- Kristo, napsala jste tento nesmysl: „Každý z nás vlastní nějakou část toho pozemku …“
Ne, tak tomu není. Všichni jste totiž spoluvlastníci celého pozemku. Žádné dělení na části se nikdy nekonalo.
- Podle § 1117 občanského zákoníku platí, že každý spoluvlastník má právo k celé věci. Toto právo je omezeno stejným právem každého dalšího spoluvlastníka.
- Podle § 1116 občanského zákoníku platí, že vzhledem k věci jako celku, se spoluvlastníci považují za jedinou osobu a nakládají s věcí jako jediná osoba.
Z uvedeného plyne jak je možné společný pozemek užívat, a jak je možné na něm hospodařit: pouze tak, abyste neomezovala ostatní spoluvlastníky v jejich užívání společné věci. Dojde-li ke sporu, mezi spoluvlastníky se rozhoduje většinou počítanou podle podílů.
Z Vašeho dotazu není patrné zda jste pořídila bytovou jednotku před tím, než stát převedl pozemek vlastníkům jednotek do spoluvlastnictví, nebo zda jste se stala vlastnicí bytu teprve později.
Pokud je to ten druhý případ, pak možná nejste spoluvlastnicí toho pozemku. Může být, že spoluvlastníkem je stále ten, kdo Vám byt prodal (a nepřevedl na Vás vlastnické právo ke svému podílu na pozemku před domem). Proč se domníváte, že spoluvlastnicí toho pozemku jste Vy?
Takže si zjistěte zda (podle katastru) vlastníte podíl na pozemku před domem. Podíl na samostatné parcele by musel být převeden zvlášť, běžnou nabývací smlouvou. Parcely neuvedené v prohlášení totiž nenásledují osud bytů v domě.
Jedinou výjimkou je případ, kdy:
(1) Jde o pozemek POD domem, nikoliv před domem.
(2) Stát převedl spoluvlastnické podíly na vlastníky bytů přesně ve
výši jejich podílů na společných částech domu.
(3) V okamžiku převodu nevázlo na žádné jednotce právo třetí
osoby (hypotéka, zástavní právo banky či jiného věřitele).
Pouze pokud byly splněny všechny tři podmínky zároveň, stavba domu se
stala součástí pozemku pod domem, a podíl na pozemku se nadále převádí
automaticky s bytem.
Justitianus
Poslední komentáře