Vložil MartinII, 8. Prosinec 2020 - 21:16

A co teda rozhoduje o tom, že musíme mít společné SVJ? Parcela nebo něco jiného?

Zkuste hledat zde nebo na netu téma „Rozdělení SVJ“. Vy SVJ nejste, takže byste (dle zdejší diskuse) neabsolvovali krok Zrušení SVJ. ¨ To že odpovědi jsou z doby ZoVB by nemělo být důvodem k tomu, abych byl za odkazy peskován.

www.portalsvj.cz/…deleni-svj-7

Rozdělení SVJ 2

Vložil lake, 20. Srpen 2012 – 14:32

Podmínkou dalšího postupu je, aby budovu rozdělil Stavební úřad na dvě samostatné budovy a přidělil oběma částem vlastní číslo popisné. Pak lze vložit do katastru dvě Prohlášení vlastníka, čímž vzniknou dva domy podle ZoVB a následně dvě SVJ. lake

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

www.portalsvj.cz/…deleni-svj-3

Rozdělení SVJ

Vložil petr (bez ověření), 24. Září 2011 – 11:37 :: Ostatní

… jsem členem SVJ, které bylo založeno po r.2000 pro dva panelákové vchody (tj.24 bytů – tedy jedna samostatná budova se dvěma vchody). Již nějaký čas máme problém shodnout se na opravách nebo i zvelebení domu. … dle některých členů SVJ (téměř výhradně z jednoho vchodu) není třeba dělat nic, ale většina členů SVJ ve vchodě druhém dům opravovat a vylepšit chce, postupně, aby náklady s tímto spojené bylo možné uhradit bez nějakého doúčtování peněz nad rámec fondu oprav. Závěr je ten, že se nic zásadnějšího nedá na shromáždění, i když se sejdeme v potřebném počtu, odsouhlasit. Proto bychom se chtěli rozdělit z jednoho na dvě samostatné SVJ. Jaké máme možnosti k provedení takového kroku?

Reakce pana Lake

Rozdělení SVJ 1

Vložil lake, 25. Září 2011 – 21:51

… rozdělení jednoho SVJ na dvě je celkem jednoduché a má pouze tři kroky.

(1) Všichni vlastníci jednotek podepíší smlouvu o zrušení rozdělení domu na jednotky, kterou vloží do katastru. Tím zanikne SVJ a dům se změní na budovu ve spoluvlastnictví podle ObčZ.

(2) Všichni vlastníci jednotek podepíší dohodu o tom, že obě sekce se samostatným vchodem, samostatně označené číslem popisným a tak stavebně technicky uspořádané, že každá z nich může plnit samostatně základní funkci budovy, se nadále považují za dvě samostatné budovy. Zároveň s tím se spoluvlastníci dohodnou o převodu spoluvlastnických podílů k oběma budovám, případně k pozemku pod nimi. Katastrální úřad bude k rozdělení nejspíše vyžadovat kladné stanovisko stavebního úřadu. Pak vloží do katastru rozdělení budovy a s tím spojenou změnu spoluvlastnických podílů.

(3) V každé z obou budov pak může vzniknout samostatné SVJ po splnění podmínek uvedených v ZoVB (rozdělení každé budovy na jednotky Prohlášením vlastníka budovy a následně převody jednotek do vlastnictví).

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.