Pan Anon zde popisuje odlišné řešení, na které se tazatel neptal. Šlo by z hlediska práva o zcela jiný případ než ten, který je popsán v úvodním dotazu.
Pořízení nemovitého majetku (pozemku) do spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek je samozřejmě možné, a je to z právního hlediska to nejčistší řešení; ovšem v tom případě bude potřebné změnit obsah prohlášení, a to s písemným souhlasem (dohodou) všech vlastníků jednotek. Dosáhnout 100% souhlas ovšem může být neprůchodné …
Možná proto se tazatel ptal na pořízení pozemku do majetku SVJ. K pořízení majetku právnickou osobou SVJ totiž zpravidla postačuje souhlas nadpoloviční většiny, udělený shromážděním. To platí pokud nemají ve stanovách uvedeno vyšší hlasovací kvorum.
Pan Anon se zbytečně ptá na stanovy a na „pravidla pro
přispívání na náklady spojené se správou nemovitého majetku ve
vlastnictví SVJ“.
Jakými podíly se přispívá na správu domu je od počátku uvedeno
v prohlášení. Nikoliv ve stanovách.
Je to výslovně zdůrazněno i v novele NOZ, účinné od 1. 7. 2020 (změna znění § 1180 odst. 1).
Je přece zřejmé, že SVJ si pozemek pořizuje pouze pro správu domu. Jiný účel nepřichází v úvahu. Proto je logické a souladné s pravidly vedení účetnictví, že veškeré související výdaje (např. zimní úklid, náklady na povinné seče porostů, na oplocení, na závoru u vjezdu na parkoviště, atd.) bude SVJ čerpat jako náklad na správu domu.
Justitianus
Poslední komentáře