Tvrzení pana MartinII je nesprávné.
Počet osob které mají v bytě domácnost (§ 1177 zákona č. 89/2012 Sb.) nemá nic společného s počtem osob rozhodných pro rozúčtování služeb (§ 2 zákona č. 67/2013 Sb.).
Kdyby to číslo mělo znamenat totéž, pak by to zákonodárce jistě v obou právních předpisech nazval shodně. Případně by v NOZ odkázal na jiný právní předpis s definicí „počtu osob které mají v bytě domácnost“.
- Pro rozúčtování služeb se používá pouze ten druhý údaj, ten definovaný v lex specialis č. 67/2013 Sb.. To je notoricky známo.
- Údaj podle § 1177 se ovšem nepoužívá nikdy k ničemu. Dokonce není možné dovodit ani nějakým výkladem o jaký počet jde a k čemu by se měl používat. Není tedy zřejmé jaké počty by vlastník měl nahlásit a podle jakých pravidel osoba spad8 nebo nespadá do tohoto počtu.
Když po mně někdo chce něco nejednoznačného, nesrozumitelného a neurčitého, odmítám odpovědět. I kdyby to byl zákonodárce. Zvlášť když nevím k čemu má ten tajemný údaj ve skutečnosti sloužit. A o tom § 1177 mlčí jako hrob.
Důvodová zpráva k NOZ tvrdí nesmysly o tom, že až bude v domě hořet, SVJ poskytne počty zjištěné podle § 1177 a podle toho budou hasiči tahat obyvatele domu z ohně. To je přece zřejmá pitomost. To nemohli zákonodárci mínit vážně. Návštěvníky je tedy třeba nechat uhořet? (Při nedávné tragedii v Bohumíně bylo v bytě na rodinné oslavě 15 lidí. 11 z nich přišlo při požáru o život. Jakési číslo podle § 1177 na tom nemohlo nic změnit.)
Chce stát šmírovat občany a zjišťovat které byty jsou neobsazené? Bude ty byty zabavovat a dosazovat do nich nájemce, jako tomu bylo za socíku od 50. do 80. let? Můžeme se pouze domýšlet.
Justitianus
Poslední komentáře