíle bez nařízení jednání, ale podmínkou je, že platební rozkaz/žaloba budou žalovanému skutečně doručeny.
V případě nedoručitelnosti listovních zásilek žalovanému je procesně výhodnější na výzvu soudu, zda žalobce souhlasí, aby soud rozhodl bez nařízení jednání, vyjádřit nesouhlas – tj. požadovat, aby soud nařídil jednání. V takovém případě lze žalovanému žalobu doručit tzv. fikcí. V případě, že se na první jednání ve věci žalovaný nedostaví (protože o něm neví, protože zkrátka nepřebírá zásilky), žalobce, který se na toto jednání dostaví, může navrhnout vydání rozsudku pro zmeškání. Bez přítomnosti žalovaného následně soud vydá rozsudek pro zmeškání.
Je třeba si uvědomit, že oním kýženým cílem žalobce je získat dokument, který se stane exekučním titulem. Žalobce má na začátku celého procesu vše ve svých rukách. Pokud ví, že se všechny listovní zásilky zaslané žalovanému nedaří doručit, je téměř zbytečné volit cestu platebního rozkazu. Pokud žalovaný nereaguje a zásilky nepřebírá, je procesně lepší volit standardní žalobu a trvat na nařízení jednání. Pokud se žalobce na první jednání ve věci dostaví a v případě nedostavení se žalovaného navrhne vydání rozsudku pro zmeškání, odchází po 10 minutách s rozhodnutím, proti kterému se žalovaný v podstatě nemůže odvolat, jedině z důvodu případných procesních vad, nikoliv však proti samotnému žalobnímu návrhu. Soud následně do 30 dnů vyhotoví písemný rozsudek, zašle jej žalobci i žalovanému, pokud žalovaný zásilku s rozsudkem nepřevezme, po 10 dnech nastane fikce doručení, dále se čeká dalších 14 dnů, než rozsudek nabyde právní moci, pak ještě těch pár dnů (zpravidla 3 dny), než nabyde vykonatelnosti – a kýžený exekuční titul je na světě.
Poslední komentáře